Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, AB Sayıştay Başkanı Klaus-Heiner Lehnen ile görüştü

Başbakan Borisov, AB Sayıştay Başkanı Klaus-Heiner Lehnen ile görüştü

14 Mayıs 2018

Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Avrupa Birliği (AB) Sayıştay Başkanı Klaus-Heiner Lehnen ile yaptığı görüşmede AB’ye katılım süreci bağlamında Batı Balkan ülkelerine yönelik katılım öncesi fonların etkililiğini ele aldı.

Başbakan Borisov, “Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifi bölgede istikrar ve güvenlik açısından kilit önem arz ediyor. Bu nedenle bu ülkelerde hukukun üstünlüğünün, idari reformun, çevrenin ve altyapının güçlendirilmesi gibi politikaları desteklemek için ciddi miktarda yatırım yapmak önemlidir” diye kaydetti. Borisov, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik yolunun, her alanda bölgesel işbirliğini güçlendirmek için Avrupa desteği gerektirdiğini vurguladı.

2007-2020 döneminde Batı Balkan ülkelerine katılım öncesi yardım olarak yaklaşık 17 milyar leva tahsis edilmiştir. AB Sayıştay’ı, genel olarak bu fonların ulusal makamların bazı eksikliklerine rağmen etkin bir şekilde harcanmakta olduğunu ve bu ülkelerde başlatılan reformları desteklediğini bildirdi.

Klaus-Heiner Lehne, özellikle hukukun üstünlüğü ve kamu yönetimi alanında olumlu sonuçlar elde etmek için bölgesel işbirliği ve siyasi diyalogun kullanılmasına daha fazla destek verilmesini önerdi.

AB Sayıştay Başkanı, Başbakan Borisov'u Batı Balkan ülkelerinin entegrasyon sürecinde aktif rolünden dolayı tebrik etti ve bu hafta Sofya 'da düzenlenen zirve toplantısından olumlu sonuçlar beklediğini dile getirdi.

Klaus-Heiner Lehne ve AB Sayıştay’ı Bulgaristan Temsilcisi İliyana Ivanova, AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı kapsamında düzenlenen bir konferansa katılmak için Sofya'da bulunuyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS