Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Balkanlar
İzmir BAL-GÖÇ 33. yılını büyük bir katılım ve coşkuyla kutladı

İzmir BAL-GÖÇ 33. yılını büyük bir katılım ve coşkuyla kutladı

24 Nisan 2018

Balçova KAYA İZMİR THERMAL CONVENTİON’da düzenlenen Balkan Göçmenleri Kültür Ve Dayanışma Derneğinin (BAL-GÖÇ) 33. Yıl Geleneksel Dayanışma Gecesi 1000’nin üzerinde katılımcı ile büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Geceye İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İzmir Valisi Erol AYYILDIZ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU, İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın ÖZCAN, İzmir 25. Dönem Milletvekili Cemil ŞEBOY, Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim ŞENOL, Menderes Belediye Başkanı Bülent SOYLU, İlçe ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Bursa BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN, İzmir BAL-GÖÇ Genel Merkez Yöneticileri, Şube Başkanları ve Yöneticileri, birçok Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve Yöneticileri ve 1000’nin üzerinde dernek üyesi ve misafir katıldı.

İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Sayın Abdurrahim NURSOY konuşmasında ”Dile Kolay! Tam 33 yıl önce Bulgaristan Türklerinin maruz kaldığı asimilasyon politikasına karşı haklı ama bir o kadar da güçlü bir ses çıkarabilmek için Türkiye’de yaşayan göçmenler İzmir BAL-GÖǒü kurdular. Bu noktada, başta kurucu genel başkanımız ve kurucu üyelerimiz olmak üzere BAL-GÖǒte yönetimde, şubelerde, kadın ve gençlik kollarımızda hizmet etmiş olan kişileri saygıyla selamlıyor, hayatını kaybetmiş olan değerli kurucu üyelerimiz ve dava arkadaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir dava hareketi olarak kurulan İzmir BAL-GÖÇ bu günlere şüphesiz kolay gelmemiştir. 33 yıldan bahsederken sadece sayısal rakamlardan değil, yaşayan bir kurum kültürünü, Genel merkezi ve şubeleriyle güçlü bir omurgayı, yetenekli ve kalifiye üyelerimizle güzide bir hareketi ve şüphesiz her şeyin ötesinde bir köylü saflığıyla sevdiğimiz davamızdan bahsediyoruz.

Hanımefendiler, Beyefendiler!

BAL-GÖÇ camiası ve onun mücadelesi her şeyden önce kutlu bir davanın adıdır. Bu dava en yalın haliyle sadece Bulgaristan’da değil, Balkanlar’da yaşayan Türklerin ve akraba topluluklarının onurlu mücadelesinin adıdır. Yaşadıkları ülkeler ile Türkiye’miz arasında bir barış köprüsü oluşturanların adıdır BAL-GÖÇ.

Bunun yanında sadece Balkanlar’da yaşayanlar değil, tarihin farklı dönemlerinde Balkanlar’dan ana vatanımız olan Türkiye’ye göç etmiş göçmenlerimizin, muhacirlerimizin ve kamuoyunda bilinen adıyla macırlarımızın da temel dayanak noktası, sorunlarımızın çözüm odağı olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Muhacirlik kolay bir şey değildir. Türk ve Müslüman olduğunuz için zulme uğradığınızı, kimliğinizin reddedildiği, temel insan hak ve hürriyetlerinizin inkâr edildiği bir coğrafyadan adını duyduğunuz, hep koyu bir sevda ile andığınız, o hapşırdığında sizin nezle olduğunuz bir yere, ülkeye erişiyorsunuz. Bunun adı yalnız ve ancak dış Türklerin en temel Kabe’si, zulme uğrayanların sığındığı liman, beklentimizin en üst düzeyde olduğu yer…… Ana vatan TÜRKİYE!

Bu vesileyle Devlet büyüklerimizin ve Yüce Türk Milleti’nin soydaşlara olan hassasiyeti için kendilerine bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Anavatana kavuştuk ama yan gelip yatmaya gelmedik. Alın terimizle, emeğimizle, yetişmiş iş gücümüzle, vatan sevgimizle, en temiz duygularımızla ülkemizin Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için canla başla çalıştık. Türk toplumunun pek çok kesimine örnek olduk. Ülkemizin ekonomisine katkıda bulunan, vergisini veren, vatan görevleri için en önde koşan, bayrak ve millet sevgisini en üst noktalarda hisseden öz be öz Türk’üz biz!

Yeri gelmişken bir noktadaki eksiğimizi kendi camiamızın huzuru önünde paylaşmak isterim. Ekonomik yaşamda varız, toplumsal yaşamda varız, kültürel boyutta varız, kamuda var olmaya başladık. Ama siyasette çok düşük yoğunluklu faaliyet gösteriyoruz. Bu eksikliğimizi en yakın sürede kapatacağımız inancını taşıyorum. Bundan sonra bizler de Türkiye’deki siyasi yaşamda daha aktif olacağız.

Değerli Misafirlerimiz,

2 gün sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacağız. En değerli hemşerimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu, bir milletin sembolü olan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygıyla anıyorum. Yüce kişiliği nedeniyledir ki bu güzel tarihi aynı zamanda Dünya Çocuklarına armağan etmiştir. Ben de şahsım ve yönetim kurulumuz adına dili, dini, ırkı ne olursa olsun tüm çocukların bu özel gününü ve tüm katılımcıların Ulusal Egemenlik bayramını kutluyorum.

Bu vesileyle bir dava örgütü olan İzmir BAL-Göç’ümüzün 33. Kuruluş yıldönümünü tekrardan tebrik ediyorum. Aynı şekilde aynı Federasyon çatısı altında bulunduğumuz diğer kardeş derneklerimiz ile BAL-GÖÇ adını taşıyan ve kuruluşları aşağı yukarı aynı dönemlere rastlayan Bursa BAL-Göç’ümüzü de özellikle anmak isterim. Takdir edersiniz ki dava arkadaşlığı başka bir şeye benzemez. Bizim özümüz birdir DOST’lar, özümüz!

Sözlerimi burada sonlandırırken, siz değerli konuklarımızı teşrifleriniz için bir kez daha saygıyla selamlıyor, güzel bir akşam geçirmenizi temenni ediyorum” dedi.

Abdurrahim NURSOY, ayrıca İzmir BA-GÖǒün Dünyaca Ünlü Milli Halterci Naim SÜLEYMANOĞLU adına inşa edeceği sosyal tesis binasının Projesinin onay aşamasında olduğunu, proje onaylandığında en kısa zamanda temelinin atılacağını ve katılımcıların iş çevresinin desteğini beklediklerini belirtti.

Abdurrahim Bey’in konuşmasından sonra Bursa BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Valisi Sayın Eol AYYILDIZ’ ın Konuşmaları ile protokol çalışmaları tamamlandı. Protokol konuşmalarından sonra Protokol’ün tamamı ve Dernek Yöneticileri ve Şube Başkanları hep birlikte 33, yıl pastasını kestiler.

Gece Balkan Taim, İstanbul Grubu, Sali OKKA ve Toni Storaro ile katılımcıların büyük ilgisi ile devam etti ve son buldu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 3955


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İhsan ŞENTÜRK 2018-04-25 10:46:27
İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim NURSOY, Yönetim Kurulunu ve katkısı olanları tebrik ediyorum.
Gülseren Bilgiç 2018-04-25 11:46:15
İzmir Bal-Göç'ün 33.Yıl Dayanışma Gecesi'nin büyük katılımla gerçekleşmesini büyük memnuniyetle karşıladık.Bu gecenin mimarı İzmir Balgöç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy'a ve yönetimine, katkı ve katılım sağlayan tüm iş adamlarımıza,yurt içi ve yurt dışından gelen konuklarımıza,en üst düzeyde katılım sağlayan devlet adamları ve siyasilere,merkez ve şube yönetim kurullarına,tüm üyelerimize canıgönülden teşekkür ederiz.Birliğimiz daim olsun.
Veysel ÖZTÜRK 2018-04-25 13:26:24
Bu gecenin hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Çok güzel bir birliktelik sağlanmış.

Derneğimizin nice başarılı yıllar geçirmesi dileği ile.
Selattin Aziz ATASOY 2018-04-25 14:26:31
Dayanışma Gecesinin gerçekleşmesine, başta İzmir Balgöç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy olmak üzere, emeği geçen ve katkı sağlayanlara tebrikler.
Zamanını ayırarak katılanlara, başta konuklar ve üyeler olmak üzere, herkese teşekkürler.
Her zamandan daha çok ihtiyaç duyulan birlik ve beraberliğimizi daha ileriye ulaştıracak başarılı çalışmalar dileği ile.
Balgöze üyesi 2018-04-25 16:25:15
Abdurrahim Nursoy İzmir CHP sıralarından yükselme gayreti içinde. Onu ancak kullananlar bir yere getirmezler.
Yazık olacak harcadığı paralara.
Kamber Adalı 2018-04-25 17:01:42
CHP sıralarından yükselirse iyi ya işte, nasıl olsa İzmir'de birinci parti CHP, daha isabetli olur.
Ersin Dağlar 2018-04-28 13:22:03
Yorum yapan sevgili arkadaşım yaptığınız yorumdan birşey anlaşılmamakla birlikte sizi Türkçe'mizi düzgün kullanmaya davet ediyorum. Böyle bir haberin yorumunda CHP veya herhangi bir siyasi partinin dile getirilmesine hacet yoktur.Balgöç derneği tüm siyasi partilerin üzerindedir. İyi günler dilerim.
Varnalı 2018-04-29 11:33:31
Parti değilde Göçmenlik tabanında birleşelim, bölünmeyelim. Yeri geldiğinde parti gözardı edilebilir.
Faik Kölemen 2018-04-30 15:59:39
Bir dernek üyesi siyasi partilere katılamaz diye bir kaide yoktur. CHP meclis üyesi olmasında bir mahsur yoktur, olabilir. Siyasi partilerin faaliyet alanı başka derneklerin başkadır.
Faik Kölemen’e 2018-05-01 08:21:32
Sayıl kölemen iyi demişim de dernek kurallarında kesinlikle parti tutma diye bir şey yok.
Dernek başkanları tabi partili olabilirler AMA hiç bir şekilde ARKA bahçe konumuna dernekleri getirmemelidir.
Dernek başarılı ancak her partiye eşit mesafedeyse olur.
Bursa’daki Prof Yükse Özkan federasyon başkanı CHP milletvekili adayı olacak. Olsun olmasına da göçmenlerin sorunları sadece CHP mi çözecek.
Bundan dolayı biz BG Türkleri bu sebeple itibarsınız. Kendim düşüncesi toplum düşüncesinden önde gidiyor.
Faik Kölemen 2018-05-02 23:38:01
BG türkleri o sebepten itibarsız denemez, yanlış bir çıkarım. Bulgaristanda papazların kurduğu bir parti Bulgaristanın sorunlarını çözemeyeceği gibi başka yerlerde de benzer partiler hiç bir sorunu çözemez. Laik bir partinin arka bahçeye ihtiyacı yoktur, çünkü ön bahçe yeterlidir. Bulgaristanda okulların tamamı papaz okuluna dönüştürse bunlar din devleti mi kurmak istiyorlar diye tüm avrupa şaşkına dönerdi.
Kölemen’e 2018-05-04 08:32:00
Dinsiz bir toplumda ancak orman kanunu geçer.
Din bir ülkenin çimentosudur.
Allah korkusu olmayanlardan ne beklemez ki.
Laik olmak yetmiyor dindar değilsen.
Dindar hem laiktir hem Allah korkusu var.
Sen dincilerden bahsediyorsun yani YOBAZLARDAN.
Hasanço Azisço 2018-05-06 15:55:01
Bulgar veya Çingene sanatçı hastalığı bu toplumu bir yere götürmez. Bu devirde toplumu temsil edenlerin eğitim ve kültürü çok önemli. İzmir Bal-Göç yönetim kurulu başkanın çapı beli. Bir partiye payanda olmakla sadece 1-2 kişinin istikbali için önemli toplumun geleceği için değil.
Faik Kölemen 2018-05-07 13:15:16
Allah korkusu yeterli olsaydı dindar diye bilinen kesim sütten çıkmış ak kaşık gibi olurdu. Hırsızın, cinsel sapığın, yalancının, gaddarın, vicdansızın en bol olduğu kesim dindar diye bilinen kesimdedir. Laiklik adalettir, ışıktır, düzendir ve ayrıca dinin doğru yaşanması için de çok çok gereklidir. Açık söyleyelim, biz türkler tüm avrupa milletlerinden geri kaldık ve laiklik olmadan bu geri kalmışlığımızı telafi edemeyiz. Laiklik biz türkler için hava, su, toprak kadar önemlidir.
Faik Kölemen 2018-05-07 13:27:20
Bu payanda olama iddiasına bir açıklık getirelim. CHP'ye payanda iddiası temelden sakattır, çünkü asla tarafsız olamayan cahil bir kesimin iddiasıdır. Onlara göre akape diktatoryasını desteklemeyen herkes bir yerlerin payandasıdır. Bu cahil kafalar kıyas yapmak da bilmiyorlar, avrupada, gelişmiş ülkelerde dinci bir diktatorya var mı yok mu hiç bakmıyorlar. Bu zevatın hayalli tek parti diktatoryasıdır, tıpkı Hitler Almanyasında olduğu gibi. Muhalefet partilerini tamamen yasaklayıp destekçilerini zındanlara atsalar çok rahatlayacaklar.
Kölemen’e 2018-05-07 15:58:50
Kölemen gardaş bu gün Avrupa’yı Hıristiyan dinciler yönetiyor o. O dinci yönetimin eşleri ne yazık kapalı değil bundan dolayı sizler bu olayı kavrayamıyordu. Bu gün başta Amerika,İngiltere Avrupa’nın bir çoğu ülkeleri Hıristyan dinciler yönetmekte.
Hıristiyan ülkelerinde daha kreş yaşında çocukları kilise gezilerine götürüyorlar.
Sen dinsiz Allahsız laik sistemi savunucusun. Öyle bir dünya yok.
Faik Kölemen 2018-05-07 17:20:30
Hayır, sen büyük yanılgı içerisindesin, laik sistem dediğinin tam tersi dinli, ahlaklı ve adaletli bir sistemdir. Dinciler laik sistem olmadığından dindar olamıyorlar. Peygamber torunlarını katleden, İmamı Azamı öldürtenler hep dincilerdi. Avrupada çocukları tarihi kiliselere götürürler ama din eğitimi vermezler. Onlar laik sisteme geçtikleri için büyüyüp güçlendiler, şimdi bizim canımıza okuyorlar.
Kölemen’e 2018-05-08 07:30:55
Köşemden hardal Hıristiyan laik olduğundan bizim canımıza okumuyor. Zaman içinde İslamı yobazlar yanlış yorumlayarak saptırdılar.
Dinimiz böyle emrediyor, dinimiz “haram” kılıyor.
Hıristiyanlar bu anlayışı çoktan geride bıraktı günümüzün koşullarına göre dinlerini icra ediyorlar.
Rahmetli Yaşar Nuri Öztürk hocamızı dinlemiş oldaydın farklı düşünürdün.
Avrupa’nın bi çok ülkeleri ve Amerika’da dini kavramın etrafında yaşamaktalar. Masum kilise ziyaretlerine daha küçük izlen dinlerine bağlanıyorlar.
Dinsiz laik sistemi olmaz Kölemen gardaş.
Faik Kölemen 2018-05-08 07:51:59
Bence hayır, laiklik ilkesi bir hristiyan icadı değildir, hristiyanlığa, dogmatik kilise anlayışına karşı icat edilmiş bir ilkedir. Her şey Kuran Kerimden çıkar, dolayısıyla başka kitaba hiç gerek yoktur anlayışı yanlış, işitçi bir anlayıştır. Her şey din kitaplarından çıkmaz, din kitabı sadece bir din kitabıdır, aklın ve düşüncenin genişlemesini sadece bir yere kadar geliştirir. Aklın ve düşüncenin genişlemesi esas felsefe ve bilimle olur. Sımsıkı ağır bir dindarlıkla kuşatılmış hiç bir toplum ilerleyemez. Laiklik ilkesi insan beynini özgür kılıyor ve dine de ters düşmez.
Kölemen’e 2018-05-10 02:13:27
Kölemen anlaşıldı sen dinsiz birisin yani komünist zihniyetli bu da en tehlikeliler listesindedir.
Seninle konuları tartışmaya gerek yok senin beynin tek taraflı çalışıyor biraz yıkanmışsın benziyor.
Bildiğini okumaya devam et.
Faik Kölemen 2018-05-10 09:00:15
Dinli miyim dinsiz mi beni ilgilendirir, bunun değerlendirmesini yapmak senin gibi örümcek kafalı bir işitçiye kalmamış. Biz kemalist cumhuriyetçileriz, 1908 ve 1919 bu tarafa bildiğimizi okuyoruz zaten. Amacımız belli, aydınlık bir toplum kurmak.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS