Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Kotel Şehrinde Gerçekleşen İftar Yemeği Farklı Dinlerden İnsanları Bir Araya Getirdi

Kotel Şehrinde Gerçekleşen İftar Yemeği Farklı Dinlerden İnsanları Bir Araya Getirdi

06 Haziran 2018

Ramazan’ın 21. akşamı olan 4 Haziran 2018 tarihinde Kotel Belediyesi iftar yemeğine evsahipliği yaptı. Farklı dinlere mensup insanları bir araya getiren iftar yemeğinde farklı dinlere ve topluluklara mensup olan insanlar beraberce Allah’ın nimetini paylaştılar.

İftar programına katılanlar arasında Yüksek İslâm Şurası Başkanı Vedat S. Ahmet, Başmüftü Yardımcısı Birali Birali, Ulusal Dini Topluluklar Meclisi üyeleri, Edirne müftüsü Emrullah Üzüm, bölgedeki alevi topluluğu mensupları, Aytos Bölge Müftüsü Selahattin Muharrem, Montana Bölge Müftüsü Necati Ali, Tırgovişte Bölge Müftüsü Nazif Rasimov yer alıyordu.

İftar programının evsahibi Sliven Bölge Müftüsü Akif Akifov açılış konuşmasında farklı insanları bir araya toplanabilmesinden duyduğu mutluğu dile getirdi ve bunun da Ramazan’a ayrı bir güzellik daha kattığını söyledi.

Yüksek İslâm Şurası Başkanı Vedat S. Ahmet: “Oruç ibadeti insanları yakınlaştırır, müslüman ve müslüman olmayan ayrımı yapmaksızın müslümanları daha sorumlu ve duyarlı davranmaya sevkeder.” dedi.

Edirne müftüsü Emrullah Üzüm Edirne ziyaretinden sonra Ulusal Dini Topluluklar Meclisi üyeleri ile bir kez daha görüşme imkanından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Farklı dinlerden olan kişilerin bir arada ve diyalog halinde olarak önlerine çıkan zorlukları beraberce aştıkları bu gelenek beni mutlu ediyor.” dedi Edirne müftüsü Emrullah Üzüm ve sosyal krizleri aşmak için farklı dinlerin beraber olma pratiğine katılmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Bunun dışında “İnsanın kendini geliştirdiği bu Ramazan ayında müslümanın yapabileceği en iyi şey muhtaç bir kimseye elini uzatmaktır.” dedi Edirne müftüsü ve Sultan İkinci Mehmet’in “İnsanlara hangi dinden veya da hangi topluluktan olduklarını sormayın, neye ihtiyaçları olduğunu sorun ve yardım edin.” sözlerini hatırlattı.

İftar yemeği birlik, beraberlik ve bu tür insanî buluşmaların Allah’ın memnun olacağı amellerden olması için dua ile son buldu.

Yazar: Özlem Tefikova

Kaynak: www.grandmufti.bg


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:147 524
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 155
-Toplam Vaka Sayısı:5 315
-Aktif Vaka Sayısı:2 281
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:161
-Toplam Vefat Sayısı:232
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:443
-Yoğun Bakımda Olanlar:31
-Toplam İyileşenler:2 802
-Son 24 Saat İyileşenler:80

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS