Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan, temel işçi haklarını korumada AB’de son sıralarda

Bulgaristan, temel işçi haklarını korumada AB’de son sıralarda

11 Haziran 2018

Bugün temel işçi haklarının ihlaline ilişkin üçüncü yıllık raporunun sonuçlarını sunan Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov, “Bulgaristan, temel işçi haklarına uyma konusunda Avrupa Birliği'nde (AB) son sıralarda yer alıyor. Dimitrov ayrıca Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Küresel İşçi Hakları Endeksine göre dünyadaki yerimizi de açıkladı.

Uluslararası araştırmaya göre, Bulgaristan hakların ihlali derecesine göre dünyadaki altı ülke grubunda bulunuyor. İspanya, İngiltere, Polonya ve Macaristan olmak üzere dört AB ülkesinin bulunduğu üçüncü gruptayız. İşçi hakları en çok Romanya ve Moldova'da ihlal edilmektedir. Diğer tüm Avrupa ülkelerinde işçi hakları daha az ihlal ediliyor. Sıralama dünya çapında 142 ülkeyi kapsamaktadır.

KNSB’nin 2017 yılı raporunda 2016 yılında 21 milyon levaya kıyasla 2017 yılında 28 373 940 milyon leva olan geciken ücretlerde artış olduğu kaydedildi. Fakat buna karşılık ödenen gecikmiş maaş miktarında bir artış var - 2016'da 16 milyon levadan 2017 yılında 18 951 427 levaya artış söz konusudur.

KNSB raporunda ödenen gecikmiş maaş miktarında artışın, yılın başlarında protestolardan dolayı adını duyuran iki şirket tarafından oluşturulduğu kaydedildi. Onlar, şu anda aktif değiller. Ödenecek ücretler 3, 5 milyon leva miktarındadır.

KNSB’nin analizine göre geciken ücretlerde daha büyük miktar, aynı zamanda işçi haklarını daha iyi korumak için yasal değişikliklere yönelik girişimlerden kaynaklanmaktadır. Sendikaya göre işçiler daha fazla ihbar gönderiyorlar. 2016 yılında İş Teftiş Kurulu Başkanlığının kontrol organları, ücretlerin ödenmesiyle ilgili 15,641 ihlal tespit etmiş olup, bu rakam 2017'e göre yaklaşık 5000 vaka daha azdır.

Dimitrov, “İş sözleşmeleri, tatil rejimleri, çalışma koşulları ile ilgili en çok işçi hakları ihlalleri, restorancılık ve otelcilik sektöründe bulunmaktadır” dedi. 2017'de çalışma süresi, molalar ve izinler ile ilgili ihlaller 17,962'dir. Üç yıllık dönem için bir karşılaştırmalı planda bu ihlalleri azaltma eğilimi vardır, ancak restoranlarda, otellerde ve ticarette zorunlu olan günlük ve haftalık dinlenme sağlanmaması sorun olmaya devam etmektedir.

Endişe verici bir eğilim, işverenlerin işçilerin güvenli çalışma için talimat vermesi gerekliliğine uymadıklarıdır. Geçen yıl güvenli çalışma talimatlarına ilişkin ihlaller 16 471 idi ve KNSB’ye göre 2017'de 2016’ya göre işgücü kazalarının artmasının sebebi de buydu. Risk değerlendirmesinde 10 545 ihlal tespit edilmiştir.

KNSB Başkanı, haziran ayının başındaki verilerin şimdiye kadar üçüncü ülkelerden getirilen işçilerin sayısının geçen yılki mevsimlik işçi sezonu boyunca getirilen işçiler kadar olduğunu gösterdiğini bildirdi. Dimitrov, işçi haklarının ihlal edilmesini önlemek için İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerin hızlandırılması çağrısında bulundu.

KNSB, Podkrepa Emek Konfederasyonu ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun, kamu görevlilerinin toplu pazarlık hakkının ihlal edilmesi için Avrupa Konseyi'ne Bulgaristan’a karşı toplu bir şikayette bulunacaklarını bildirdi. KNSB Başkan Yardımcısı Çavdar Hristov, ayrıca dernek kurma hakkına ilişkin rapordan elde edilen verileri de açıkladılar.

KNSB, aynı zamanda İçişleri Bakanlığı (MVR) sisteminde mevcut olan ulusal sendikalara katılma hakkının geri alınması için MVR Yasası'nda değişiklik yapma ve dernek kurma hakkına odaklanan eylemleri suç haline getirmek için Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılmasını beklemektedir.

Raporda kamu idaresi ve belediye yapılarının yöneticileri tarafından gerçekleştirilen sendika karşıtı faaliyetlerin arttığına dair endişe verici eğilimler dikkate alınmaktadır. Raporda ihlal edilmiş işçi haklarına ilişkin bireysel vakalara da yer verilmiştir. Bunlar arasında bir işçi kadının gebe olduğunu bildirmesinden bir gün sonra bir Petriçli şirket tarafından işten çıkarıldığına dair bir ihbar dikkat çekiyor. Blagoevgrad’da (Yukarıcuma) gebelik ve doğum için kullandığı izinden sonra işine dönen bir öğretmenin biriken iki yıllık ücretli izin hakkının reddedildiğine dair bir ihbar da var.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 04 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:150 062
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 538
-Toplam Vaka Sayısı:5 497
-Aktif Vaka Sayısı:2 366
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:182
-Toplam Vefat Sayısı:239
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7
-Hastanelerde Yatanlar:450
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:2 892
-Son 24 Saat İyileşenler:90

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS