Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile görüştü

Cumhurbaşkanı Radev, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile görüştü

12 Nisan 2018

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile yaptığı görüşmede şunları kaydetti: “Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik perspektifi açısından Bosna-Hersek ile savunma ve güvenlik alanındaki işbirliğini derinleştirmeye hazır. Ülkemiz, NATO’nun yüksek standartlarını benimsemek için uzun bir yol kat etti ve deneyimlerimizi paylaşabiliriz”.

Radev, Bulgaristan'ın, Bosna-Hersek 'in yararlanabileceği ülkemizde güvenlik ve savunma alanında eğitim, öğretim ve mesleki yeterlilik belgesi alınması fırsatları için bir katalog hazırladığını da vurguladı.

Radev, Bosna-Hersek 'e özellikle de hukukun üstünlüğü, idari reform, sosyal ekonomik alanda reformları sürdürme çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı,” Adalet ve içişleri alanında işbirliğimizi sürdürmek önemlidir, çünkü sadece ortak çabalarla sınır ötesi suçlara, dinde radikalleşmeye ve terörizme karşı durabiliriz” diye kaydetti.

Bosna-Hersek'in AB entegrasyonu sürecinde ilerleme kaydetmesini ve AB’ne tam üyelik için aday ülke statüsünü elde etmesini takdirle karşılayan Radev, “Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı'nın sonuna kadar arzu ettiğiniz cevabı almanızı ümit ediyorum. Bulgaristan, AB Konseyi Başkanlığı'nın önceliklerinden biri olan Batı Balkanlar'ın Avrupa perspektifinin tekrar Avrupa’nın ilgi odağı olması için büyük çaba gösterdi” diye belirtti.

Rumen Radev ve Denis Zvizdic, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinde pek çok fırsatın değerlendirilmediği konusunda hemfikir oldu. Cumhurbaşkanı,” Yılda yaklaşık 150 milyon avro olan ticaret hacmimiz, hala mevcut potansiyeli karşılamıyor” diye kaydetti. Radev, “Bulgaristan Cumhuriyeti, 1992'de bağımsız ve egemen Bosna- Hersek'i tanıyan ilk ülke olup, o zamandan beri çabalarınızı ve ikili ilişkilerimizin gelişimini desteklemeye devam etmektedir” dedi.

Zvizdic,” Bosna-Hersek'in tüm vatandaşlarının, Bulgaristan’ın bağımsızlığımızı tanıyan ilk ülke olmasını takdir ettiğine inanıyorum ve 26 yıl sonra AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın Batı Balkanlar’ın Avrupa entegrasyonuna ilişkin önceliği göz önüne alındığında ülkeniz tekrar gelişmemiz konusunda önemli bir rol oynuyor” diye kaydetti.

Zvizdic’in ifadelerine göre Avrupa perspektifi, bölgede istikrar ve barış açısından önem arz etmektedir. “Bu olmadan Batı Balkanlar'daki süreçleri tahmin etmek zor” diyen Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı, gelecek yılın başına kadar ülkesine AB üyeliği için aday ülke statüsü verileceği ümidini dile getirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 725


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS