Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7439 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.3041 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Temmuz 2019
HABERLER » Bulgaristan
Aynı yiyecekler, Batı Avrupa ülkelerine göre Bulgaristan’da %40 daha pahalı

Aynı yiyecekler, Batı Avrupa ülkelerine göre Bulgaristan’da %40 daha pahalı

24 Nisan 2018

BTV’nin “Bu Sabah” programına konuk olan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov, Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı tarafından yürütülen en yeni araştırmalara göre aynı yiyecek ve içeceklerin, Batı Avrupa ülkelerine kıyasla Bulgaristan'da daha düşük kalitede ve daha pahalı olduğunu belirtti.

Porojanov, ”Bu yıl geçen yazın yapılanlardan çok daha kapsamlı araştırmalar yapıldı - 11 gıda grubundan 53 gıda ürününden 21 Şubat-20 Nisan tarihleri arasında 106 numune alındı. Ülkemizde satılan ürünler, Almanya, Avusturya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti'nde satılan ürünler ile karşılaştırıldı.

Çek Cumhuriyeti, farklı standartları şikayet eden ülkelerden biridir, ancak bu çalışma bizde satılan yiyeceklerin, Çekya’da satılan yiyeceklerden sağlık için daha kötü olduğunu göstermektedir” dedi.

Bakan, ”Sonuçlar, bizim pazarda ve Batı Avrupa pazarlarında sunulan benzer ürünlerin etiketlerinde yüzde 20'nin üzerinde fark olduğunu ve bizde fiyatların yüzde 40'ın üzerinde yüksek olduğunu gösteriyor” diye kaydetti.

40 ürünün etiketi üzerinde benzeri bilgiler var, ancak 13 üründe veya yüzde 25 oranında gıda maddelerinin bileşimi ve besin değeri bakımından farklılıklar vardır. Küçük çocuklar için süt, mozzarella peyniri bu ürünler arasında bulunuyor. Aynı şirketin ürettiği portakal içeriğine sahip meşrubatlarda örneğin, meyve içeriği bizde ve Macaristan’da en düşük orandadır, oysa İtalya’da yüzde 12'dir. Ülkelerin yarısında bu içecekler doğal şekerle yapılır ve Bulgaristan dahi diğerlerinde ise yapay şekerle yapılır. Karbonatlaşmada da fark var.

Fizikokimyasal özellikler arasında farklılıklar sadece bir üründe mevcuttur- küçük çocuklar için uyarlanmış süt. Ülkemizde satılan ürün daha fazla bitkisel yağ içeriğine sahip, ancak daha düşük makroelement ve vitamin içeriğine sahiptir.

Porojanov, araştırma sonuçlarına göre 22 üründe, ya da yüzde 42'sinde Bulgaristan'daki fiyatların daha yüksek olduğunu söyledi. KDV hesaplanmaksızın net fiyatların söz konusu olduğunu belirtti.

En çarpıcı vaka, İtalya'dakinden bizde yüzde 66 oranında daha pahalı bir macun. Almanya’da satılan bir sebzeli bebek maması, bizdekinden yüzde 40 daha ucuzdur.

Bakan,” Bu araştırmanın sonuçları, önceki araştırma ile yüzde oranları bakımından benzerdir” diye belirtti.

Porojanov, ”Eşit kalitede ürünler üretilmesi, tüketicilere aynı kalitede ürünler sunulmasına yönelik tartışma AB Bakanlar Konseyinde gündem getirildi ve AB üyesi olan Merkez ve Doğu Avrupa ülkeleri çok kez tek bir AB düzenleme konusunda ısrar ettik” dedi.

Porojanov, ”Buna neden olarak gıda ürünlerinin farklı içeriğe sahip olması gösteriliyor- ilgili pazarda tat algısına ilişkin çeşitli araştırmalara dayanmaktadır. Fiyatlar konusu daha hassas bir konudur. Adı geçen ürünlerin fiyatları ilgili zincir mağazalar tarafından oluşturulur. Bu mağazaların neden bu şekilde fiyatlandırdıkları konusu onlarla ayrıca ele alınmalıdır” dedi.

Adaletten Sorumlu AB Komiseri Vera Yourova, ilk önce problemi ciddi olarak kabul etmedi, ancak daha sonra görüşünü değiştirdi. Tüketici ile ilgili üç direktifte önerilen değişiklikler var ve onlarla ilgili çalışma toplantıları Brüksel'de bugün başlıyor” diye açıkladı.

Bugün Bakan Porojanov, araştırmanın sonuçlarını tartışmak üzere Bulgaristan'daki büyük perakende zincirlerinin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1400


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS