Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
Kamu kurumlarında Türkçe konuşanlara 5 bin levaya kadar ceza geliyor

Kamu kurumlarında Türkçe konuşanlara 5 bin levaya kadar ceza geliyor

18 Haziran 2018

Ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla tanınan Ataka Partisi Genel Başkanı Volen Siderov, Bulgaristan Meclisinde düzenlenen brifingde, “Birleşik Vatanseverler Koalisyonu, Meclis Başkanlığına Edebi Bulgar Dili Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı sundu. Bu kanun, ulusal kimliğin korunmasını ve edebi Bulgar Dili’nin doğru kullanımını garanti eder” diye bildirdi. Irkçı parti lideri, bu tasarının milliyetçilerin, kendi ifadeleriyle “halkın yararına olan projelerinin” küçük bir parçası olduğunu belirtti. Sözde vatanseverler, mobil operatörler ve bankaların sadece Kiril alfabesiyle mesaj göndermelerini, Latin alfabesini ile kullanmamalarını önerdiler. Siderov, “Kurumlar, resmi dili kullanmakla yükümlü olacaklar” diye kaydetti. Tasarı, Kiril alfabesiyle yazılı olmayan tüm resmi levhaların değiştirilmesini öngörüyor. Sokak tabelalarının, ayrıca üniformalı memurların, örneğin polislerin üniformaları üzerindeki yazıların Kiril Alfabesi ile yazılması öngörülüyor. Bulgar pazarına sunulan herhangi bir elektronik cihazın Kiril Alfabesini kullanma zorunluluğu getirmesi de önerildi.

Ataka Milletvekili Prof. Dr. Stanislav Stanilov, yeni kanunun konuşulan Bulgarcayı etkilemeyeceğini belirtti. İskren Veselinov, tasarının yurt dışında Bulgarcanın öğrenilmesi ve yeterliliğin belgelenmesine yönelik faaliyetler de yürütecek olan yurt dışında Bulgar kültürünü yayacak Sveti Sveti Kiril ve Metodiy Kültür Enstitüsü kurulması da öngörüldüğünü bildirdi.
Buna ilaveten yeni kanun, görev başındayken Türkçe, Romanca, İngilizce veya başka bir dil konuşan devlet memurlarına 1000 ile 5000 leva arasında değişen ceza verilmesini öngörüyor.

NOVA TV kanalında canlı yayınlanan “Merhaba Bulgaristan” programına konuk olan İskren Veselinov, “Bazı ilçelerinde Bulgarca söz işitilmiyor” diye ileri sürdü. Irkçı milletvekili, “Sofya’nın merkezinde bulunan resmi levhalar bile bizim dilimizden çok yabancı dillerdedir. İdari kurumları sadece Bulgarca kullanmaya mecbur etmek zorundayız. Binalarda ve kurumlarda, hatta özel olanlarda yazılar Bulgarca olmalıdır. Sadece ticari marka ve sitelerin adları değişmeyecektir. İhlalciler, para cezasına çarptırılacak” dedi. Veselinov, piyasada Kiril alfabesini kullanan elektronik cihazların bulunabileceğini söyledi.

Aynı programa konuk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev, “Bulgar Dili ile ilgili milliyetçilerin önerisi, Bulgaristan'daki etnik gerginliği artıran politikanın bir parçası” diye kaydetti. Tsonev,”Türk nüfusunun yoğun olduğu ilçelerde idari kurumlarda görevli olan herkes yüksek eğitimli olup Bulgarcayı çok iyi biliyor ve konuşuyor” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Varnalı 2018-06-18 13:27:04
Türk azınlığa gerekli hakları verilmediği ortada. Türk bölgelerine yatırım gelmiyor, vatandaşlarına iş imkanı sağlayamayıp avrupaya hizmetçi gönderen hükümet bu işi de yaparsa sonuçlarına katlanır.
Sabri Neseli 2018-06-18 23:29:11
Bulgar ırkı 1500 yıl önce varmıymış ve hangi dili konuşuyormuş onu öğrensinler,sonra belki türkçe ile barışırlar.
Isimsiz 2018-06-19 09:05:33
Peki bu ülkeye turist olarak gelenler ile iletişim nasıl sağlanacak kayıp olmaz mı ülke adına ilginç bir yaklaşım doğrusu
metin 2018-06-25 13:30:20
bunlar insanların kafatası ve konuştuğu alfabeye bakar. işsiz olanların cebine para koymayı bilmezler. varsa yoksa ırkçılık peşinde koşarlar. 300 sene öncesinin kafası var bunlarda. evinden köyünden sofya ya kadar gelebilmiş, dünyayı tanımamış, başka insanlardan korkanların yapacağı işlerdir bunlar.
Ardalı. 2018-06-25 19:33:38
Afferim Volen Siderov güzel bir iş düşünmüş. Ahmed agasida bu koşulları çok begenecektir.şimdi Tasarıyı cikarmak Irkçılara kalmış simdi bu tasarı Mecliste onaylanırsa illaki onaylanır. kaldi ki bu tasarıyı nasıl uygulanir.uygulamayi Onursal başkana versinler. cezalandirmayi bizim yobazlara biraksinlar onlar böyle işlerde eskiden stajerdirler yaani böyle işleri çok iyi beceriler. Vekillere birşey olmaz. olan eskiden olduğu gibi bizim garibanlara olur.
AKINCI 2018-06-26 00:11:04
Bozguncular her zaman pusuda bekler ve zamanı geldiğinde ortaya çıkar.Türkler artık kebapçe, domashno rakı dışında dünya görüşü benimsemek zorunda.Eski komünist rejimin yetiştirdiği kuşaklar biraz zorlanır ama aklın yolu bir. Bunlar fırsat buldukça insanlık suçu işlemekten geri durmayacaklar. Tarih ders almayanlara tekrar eder. Batının demokrasi adlı çilingir anahtarı kendi dışındaki ülkeleri kontrol etmek içindir. Bulgaristanın; bir çıkarı var o da Türklerle barışık yaşama yollarını çoğaltmak , Türk nüfusu %10 u bulduğunda sınır dışı etmek değil. Bunu da dünyada tek yapan Bulgaristan...
Hasan Cavcav 2018-06-26 14:37:52
Akıncı sen abdestim kaçtı kaçmadı kaygısı içinde sıkışmış kalmış bir adamsın, Bulgaristanda ne oluyor ne olmuyor konularını anlayabilecek adam değilsin. O Akıncı adını da hemen değiştir, senden akıncı makıncı olmaz. Senin için en iyisi tespih, hacı yağı gibi şeylerin satıcısı olmaktır. Ama bence sana Molla Kasım adı cuk oturur, adını bir an önce değiştir. Sana naçizane tavsiyemdir.
Vatandaş 2018-06-29 14:24:06
BG Türklerin bu durumundan tek sorunlusu DpS yönetimidir.
Bir gün akıllanırlarmı bilmem pek de sanmam.
Bulgar her konuda haklıdır.
Kaybeden hep Türk olmuştur.
DpS var oldukça Türkler erimeye mahküm.0
fes 2018-06-30 08:11:02
Vatandaş adıyla yazan arkadaş fantastik çıkarımlarda bulunmuş;ona göre birinin arka tarafında bir çıban çıksa sorumlusu kesin DPS'dir. DPS onun istediği gibi davransa hooop bulgarlar gerileyecek, türklerin kimlik hakları eksiksiz verilecek. Olabilir mi? Olmaz diye bir şey yok, her şey DPS'nin isteğine ve iyi niyetine bağlı. Vatandaş adındaki arkadaş için her şey bu kadar kolay.
feys 2018-07-01 18:49:17
aslinda bunlarin sorumlusu fes tir .
fes 2018-07-02 12:59:29
Evet, öyle de denebilir. Kaotik düşünce yapısını benimseyenler için her şey mümkündür, yasa masa, kural, teori, hipotez yoktur; ben dedim oldu vardır.
Varnalı 2018-07-07 17:21:10
Fed sen Türk Milletinin yüz karasısın. Yeter be satılmış herif.Bir defaya mahsus Türk halkını hak ve hukukunu aramaya davet et.Ama nerede? Satılık DPS köpeği gibi havlama.
Karanfil 2018-07-08 09:26:02
Yaz aylarında Türkiye den gelen göçmenlerin pasaport ve diğer resmi islerde beklerken birbiriyle konuşup muhabbet etmeleri Bulgarları rahatsız etti ,resmi kurum çalışan memurlar telefon ederek işimizi yapamıyoruz, Türkçe konuşuyorlar telefonları çalıyor gibi direk suçlamada bulunuyorlar temelinde Osmanlı işgali nefreti yatıyor .
Bana göre bizler bu Osmanlı işgali nefreti imajından kurtulmalıyız çünkü bizler onların gördüğü gibi değiliz bizden zarar gelmez
Resmi kurumlarda özür dileyerek bulgarca bilmedigimi yetersiz bulgarcam olduğunu söylüyorum yardımcı oluyorlar
Feys 2018-07-09 13:40:59
Karamfil
Sen isgal ne demek bilirmisin?
Git ogren bize de anlat
fes 2018-07-09 13:47:16
Bir mandayla tartışmaya girmek beyhude bir iştir, hele manda bir de üstüne üstlük kartsa işler kötünün kötüsüne varır.
Karanfil, Osmanlı işgali diye bir şey yok, öyle bir tanımlama yapılamaz. Bulgarlar igo migo, tri sincira robi, turski yatagan gibi şeyle yazdılar, ama ciddi tarihçiler bu söylenenlerin uydurma, tarihi gerçeklerle örtüşmeyen şeyler olduğunu bilirler. Türkler yan gelip yatarken Osmanlı döneminde bulgarlar tarlalarda çalışıyorlardı iddiası ise tamamen yalandır. Osmanlı döneminde esas ezahı cefayı çeken türk milleti olmuştur.
Deliormanlı turancı Türk 2018-07-09 14:45:27
Karanfil çiçeği cici cocuk,söyle o memurlara türkçe konuşmayı öğrensinler.İleride faydasını göreceklerinden emin olmalıdırlar.Sende o kadar korkma be Karanfil.O pasaport memurcuklarına 50 yıl sonra bulgarcanın yok olacağını,Türkçenin ise dünyada konuşulan çinceden,hintçeden sonra üçüncü dil olacağını izah ediver ba gardaş!.
AB vatandaşı 2018-07-17 14:10:40
AB kanunlarında bölgesel AZINLIKLAR yüzde onun üstündeyse memurlar o azınlığın dilini öğrenmek zorunda.
Gavura bunu söyleyecek kimseler yok mu. Yok DpS parlamentoda susuyor.
Kimler file getirecek bu kadar önemli olayları.
FESKA ancak sen bu görevi üslenirsen çözüme kavuşun senin şeflerin konuyu hallederle ya da de de onlar gibi susacaksın.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS