Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Müftüsü ’nün Ramazan Bayramı Mesajı

Kırcaali Müftüsü ’nün Ramazan Bayramı Mesajı

14 Haziran 2018

Muhterem Müslümanlar

On bir ayın Sultanı, En kutlu misafir Mübarek Ramazan-ı Şerif’i artık uğurlama vakti. İradelerimizi eğiten, paylaşmayı iftar sofralarında ve mali infaklarla (Zekat ve fıtırlarla) öğreten, ruh ve gönül dünyamıza sekineyi kazandıran bu kutlu misafiri yeniden bir yıl sonra ağırlamak üzere gönderiyoruz bir taraftan onun hüznünü yaşarken, bir taraftan da verimli, güzel, dolu-dolu ihya edilen bir ramazanın hediyesi olan - Ramazan Bayramına ulaşmanın sevinç ve saadetini yaşıyoruz.
Mevla’m İbadet ve taatlerimizi, salavat, zikir ve tespihlerimizi, mukabele ve vaazu nasihatleri, oruç ve nafile ibadetlerimizi dergahı izzetinde ahseni Kabul ile makbul eylesin ( en güzel şekilde Kabul eylesin).

Ramazanı islam toplumunda değerli kılan en önemli özelliklerden biri, şüphesiz ki Hayat kitabımız Kur’an-I Kerimin bu ayda nazil olmaya başlamasından dolayıdır. Bu münasebetle hayatımızı anlamlı, mutlu ve düzenli kılmamız için ilahi ölçülerden her gün nasibimize düşen ayetlerden istifade etmeliyiz. Beraberinde Peygamberimizden nebevi tavsiyeleri ihtiva eden hadislere müracaat etmeli, kimliğimizi milli manevi değerlerimizle bu şekilde inşa etmeliyiz.

Kıymetleri Müminler!

Ramazan ayı, on bir ayın sultanıdır, diğer bütün aylara örnektir! Bu münasebetle Ramazan ayında kazanmış olduğumuz güzel hasletleri ve salih amelleri diğer aylarda da sürdürmeye azami derecede ehemmiyet gösterelim. Nitekim efendimiz (s.a.s) “Nasıl yaşarsanız öyle vefat edersiniz, nasıl vefat ederseniz öyle hasrolunursunuz” buyurur. Yani son nefeste iman ile dünya’dan huzuru ilahiye yolculuğun yapılması bir ömrü ihata ettiğini Efendimiz (s.a.s) ifade ediyor. Mevla’m dünyada da iyilik ve güzellik ihsan etsin, ahrette de iyilik ve güzellikler bahşetsin inşallah.

Binaen aleyh bu doğrultuda bir de şu hadiseyi hatırlayalım: Ayşe annemiz peygamber Efendimiz (s.a.s)’e hangi amel daha hayırlıdır diye sorar, Peygamberimiz (s.a.s) cevaben “ Az da olsa devamlı olandır” buyurur. İbadette, eğitim ve hayır işlerinde devamlılık esastır.

Değerli Müminler!

Bayramda akrabalar, komşular, büyükler ve hastalar ziyaret edilir duaları alınır. Kabristan ziyaret edilir, dünyadan ukbaya ayrılmış olan rahmetlilere dualar edilir, bir gün ölümün bize de misafir geleceği hatırlanır ibret alınır! Biribirlerini Allah adına affederek, Dargınların barışmasını önemle istirham ediyorum. Hatasız kul olmaz! Hatalarımızın farkına vararak bir adım geri atmasını bilelim, nefsimizi o suçluydu diyerek kabartmayalım. Böylelikle Allah’ın rahmet dairesinde olalım inşallah.

Yüce Allah her insanın “ Canını, malını, kanını, namus ve dinini” dokunulmaz kılmış ve haksız yere bir kişinin öldürülmesini bütün insanların ölümüne, bir insanın da kurtulmasını bütün insanların kurtulmasına eşdeğer kılmıştır.

Kardeşlerim! Yüzyıllardır yeryüzüne adaleti, hoşgörüyü, sevgi ve insanlığı götüren İslam toplumu, ne yazık ki bugün kan ağılıyor! Bu münasebetle İslam toplumları olan bizim büyük bir hüzün ve ızdırabımız var! Yüreklerimiz: Filistin, Kudüs, Suriye, Arakan, Doğu Türkistan ve daha birçok İslam beldesinin zalimlerin silahları gölgesinde olmasından dolayı kasvetlidir, buruktur. Zalimleri Allah’a havale ediyoruz! Ve bayramın İslam toplumuna birlik ve dirlik vesilesi olmasını, bütün insanlığa huzur, adalet ve esenlik getirmesini niyaz ediyoruz. En kalbi duygularla Bayramınızı Tebrik ederim, Ramazan Bayramınız Hayırlı Mübarek Olsun.

Beyhan Mehmed Kırcaali Müftüsü

Not: Ramazan Bayramı üç gün sürer, 15-17 Haziran
Sabah Namazı 04: 50, Bayram Namazı 06:20

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:147 524
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 155
-Toplam Vaka Sayısı:5 315
-Aktif Vaka Sayısı:2 281
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:161
-Toplam Vefat Sayısı:232
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:443
-Yoğun Bakımda Olanlar:31
-Toplam İyileşenler:2 802
-Son 24 Saat İyileşenler:80

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS