Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan ve Sırbistan, 2022'ye kadar doğal gaz enterkonnektör bağlantısı inşa edecek

Bulgaristan ve Sırbistan, 2022'ye kadar doğal gaz enterkonnektör bağlantısı inşa edecek

17 Mayıs 2018

Bulgaristan ve Sırbistan, en geç Mayıs 2022'ye kadar faaliyete sokulacak şekilde doğal gaz enterkonnektör bağlantısı inşa etme konusunda taahhütlerini bildirdiler.

Sofya’da gerçekleştirilen AB-Batı Balkanlar Zirvesi kapsamında, doğal gaz enterkonnektör bağlantısı inşaatına ilişkin ortak bir bildirge imzalandı.

Bildirge ile iki taraf projenin her aşamasını kontrol etmek ve ortaya çıkabilecek sorunları tartışmak ve çözmek için ortak bir çalışma grubu kurmayı taahhüt etti.

Bulgaristan ayrıca, Avrupa Komisyonu'nun rızasıyla, doğal gaz taşımacılığı yapan ulusal şirket “Bulgartransgaz”'ı proje organizatörü ve Bulgaristan topraklarındaki gelecekteki doğalgaz boru hattının işletmecisi olarak tayin etme niyetini de açıkladı.

Bildirgenin imzalanması, Bulgaristan hükümetinin enerji arzının güvenliği ve çeşitlendirilmesi ile ilgili enerji alanında öncelikleriyle tam bir uyum içinde Bulgaristan-Sırbistan arasındaki doğal gaz bağlantı projesinin hayata geçirilmesi yönünde bir adımdır.

Bugün imzalanan bildirge ile somutlaştırılan doğal gaz bağlantısının inşasına ilişkin ilerleme, AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı'nın başlıca önceliklerinin biri olan AB ile Batı Balkan ülkeleri arasında elektrik bağlantısının yerine getirildiğini gözler önüne sermektedir.

Belge, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vuciç ve Başbakan Boyko Borisov’un huzurunda Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve Sırbistan Enerji ve Madencilik Bakanı Alexander Antiç tarafından imzalandı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS