Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Bin aydan hayırlı, Kadir gecemiz Hayırlı Olsun, Hayırlara Vesile olsun

Bin aydan hayırlı, Kadir gecemiz Hayırlı Olsun, Hayırlara Vesile olsun

10 Haziran 2018

Kıymetli Mü’minler!

Bu gece, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretinin sonsuz olduğu, Hz. Muhammed’e Nübüvvet mührünün verildği ( peygamber kılındığı), Kur’an-ı kerimin inzal edilmeye (inmeye) başladığı, melekler ve Cebrail’in yeryüzüne esenlikler getirdiği ... bir ömre bedel, Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir.

Kadir gecesine ulaştığımızda nasıl dua edelim ey Allah’ın Rasülü diye soran Aişe (r.a.) annemize, Peygamberimiz (s.a.s) şu duayı öğrettiler “ Allahümme inneke affüvvün, kerimün, tühibbul affe fe’afü anni”- Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin beni de af eyle”.

Mübarek geceler arasında ilkin “Kadir” gecesi vuku buldu (yaşandı) . Nitekim hz. Muhammed (s.a.s) kırk yaşında iken, toplumun cehalet ve bedbahtlığından, putlara tapıp medet ummalarından, leş yemelerinden, kız çocuklarını diri diri gömmelerinden..bu ve benzeri olumsuzluklardan rahatsız olmuş Hira mağrasına inzivaya(yalnız başına kalarak muhasebesini yapmaya) ve insalık için dua etmeye çekilmişti. Yıl 611,ramazan ayı ve Kadir gecesiydi ki meleklerin reisi, peygamberlere vahyi getiren Cebrail (a.s.) , Hz. Muhammed’e (s.a.s.) Alak suresinin ilk beş ayetini getirdi. “ Oku” emri geldi ilk islam toplumuna, bundan dolayı Müslümanların eğitim ve öğretimine çok büyük önem vermeleri gerekiyor! Altı yaşında iken “ Şakkı sadr” diye bilinen peygamberimizin kalbinin zemzemle yıkanması Beni Sad yurdunda iken yaşanmıştı... Evet karanlığı aydınlığa, zulmü- nura dönüştürecek, Yüce Allah’ın rızası ve muhabbetini bildirecek, yasaklarından sakındıracak olan Hz. Muhammed seçilmiş ve Aleme Rahmet kılınmıştı... Hz. Peygamber kime anlatacaktı “Allah’ın varlığını ve birliğini, bütün insanların eşit olduğunu, leş yemenin haram olduğunu, putlardan medet ummanın gülünç bir durum olduğunu... ve Allah’ın mesajını kimlere bildirecekti...o gece güvenilir, olgun ve değerli insanları gözden geçiren peygamberimiz Bu gece de kadir gecesinde ....Ümmet gözden geçiriliyor. İman edenler Hz. Ebu Bekir Sıddık oldu, Hz. Ali ilmin kapısı, Annemiz Hatice Allah’ın özel selamına nail oldu... bizler de peygamberimize “ümmet” oluşumuzu gözden geçirelim, O’na layık Ümmet olalım. Dünyada rüyalarımızda gören, ahrette kendisine komşu olanlardan olalım.

Mevlam kullarını af etmek, sevaplarını arttırmak üzere böylesi mübarek geceler ihsan ediyor. Kadir gecesi ki adeta bir ömre gecedir. Duaların kabul edildiği müstesna zaman dilimi kadir geceniz hayırlı, mübarek olsun. Yeryüzünde karanlığın, adaletsizliğin ve zulmün sonu olmasını, yerini adalet, huzur, barış ve esenlik almasını temenni ve dua ederim. Geceniz hayırlı, ömrünüz saadet dolu olsun.

Beyhan MEHMED / Kırcaali Müftüsü
10.06.18 / Pazar

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 04 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:150 062
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 538
-Toplam Vaka Sayısı:5 497
-Aktif Vaka Sayısı:2 366
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:182
-Toplam Vefat Sayısı:239
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7
-Hastanelerde Yatanlar:450
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:2 892
-Son 24 Saat İyileşenler:90

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS