Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Engelli kişilere yönelik kişisel yardıma dair kanun tasarısı şiddetli tartışmaya yol açtı

Engelli kişilere yönelik kişisel yardıma dair kanun tasarısı şiddetli tartışmaya yol açtı

19 Haziran 2018

Engelli Kişilerin Entegrasyonu Konseyi toplantısı sırasında ele alınan engelli kişilere yönelik kişisel yardıma dair kanun tasarısı ile ilgili bir yandan protestocu annelerin ve Kamu Denetçisi Maya Manolova'nın ve diğer yandan engellilerin ulusal düzeyde temsil edilen örgütlerinin ve sendikaların pozisyonları çatıştı. İki taraf da ses tonunu birkaç kez yükseltti ve hatta sözel saldırılar oldu.

Engelli çocukların annelerinin ısrarı üzerine hazırlanan kanun tasarısı desteklenmedi ve oturumda alınan karara göre, hazırlanan metinler sosyal hizmetler konusunda bir tasarının hazırlanmasına yönelik çalışan bir grubun dikkatine, fonlama seçenekleri ise engelli kişilere yönelik yeni bir kanun hazırlayan çalışma grubunun dikkatine arz edilecek.

Tartışma oldukça canlıydı, engelli çocukların anneleri ile engellilerin ulusal düzeyde temsil edilen örgütleri arasında muhalefete yol açan çok duygusal konuşmalar oldu.

İlk başta tasarı, projenin engelli insanların haklarını koruduğunu açıklayan Kamu Denetçisi Maya Manolova tarafından sunuldu. Ancak tasarı sadece yaklaşık 77 000 kişi olan refakatçi desteği alma hakkına sahip olan kişileri kapsamaktadır. Oysa Engelli Kişiler Ajansı verilerine göre yüzde 50’den fazla engelli sağlık raporuna sahip olanlar 648 000’in üzerindedir.

Manolova'nın ifadelerine göre, tasarının gerçekçi bir versiyonu dış yardım için harcanan paradan 100 milyon leva daha fazlaya mal olacaktı. Engelliler, 90 leva miktarındaki refakatçi desteği ve bireysel ihtiyaçlarına göre günde belirli saatlerde bir asistan aracılığıyla kişisel yardım alma arasında tercih etme hakkına sahip olacaklardır.

Böylece tanıtılan kanun tasarısı ne engellilerin ulusal düzeyde temsil edilen örgütleri, ne sendikalar, ne de işveren örgütleri tarafından desteklenmedi. Engellilerin ulusal düzeyde temsil edilen örgütlerinin argümanları, tasarının yüzde 90'ın altında bir engellilik derecesine sahip olan ve yarı zamanlı ya da 24 saat yardıma ihtiyacı olan kişileri kapsamaması ve sosyal hizmetlere dair hazırlanan kanun tasarısına dahil edilmesi yerine tek bir sosyal hizmete dair kanun yazılmasının uygun olmamasıdır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 04 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:150 062
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 538
-Toplam Vaka Sayısı:5 497
-Aktif Vaka Sayısı:2 366
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:182
-Toplam Vefat Sayısı:239
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7
-Hastanelerde Yatanlar:450
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:2 892
-Son 24 Saat İyileşenler:90

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS