Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Lütfi Mestan’a Türkçe konuştuğu için 2 bin leva ceza

Lütfi Mestan’a Türkçe konuştuğu için 2 bin leva ceza

02 Mayıs 2018

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Genel Başkanı Lütfi Mestan, geçen yıl ilkbaharda gerçekleştirilen seçim kampanyası sırasında Varna iline bağlı bir köyde Türkçe konuştuğu için azami miktarda idari para cezasına çarptırıldı. Buna ilişkin mahkeme kararı nihaidir.

15 Mart 2017 tarihinde Mestan, Varna’nın Dılgopol (Yeni Köy) Belediyesi'ne bağlı Medovets (Sarıkovanlık) köyünü ziyaret ederek, seçmenlerle bir araya geldi. Muhtarlık binası önünde yapılan mitingde Mestan, onlarca taraftara hitaben çoğunlukta Türkçe konuşma yaptı. Mitingde görevli beş polis buna tanıklık yaptı. Varna Bölge Seçim Komisyonu’nun olayı incelemesi sonucunda Varna Valisi’nin kararıyla Mestan’a 2000 leva ceza kesildi.

İlk önce karara karşı Provadya Bölge Mahkemesine itiraz eden Mestan, mahkeme önünde söz konusu Türkçe konuşmasında siyasi propaganda yapmadığını öne sürdü. Mahkeme müdafaanın iddialarını reddetti ve cezayı onadı. Daha sonra İdare Mahkemesinin de kararı onaması sonucunda nihai bir mahkeme kararı oldu.

Medovet köyünde her yıl 1989 yılında Mayıs Olayları’nın anma etkinlikleri düzenleniyor. Geçen yılki Parlamento seçimlerinde DOST partisi Varna ilinde en iyi sonuçlardan birine imza attı. Geçen yılki seçimlerde ana rakibi olan Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) önüne geçmesi için DOST partisine sadece birkaç ot yetmedi.

Mestan’ın bu Türkçe konuşmasından bir hafta önce DOST parti temsilcileri hoparlör takılı seçim minibüsü ile Varna’nın Asparuhovo semtinde Türkçe propaganda yaptılar. Bu kanun ihlali için de partiye 2000 leva ceza kesildi. Ancak daha sonra mahkeme bu kararı iptal etti.

Lütfi Mestan, sadece DOST Genel Başkanı olarak değil, ondan önce HÖH Genel Başkanı olarak da birçok kez Türkçe propaganda yasağını ihlal etti. Çoğu durumlarda mahkeme cezaları iptal etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS