Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Ramazan Bayramı Coşkuyla Karşılandı

Kırcaali’de Ramazan Bayramı Coşkuyla Karşılandı

15 Haziran 2018

Müslüman alemi Ramazan Bayramına kavuşma sevincini yaşıyor. Bu sabah Bulgaristan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinde mübarek bayram coşkuyla karşılandı. Kırcaali Merkez Camii’ni dolduran yüzlerce Müslüman, teşrik ve tekbirlerle Ramazan Bayramı namazını eda etti. Her bayramda olduğu gibi camiye sığmayan yüzlerce mümin, namazı cami avlusunda kılmak zorunda kaldı. Ayrıca caminin dolup taşması sebebiyle bayram namazını hiç kılamayan çok sayıda Kırcaalili, namaz sonrası bayramlaşmak için beklediler. Yürekler acısı bu durum bir kez daha Kırcaali’de inşaat halindeki ikinci camiye büyük bir ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.


Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İlçe Başkanı Mümün Ali, Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, Belediye Meclis Üyeleri, TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet ve Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet de bayram namazını merkez camide kılanlar arasındaydı.

Saat 04: 50’de Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in kıldırdığı sabah namazının ardından Kuran okundu, tövbe ve istiğfar edildi. Daha sonra Bölge Müftüsü, bayram namazına kadar yaklaşık yarım saat cemaate günün anlam ve önemine binaen coşkulu bir vaaz ve nasihatte bulundu. Bayram namazını kıldıran Merkez Cami Baş İmam Hatibi Erdinç Hayrullah, namazın kılınışının usulünü hatırlattıktan sonra Başmüftülük tarafından ilan edilen tam saat 06:20’de müminler namaza saf tuttular. Diğer namazlardan farklı olarak, cemaatte oldukça gençlerin bulunduğu sevindirici bir olaydı. Namaz sonunda okuduğu bayram hutbesinde imam, Ramazan Bayramı’nın bir ay boyunca oruç tutanların bayramı olduğuna dikkat çekti. Kur’an-ı Kerim’de geçen ilgili ayetleri belirterek, bayramlarda kırgınların ve dargınların barışması gerektiğine vurguladı. Bayram hutbesinden sonra edilen dualarla namaz sona erdi.

Namazdan sonra Müslümanlar, kardeşçe kucaklaşıp, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek, Ramazan Bayramını kutlayıp birbirlerine güzel dileklerde bulundular. Küs olanlar bayram vesilesiyle barıştı. Bayramlaşma geleneğinden yararlanıp, şeker ve para toplamak için onlarca çocuk, cami kapısında müminlerin içeriden çıkmasını bekledi. Cami kapısı önünde duran birkaç kişi ise, bayram vesilesiyle camiye yapılan para bağışlarını topladı.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Haber Gazetesi aracılığıyla herkesin bayramını kutladı. Müftü, gazetemize şöyle konuştu: “Yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun ki, bir bayramı bize daha insan etti, bayrama sıhhat ve afiyetle bizleri kavuşturdu. Gerekse Ramazan-ı Şerif, gerekse Kurban Bayramı’nda Müslümanların fedakarlıkları ölçülüyor. Ramazan ayına atfen bir aylık süreyle tuttuğumuz oruçlar, beş namaza müteakip kılmış olduğumuz teravihler, yaptığımız hayır hasenatlar, ihtiyaç sahibi insanları gözetme babında verdiğimiz sadaka-i fıtırlar, zekatlar ve bununla birlikte iftar sofralarına sağladığımız katkılar neticesinde Rabbim bizlere Ramazan Bayramı’nı lütfediyor. Kurban Bayramı’nda da malumunuz, her sene samimiyetimiz yeniden gözden geçiriliyor. Kurban ibadetimizi yerine getirirken İsmaillerimizi kurtarmanın güzelliği içerisinde, onuru içerisinde oluyoruz. Dolayısıyla bayramlara ulaşabilmek için Müslüman’ın, belli bir eğitimden, belli bir fedakarlıktan geçmesi gerekmektedir. Ramazan, tabiri caizse bir manevi okula benziyor. İrademizi eğittiğimiz, sabrımızı yeniden gözden geçirdiğimiz, tahammül sahibi olmaya özen gösterdiğimiz, teslimiyetimizi, tevekkülümüzü yeniden oluşturduğumuz ve en önemlisi de Kur’an merkezli milli ve manevi değerlerimizi ihya etmeye çalıştığımız ay idi. Kur’an’ın nazil olmaya başladığı bu mübarek ayı, diğer aylardan farklı ve üstün kılan özelliği en başta bu olsa gerek, yani müminlerin Kur’an ile buluşmaları. Dolayısıyla Ramazan-ı Şerif ayında elde etmiş olduğumuz güzel vasıfları ve özellikleri, bayram sonrasında da muhafaza edebilmeyi Cenab-ı Hak, cümlemize nasip eylesin! Kur’an-ı Kerim, Ramazan’a has inmedi, Ramazan’da inmeye başladı, ama diğer aylara örnek olmak ve diğer ayları aydınlatmak için gönderildi. Bunun için bizim hedefimiz, (Arapça iki ayet okudu). Birinci ayette, “De ki. Şüphesiz benim namazım, ibâdetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi Allah içindir”, ikincisinde, „Belli bir süreyle namazınızı kılıp da bırakmayın veya belli bir sürede kulluk vazifenizi yerine getirip de, usanıp da vazgeçmeyin. Azrail size misafir gelene dek, yani dünyadan ayrılana kadar kulluk şuuru ile hareket edin”. Zira son nefeste Müslüman olarak ruh teslim edebilmemiz için hayatımız son derece önemli. Bu doğrultuda Peygamber Efendimiz (SAV), “Nasıl yaşarsanız, öyle vefat edersiniz, nasıl vefat ederseniz, öyle Allah katında haşrolunursunuz” buyuruyor. Bu duygu ve düşüncelerle başta Kırcaali Haber okurları olmak üzere bütün Müslümanların Ramazan Bayramı’nı en kalbi dilek ve dualarımla tebrik ediyorum, kutluyorum. Başta İslam alemi olmak üzere bütün insanlığa yeniden adalet, yeniden huzur, barış, esenlik, iyi komşuluk ve kardeşlik niyazlarında bulunuyorum. Rabbim, cümlemizi, hırstan, hasetten uzak etsin, cümlemize dünyada iyilik ve güzellik, ahrette de iyilik ve güzellik ihsan ettiği kullarından eylesin inşallah!”.

Bu sabah Merkez Camii’nden başka Kırcaali ilinde bulunan yaklaşık 340 cami ve mescitte eda edilen bayram namazı ile tüm bölgede Ramazan Bayramı coşkuyla karşılandı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:147 524
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 155
-Toplam Vaka Sayısı:5 315
-Aktif Vaka Sayısı:2 281
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:161
-Toplam Vefat Sayısı:232
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:443
-Yoğun Bakımda Olanlar:31
-Toplam İyileşenler:2 802
-Son 24 Saat İyileşenler:80

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS