Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Sofya'da AB-Batı Balkanlar Zirvesi başladı

Sofya'da AB-Batı Balkanlar Zirvesi başladı

17 Mayıs 2018

Sofya'da Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi başladı. Toplantı AB - Batı Balkanlar formatında gerçekleşiyor.

Toplantı, AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığı takviminde yer alan en önemli etkinliktir.

Liderler, Sofya'daki Ulusal Kültür Sarayı binasına gelmeye başladı. AB liderleriyle birlikte altı Batı Balkan ülkesinin liderleri de Sofya'daki toplantıda hazır bulunacaklar.

Toplantı, Başbakan Boyko Borisov tarafından sıcak karşılanan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından yönetiliyor.

Toplantıda Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogerini ve AB Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn hazır bulunuyor.

Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi kararı hakkında yorum yapmadı. Hann’ın ifadesine göre AB üyeliğine altı aday ülke arasında "onay kazanan" yoktur. AB Komiseri,” Her ülke üyelik şartlarını yerine getirmeli ve bu olduğu takdirde onların Avrupa perspektifinden söz edebiliriz” diye konuştu.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, 2025 yılında AB ile Sırbistan ve Karadağ arasında üyelik sözleşmesi yapılmasının mümkün olduğunu belirtti. Tayani, bu ülkelerin AB üyesi olmak için en büyük şansı olduğunu söyledi. Tajani,” Terörizm ve göç ile ilgili sorunlarımız olabilir. Benim önerim, sadece otoyollar ve demiryolları için değil, aynı zamanda dijital altyapı için de daha fazla fon tahsisi hakkında düşünelim, örneğin 10 milyar avro daha fazla fon tahsis edilebilir” dedi.

Tartışmalar Batı Balkanlar ve bölgede bağlantıların geliştirilmesi amacıyla bağlantıya odaklanacak. AB liderleri ve ortak ülkeler, bölgedeki ulaşım, altyapı, enerji, dijital altyapı, eğitim ve daha birçok alandaki bağlantıları tartışacaklar.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa'nın ihracat kurallarına ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

ABD ile ticaret ilişkileri ile ilgili Kurz,” Bir istisna yapmayı planlanıyor - Amerikalılardan bunu bekliyoruz. Bu olduğunda Amerika ile işbirliği hakkında konuşabiliriz. Örneğin, gümrük vergilerinin düşürülmesi” diye kaydetti. Batı Balkanlar'la ilgili olarak Kurtz, hedefin bütün bu ülkeleri AB üyeliği yolunda desteklemek olduğunu vurguladı. .

Avusturya Başbakanı, “Bu ülkeler duygusal yönden ayrıca Avrupa'nın bir parçasıdır. Sırbistan, Karadağ konusunda çok iyimseriz” diye belirterek, Makedonya’nın adıyla ilgili anlaşmazlığın çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başbakanı Emmanuel Macron, İngiliz Başbakanı Teresa May ile birlikte Aşıklar Köprüsü üzerinden Milli Kültür Sarayı’na yaya geldiler.

Boyko Borisov, Merkel ve May’i sevinçle kucakladı.

Almanya Başbakanı Merkel, bu toplantıyı düzenlediği için Borisov'a teşekkür etti. İran ile nükleer anlaşmasını destekleyen Merkel’in ifadesine göre bu konuda tartışma çok önemli olacak.

Merkel,” AB'deki herkes bu anlaşmayı destekliyor ve kalmak zorunda olduğumuzu söylüyor, bu temelde müzakerelere devam etmek zorundayız” dedi.

Almanya Başbakanı, ”ABD’ye ilişkin ortak bir pozisyon almak önemlidir. Ticari sorunları azaltmak istiyoruz. Batı Balkanlar için güvence istiyoruz” diye ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB’nin genişleme yolunda olduğunu söyledi.

Macron,” Geniş çaplı bir genişlemeye gidiyoruz, Batı Balkanlar'ın yakından takip edeceği bir stratejiye sahip olması lazım ve biz, ikiyüzlülük yapmadan onları cesaretlendirmeliyiz” diye vurguladı.

ABD’nin İran'la nükleer anlaşmadan çıkmasıyla ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı, 2015 yılında yapılan anlaşmanın sadece korunmakla kalmayıp aynı zamanda genişletilmesi gerektiğini belirtti.

Ev sahibi konumundaki Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, herkesin Batı Balkanlar'ın önemini anlamasından dolayı duyduğu sevinci dile getirdi. Onların da endişeleri var” diye ifade etti. Toplantıda en büyük üç bankanın temsilcilerinin bulunduğunu kaydeden Borisov,”Bütün mevkidaşlarım geldi” diye konuştu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS