Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Haziran 2019
HABERLER » Bulgaristan
Eski Zağra ilinde Türkçe yer adları değiştiriliyor

Eski Zağra ilinde Türkçe yer adları değiştiriliyor

22 Mayıs 2018

Stara Zagora (Eski Zağra) ilinde mevcut 868 Türkçe yer adı, Bulgarca adlarla değiştirilecek. Ahça Tahta, Karasoluk, Trifunbölük, Orlukaya, Çakmadere, Yıkıkköprü, Bulgarca ile değiştirilecek Türkçe yer adlarının sadece bir kısmıdır.

Stara Zagora Belediye Meclisinde yer alan tüm siyasi partilerin temsilcilerinin yer aldığı geçici komisyon neredeyse bir yıl Türkçe yer adlarının Bulgarcaya çevirisi üzerinde çalıştı.

Harici uzman danışmalarının, yer adlarının yeniden adlandırılmasına yönelik çalışmalara büyük katkısı oldu. Komisyon üyelerinin, tam anlamıyla anlaşılabilmesi için yerlerin bulunduğu alanların somut tarihi ve coğrafi özelliklerini dikkate almasıyla uzmanlar yer isimlerini harfiyen Bulgarcaya tercüme etti.

Komisyon üyeleri, yerlerin adlardan başka tanımlama numarasına sahip olduğu için yeniden adlandırmanın idari açıdan herhangi bir karmaşaya yol açmayacağına kanaat getirdiler.

Irkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla bilinen İç Makedon Devrimci Örgütü (BMRO) Meclis Grubu’ndan komisyon üyesi olan Anton Andonov, “Bu tür kapsamlı bir yer adlarını Bulgarca adlarla değiştirme kampanyası 1934 yılından sonra Bulgaristan’da ilk defa gerçekleştiriliyor” diye kaydetti. Andonov, Varna ve Burgaz illerinde daha az sayıda yerleşim yeri olduğu için 40 ile 60 arasında değişen sayıda yer isimlerinin değiştirildiğini belirtti.

Türkçe yer adlarının Bulgarca adlarla değiştirilmesi kararı, 31 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak Belediye Meclis toplantısında alınacak. Buna yönelik karar teklifi, ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla bilinen Ataka Grubu üyesi olan Geçici Komisyon Başkanı Mihail Mihaylov tarafından Meclis Başkanlığına sunuldu. Karar teklifini sunan milliyetçiler, “Geçici komisyon üyeleri, 20.asrın başlarında Stara Zagora Valisi Hristo Milev tarafından başlatılan il sınırları içerisindeki Türkçe yer isimlerinin değiştirilmesine ilişkin çalışmaları tamamlamak için bir yılı aşkın süre çalışmalar gerçekleştirdi” diye belirttiler.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 6601


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Deliormanlı turancı Türk 2018-05-23 02:04:56
DPS HÖH ten yine tık yok.Zaten ne zaman tıklamışlar'ki?.
Çamdereli 2018-05-28 13:58:04
Bizi mecliste temsil eden yada etiğini sanan arkadaşlara duyurulur. Ya gereğini yapın yada gereğini yapacak birileri gelir gereğini yapar. Bize de haktır kardeşim dedelerimizin emanetini koruyamıyoruz. Gün geçtikçe özümüze atamıza döneceğimize daha da uzaklaşıyoruz atalarımızdan. Geçmişini unutanın geleceği olmaz demiş atalarımız ama dinleyen yok.
"Türk Oğuz beyleri, işitin! Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe, ilini, töreni kim bozabilir." Kendinize gelin beyler...
Hasan Mastanli 2018-06-02 18:58:52
DOST partimizin Baskani sayin Lütvi Mestan bunu acikca kiniyor. DOST`un parlamentoda temsilcisi olsaydi bu konuda gereken adimlari atacaklardi. Simdi Parlamentoda Türklerin ve Müslümanlarin oylari ile Parlamentoya girmis bir DPS var, fakat onlar 29 yil yaptiklari gibi, bu defa da sessiz kaliyorlar veya yapabileceklerinin, ellerinden gelenin yüzde birini bile yapmiyorlar. Gelen DPS vekilleri benim oyumu istemeye bakalim benden ne cevap alacaksiniz.
Veli Mutlu 2018-06-05 11:52:58
Gereğini yapın derken neyi kast ediyorsun, biraz açar mısın Çmdereli? İstifa edip evlerinde oturmalarından başka ne yapabilirler mesela? İsifa edip evde oturmalarıyla bulgarların kılı kıpırdar mı ona da bir açıklık getir Çamdereli. Bir de gereğini yapmazsanız gereğini yapacak bulunur diye bir tehdit savurmuşsun; ne yapabilirsin mesela? Bunlar açıklık getirirsen çok iyi olur. Hadi akalım söz sende, kaçmak sinmek yok.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS