Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Angelkova: Makul bir fiyata yüksek kaliteli turistik ürünler sunuyoruz

Bakan Angelkova: Makul bir fiyata yüksek kaliteli turistik ürünler sunuyoruz

12 Haziran 2018

Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, Ulusal Turizm Konseyi’nin yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan, fiyat ve kalite açısından gittikçe daha çok tercih edilen bir yer haline geliyor, Bulgaristan’ın ucuz turizm destinasyonu olarak bilindiği 2015 yılında Turizm Bakanlığı'nın kurulmasından sonra trend tersine döndü ve şu anda makul bir fiyata yüksek kaliteli ürünler sunuyoruz” diye belirtti.

Angelkova, “Tesisleri arttırmak için birçok yeni yatırım gerekmektedir ve son birkaç yıldır yabancı turist sayısında sürdürülebilir bir artış var. Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İsrail’den gelen turistlerin sayısında iyileşme kaydedildi. Alman turistlerin sayısında son 3 yılda yüzde 50’ye varan artış var” diye raporladı.

Gönüllü kalite etiketi verilmesini öngören Angelkova, bu etikete sahip olmak isteyen herkesin Turizm Yasası'nda belirtilen bir prosedür kapsamında başvurabileceğini söyledi. Bakan, “Bu etiket üç yıl boyunca geçerli olacak ve her yıl etikete sahip olanlar denetime tabi olacak, yasanın ihlal edilmesi durumunda sertifika geçerliliğini yitirecek” diye ekledi.

Angelkova,” Bununla birlikte bir önceki yıla kıyasla bu yıl Rus turistlerde yaklaşık yüzde 5 oranında bir düşüş yaşandı, ancak Borisov ile Putin arasındaki görüşmede Bulgaristan pazarının Rus turistler için bir öncelik olduğu konusunda güvence verildi” diye belirtti.

Tahminlere göre, bu yılki yabancı turistlerin sayısında toplam artış yüzde 5 ile yüzde 7 arasında olacak. Bu yaz 1,6 milyon ile 1,9 milyon arasında Bulgaristan vatandaşının Karadeniz kıyısında tatil yapması bekleniyor. Bu yaz vatandaşların yaklaşık yüzde 44'ü tatil yapmayı planlıyor.

Angelkova,”Sektörde eleman yetersizliği sorunu devam ediyor. Bu problem bir yaz içinde ya da gelecek yaz içinde çözülemez. Geçtiğimiz üç yıl boyunca sektörün özel sorunlarını tartışmak üzere Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Elemanları Kurulu oluşturduk. Üçüncü ülke işçilerini işe almak kısa vadeli bir önlemdir, ancak acil sorunları ve iş gücü eksikliğini çözmektedir” dedi.

Bu yaz, özellikle Ukrayna, Moldova, Belarus ve önemli ölçüde daha az sayıda Asya'dan olmak üzere mevsimlik işçilerin işe alınacağını da sözlerine ekleyen Bakan, geçen yıl mevsimlik işçilerin yaklaşık 3 200, bu yıl ise 5 000 ile 5 400 arasında olacağını söyledi.

Turizm Yasası’ndaki değişiklikler, sektörün birleşik olmasını mümkün kılmaktadır. Bakanlık, ulusal düzeyde temsil edilen kuruluşlara sahip olunması fikrini destekliyor. Yasada yapılan değişikliklerle oteller, tur operatörleri ve tur rehberleri için birer ulusal örgütün kurulması önerilmektedir. Onlar sektörün çıkarlarını birleştirecek ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanacaktır.

Bakan, “Bu büyük bir başarı olacak, çünkü halihazırda 300'den fazla kuruluş var, bakanlık dengeleyici bir rol oynadığı olduğu için herkes tarafından desteklenen tekliflere açık” dedi.

Angelkova, “Mevzuat değişikliklerinin önemli bir unsuru, belediyelerin hesap verebilirlik ve turizmdeki sorumlulukları açısından yükümlülüklerinin düzenlenmesidir” diye bildirdi. Belediye başkanlarının sektörün gelişmesi için net bir planlama yapmaları ve belirli faaliyetler planlamaları gerektiğini açıkladı. Turist vergi gelirlerinin ve imtiyaz ücretlerinden elde edilen gelirlerin ve nereye harcandığı açık bir şekilde açıklanmalıdır. Değişiklikler, belediyelere bağlı danışma kurulları oluşturma zorunluluğu getirilmesini öngörmektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 12 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:175 136
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 806
-Toplam Vaka Sayısı:7 175
-Aktif Vaka Sayısı:3 597
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:211
-Toplam Vefat Sayısı:267
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:532
-Yoğun Bakımda Olanlar:33
-Toplam İyileşenler:3 311
-Son 24 Saat İyileşenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS