Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Hava kirliliği, her yıl 18 000 kişinin ölümüne neden oluyor

Hava kirliliği, her yıl 18 000 kişinin ölümüne neden oluyor

21 Haziran 2018

Havadaki ince partikül maddelerini tartışmak için Sağlık Bakanlığında yapılan toplantıda bir sivil toplum kuruluşu, gerektiğinde günlük taşınabilen havayı ince toz parçacıklarından arındıran bir maske oluşturulmasını önerdi. Buradaki fikir, maskenin biyo-bozunur bir filtresi olması ve dışarıda yürürken ve bir bisiklet ya da motor sürerken kullanılmasıdır. Tartışma toplantısı, Bulgaristan Hastaları Koruma Derneği tarafından organize edildi.

Ulusal Halk Sağlığı ve Analiz Merkezi tarafından tanıtınla raporda Sofya'da bisiklet yollarının olduğu, ancak birbirleriyle bağlantılı olmadığı için ciddi bir sorun olduğu belirtildi. Ulusal Halk Sağlığı ve Analiz Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hristo Hinkov,”Bisiklet yolları sorununa parça parça çözüm yaklaşımı sergilenmemelidir” diye belirtti.

Sağlık Bakanlığından verilen bilgiye göre, ince toz parçacıkların neden olduğu komplikasyonlar nedeniyle her yıl 18 000 kişi ölüyor. Doç. Dr. Hinkov,” Havada asbest seviyesi çok ciddi bir sorundur” diye belirtti. Uzman,” Üç yıl önce bir Lisede bir sorunumuz vardı ve havada asbest miktarını ölçmek zorunda kaldık. Laboratuvarımız bu tür analizleri yapabilen tek laboratuvardır. Bu çok ciddi bir sorundur, çünkü asbest inşaatta geçmişte yaygın olarak kullanılmıştır ve eski binalarda da varlığını sürdürmektedir. Bu bakanlıklar arası düzeyde ciddi bir sorundur” diye yorum yaptı.

Doç. Dr. Hinkov,”Hava ile ilgili ana konulardan biri, hava temizliğine bireysel olarak katkıda bulunma fırsatlarını kullanmamızdır. Burada şuna dikkat çekeceğim-Sofya'da yoğun olarak bisiklet kullanılıyor” dedi.

Doç. Dr. Hinkov,” Sofya Büyükşehir Belediyesi yeni bisiklet şeritleri yapıyor, ancak dikkat buyurun- altyapı yok, birbirlerine bağlı değiller. Ve bu ciddi bir sorundur. Operasyonel programlardan biraz para sağlandığı için bu soruna parça parça çözüm değil, bütünleşik çözüm üretilmelidir. Bir bisiklet yolu yapılıyor, başka yok. Gerçekten de bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılmasının nasıl teşvik edileceği üzerinde düşünülmelidir” diye ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:156 351
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 775
-Toplam Vaka Sayısı:5 914
-Aktif Vaka Sayısı:2 664
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:250
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:470
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:3 000
-Son 24 Saat İyileşenler:85

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS