Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
BMB Yöneticisi Radev: Euro Bölgesine girmemiz, ekonomilerin gerçek anlamda yakınlaşmasına bağlı

BMB Yöneticisi Radev: Euro Bölgesine girmemiz, ekonomilerin gerçek anlamda yakınlaşmasına bağlı

25 Mayıs 2018

Bulgaristan Merkez Bankası (BMB) Yöneticisi Dimitır Radev’in Para ve Finansal Kurumlar Resmi Forumu (OMFIF) tarafından yayınlanan “Global Public Investor” dergisinde yer verilen önsöz yazısında şunu ifade etti: “Euro’yu kabul etme tarihi, Bulgaristan’ın uzun yıllar boyunca büyük ölçüde uyguladığı Maastricht nominal yakınlaşma kriterlerinden ziyade ekonominin gerçek anlamda yakınlaşmasına bağlı olacaktır”. Bu yıl forumda reform ve geçişle ilgili genel konulara özel ilgi gösteriliyor.

Yazıda Radev, “Gerçek yakınsama sürecini hızlandırmak için istikrarlı bir şekilde uygulanacak yapısal ve kurumsal politikalar yürütmek gerekiyor. Bulgaristan'ın Avrupa düzeyinde reform sürecinin tam bir katılımcısı olmasını istiyorsak, kendi reformlarımızı daha da derinleştirmeliyiz. Sürdürülebilir ekonomik iyileşmemizi kalıcı gerçek yakınsamaya dönüştürmemiz gerekiyor” diye belirtti.

BMB Yöneticisi’nin ifadelerine göre, Bulgaristan, ikna edici makroekonomik göstergelere sahiptir.

Radev,”Yirmi yılı aşkın bir süredir parasal istikrarımız var. Leva’nın döviz kuru Euro'ya sabitlenmekte ve döviz kuru iyi ve kötü zamanlarda sağlam bir durumdadır, 2008 krizinde bile öyleydi. Bulgaristan, dengeli bir bütçe koruyor ve AB'deki üçüncü GSYH'ye göre en düşük borç oranıyla biliniyor. Bankacılık sistemi, AB ortalamasının üzerinde sermaye yeterliliği ve likiditesi ile sağlıklıdır. Böyle bir deneyime sahip bir ülkenin Euro Bölgesi üyeliği yolunda durdurulmamasını, tam aksine ulusal para birimi Leva ile Avrupa Döviz Kuru Mekanizmasına (ERM II) katılımının memnuniyetle karşılanmasını beklemek mantıklıdır” diye belirtti.

Dimitır Radev, ulusal para biriminin ERM II'ye katılımıyla başlayan Euro Bölgesi'ne katılma sürecinin, daha fazla ilerleme, uyum sağlama ve reformlar için bir katalizör olacağına inanıyor.

BNB Yöneticisi,” Euro Bölgesinde ya da hala dışarıda olsak da, bunların hepsi ekonomi üzerinde faydalı bir etki yaratacaktır. Yolculuğun kendisi, nihai hedefe ulaşmak kadar önemlidir. Bu, aynı zamanda, OMFIF'in küresel çapta kamu yatırımları alanında en iyi uygulamaları yayma amacını karşılayacağından emin olduğum bu 2018 baskısında özel önem verdiği birçok küresel kamu yatırımcısı için de geçerlidir” diye ifade etti.

Radev, Euro Bölgesi’nin gelecekteki bir üyesi olarak, Bulgaristan'ın onunla ilgili reformlara büyük ilgi gösterdiğini hatırlattı.

Radev,” Daha genel bir bağlamda, örneğin bankacılık birliğinin tam teşekkülü, 2018'in ilk yarısında Bulgaristan Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığının öncelikleri arasındadır. 2008-2009 yıllarındaki ekonomik krizden neredeyse on yıl sonra, dünya ekonomisi bir dönüm noktasına ulaşmış olabilir, aynı zamanda genel olarak dünya ABD'nin dış politikasının yeniden düzenlenmesi ve Çin'in yükselişinin getirdiği değişikliklerle başa çıkmak zorundadır” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS