Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6958 Lv.
GBP GBP 2.1727 Lv.
TRL TRL 0.3103 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2019
HABERLER » Kırcaali
Hoş Geldin Kur’an Ayı, Hoş Geldin Kutlu Misafir, Hoş Geldin Mübarek Ramazan Ayı

Hoş Geldin Kur’an Ayı, Hoş Geldin Kutlu Misafir, Hoş Geldin Mübarek Ramazan Ayı

14 Mayıs 2018

Sonsuz Merhamet, Nihayetsiz Rahmet sahibi Yüce Allah’ın Adıyla..

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah biz insanları en güzel şekilde yaratmış, değer vermiş, muhatab kabul etmiş,hayatımızı huzurlu anlamlı ve hikmetli kılmak üzere ilahi kitaplar göndermiş, örnek olmak, rehberlik etmek ve kitpları tatbik etmek üzere de Peygamberler göndermiştir. Kullarını varlık ve yokluk ile imtihan eden, saymakla bitiremediğimiz kadar çok nimetler ihsan eden, gören gözümüzü, duyan kulağımızı, sağılıklı bedenimizi ihsan eden, gafletten kurtarmak, günahlarımızı bağışlamak, sevap ve mükafatlarımızı arttırmak üzere de “Evveli rahmet, ortası mağfiret, son on günü de Cehennemden azat vesilesi olan” Ramazan ayını biz Ümmeti Muhammed’e lütfetden Cenab-ı Hak’tır. Ancak O’na ibadet eder yalnız O’ndan yardım dileriz. Yeryüzünün Halifesi kılınan Hz. İnsan, inişli çıkışlı bir hayatın sahibidir. Ramazan’a sıhhat ve afiyetle ulaşıp, bilinç ve şuurla idrak etmek, taat ve ibadetle geçirmek, ramazan ayında elde ettiğimiz güzel vasıfları da muhafaza etmeye çalışmak Nebevi öğretilerdendir.Zira Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Recep ve Şaban aylarında “ Allah’ım Receb ve Şabanı bizlere mübarek kıldığın gibi bizleri Ramazana ulaştır” diye dua ettiler. Receb ayında nafile oruçlar tuttular, şaban ayında nafile oruçlarını arttırdılar, Ramazana hazırlık yaptılar.On bir ayın sultanı Ramazan ayı adeta sultanlara yakışır bir ihtişam ve azametle geldi. İdrak ettiğimiz her bir mübarek gece Ramazanı müjdeledi, hedef noktamızın manevi bir eğitim dönemi olan Ramazan ayı olduğu vurgulandı.

Regaip’te Kullarına Şahdamarlarından daha yakın olan, dua edin ki dualarınızı kabul edeyim buyuran Yüce Allah kullarına hitaben yine “Yok mu? Hasta olan şifa vereyim...duaları olan kabul edeyim” buyurdu, yeryüzü semasına rahmeti ile tecelli etti.

Miraç kandilinde “ Manevi yükselişlerimizi” ihsan eden Yüce Mevla, kasvetli ve hüzünlü bir dönemi, Hz. Peygamberin şahsında ilahi bir yolculuk ve ona atfen de Ümmetine hikmetli müjdeler ihsan etti, moral ve motivason verdi.

Beraate, kullarına genel Af ilan etti, Peygamberine şefaati Uzma hakkı ihsan etti. Adım adım Ramazan ayının manevi atmosferine Cenab-ı Hak kullarını hazırladı.

Ramazan ayı, Kur’anın nazil olmaya başladığı, islam’ın beş temel esasından biri olan Orucun farz kılındığı, ihtiyaç sahibi insanların gözetildiği, iftarlar sayesinde lokmaların paylaşılarak “ Halilibrahim sofraları” kılındığı, bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesinin idrak edildiği...bilinçle bu merhaleler idrak edilerek Bayramlara ve Rıza-i bariye ulaşıldığı bir Manevi Mevsimdir.

Ramazan Ayı Kur’an ayıdır.

Hz. Muhammed (s.a.s) kırk yaşında iken, muhasebesini yapmak ve Allah’a inandığı halde şirk koşan Mekke toplumuna dua etmek üzere Hira mağrasına defalarca gitti...O’nu Alemlere Rahmet olarak, En güzel ahlak ile son Peygamber kılarak Nübüvvetini “ Yaratan Rabbinin Adıyla Oku” vahyi ile Tebliği vazifesini Kadir gecesinde ihsan etti...Bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini de adeta Ümmeti Muhammede bir kader gecesi olarak ihsan etti...

Kur’an kavramı : en çok okunan sürekli okunan kitap manasındadır. Bundan dolayıdır ki Peygamberimiz “ Sizlerin en hayırlıları Kur’an-ı öğrenen ve öğretenlerdir” buyurmuşlardır. Kur’an inanlara yol gösteren, rehberdir. Şifa ve Müminlere Rahmet olarak

gönderilmiştir.Peygamberimizin önemli sünnetlerinden biri de Mukabeledir. Halkalar halinde ramazan ayında Kur’an-ı Hatmetmektir. Hamd olsun bir çok camiilerimizde mukabelelere devam edilmektedir. Bununla birlikte Ramazan ayında bir de Kur’anın mealini dikkat ve iz’an ile okumak gerekmektedir. Yaratıcım bana ne buyuruyor, benim hayırımı ve iyiliğimi murad eden Yüce Allah neleri emrediyor, neleri yasaklıyor, v.b bir çok konuların cevaplarını bulacağımız Yüce Allah’ın biz kullarına gönderdiği son evrensel mesajını bu hikmteler ile okumalıyız.Mevlam Cümlemize Kur’an-ı Kerimi aslından okumayı, anlamayı ve hassaten Peygamber Efendimizin Hadisleri ile birlikte hayatımıza taşımayı, gündem yapabilmeyi nasip eylesin. ( Âmin).

Ramazan Oruç Ayıdır.

Yüce Allah “ Ey iman edenler oruç tutmak sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de farz kılındı, umulur ki ittika edenlerden olursunuz “ buyurmaktadır. Kudsi hadiste de “ kulumun bütün ibadetleri kendisi içindir, oruç müstesna O benim içindir, mükafatını da bizatihi ben vereceğim” müjdesini verir Cenab-ı Hak. Oruç tutanlar için cennette Reyyan kapısı olduğunu ve “ Allah’a inanarak, mükafatını ondan bekleyerek orucunu tutanın günahlarının af oluğunu” müjdeleyen Peygamberimiz (s.a.s), orucun güçlü irade ve ahlaki değerler kazandırması gerektiğini “ oruç tuttuğu halde, yalanı ve usulsüzlüğü yapanın aç kalmasına Yüce Allah’ın ihtiyaç duymadığını ifade eder. Oruç ibadeti müminleri adeta melekleştirir. Melekler yemez içmezler, nurdan yaratılmış cinsiyeti olmayan, sürekli taat ve ibadette olan varlıklardır. Müminler de seher saattindeki sahurdan, akşam namazına kadar yemezer içmezler, evli oldukları halde fiili birliktelik yaşamazlar, hırs hasetle hareket etmezler, münakaşa ve tartışma ortamlarında “ Ben oruçluyum” derler oradan ayırırlar.Oruç sayesinde ihtiyaç sahibi insanların yaşadıkları zorlukları yakinen yaşamış olan müminler, daha duyarlı olurlar böylelikle onları yeniden topluma kazandırabilmek için yardım ellerini uzatırlar fakirlere, ve böylelikle dualarına nail olurlar.
Kıymetli müminler Ramazan ayında Başmüftülüğümüz, İslami Eğitim kampanyası düzenliyor. Sizlerin yardımları ve katkıları ile Bulgaristan genelinde Kur’an kurslarının arttırılması, irşad faaliyetlerinin ve etkinliklerin çoğaltılması hedefleniyor. Gündüzleri oruç, iftarda sevinç anı ve paylaşma, müteakip Teravih ile esenlik ve rahatlama, gece sahura kalktığımız zaman Teheccüt ve niyaz ile vaktimizi verimli kılacağımız Ramazan ayının ardından Cenab-ı Hakkın Rızası ve Muhabbeti ile Ramazan Bayramına ulaşacağız inşallah. Cenab-ı Hak cümlemizi Peygamberimizin Müjdesina nail eylesin “ Kim Allah’a inanarak ve mükafatını ondan bekleyerek Ramazan ayını ( gündüzleri oruçlu, geceleri beş vakit namaz ile birlikte Teravihi) ikame ederse geçmiş günhaları bağışlanır. Bütün güzellikleri ihtiva eden ramazan ayında kazandığımız güzel vasfıları muhafaza edebilmeyi, dünyanın ramazan, ukbamızın Bayram olmasını niyaz ederim.En güzel isimlerin sahibi Yüce Allah ilmimizi arttırsın, ahlakımızı güzelleştirsin, ihlas ile ibadetimizi kolaylaştırsın, dualarımızı kabul buyursun...

Müşterek dualarla
Beyhan MEHMED Kırcaali Bölge Müftüsü

Not: 15.05 Salı akşamı ilk Teravih Namazı kılanacak.16.05.18 Çarşamba günü ramazan ayı başlıyor ilk oruç günümüz olacak.
10.06.18 Pazar akşamı Kadir Gecesidir.
15.06.18 Cuma günü Ramazan Bayramın 1. günüdür

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1279


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS