Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Aralık 2019
HABERLER » Bulgaristan
AB, Avrupa Sınır Koruma Polisi kurulmasını önerdi

AB, Avrupa Sınır Koruma Polisi kurulmasını önerdi

21 Haziran 2018

Basın toplantısında konuşan AB’nin Göçten Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, Avrupa Komisyonu’nun Frontex olarak bilinen AB Sınır Koruma Ajansı’nın Avrupa Sınır Polisine dönüşmesini önerdiğini açıkladı.

Bu konunun, göç krizi ile ilgili birkaç AB ülkesi arasında Pazar günü yapılacak toplantıda tartışılan konulardan biri olacağını belirten Avramopoulos, bu toplantıda karar kabul edilmeyeceğini belirtti.

AB Komiseri, göçle ilgili sorunların Schengen Alanı ve AB'nin varlığını sorguladığını söyledi. Onun ifadelerine göre, son on yıllarda yapılanlar tehdit altındadır ve tek taraflı eylemler bir cevap değildir ve onu yok edebilir.

Avramopoulos, AB’nin Kuzey Afrika ülkeleriyle gemilerle Avrupa'ya yönelen göçmenleri kabul etmeleri için müzakereler yürüttüğünü bildirdi. Kuzey Afrika ülkelerinin işbirliği yapmaya açık bir isteklilik gösterdiğini ifade eden AB Komiseri, AB'de iltica başvuruları değerlendirilirken göçmenleri geri almak için hazır olan tek bir Afrika ülkesini bile belirtmeyi reddetti. Avramopulos, “Guantánamo gibi göçmenler için Avrupa’da bir cezaevi kurulması aklın ucuna bile getirilemez” dedi.

Afrika’daki geçici sığınma merkezlerine iltica hakkına sahip olanların yerleştirileceğini ve ekonomik nedenlerde göç edenlere gönül rızalarıyla ülkelerine geri dönmelerinin teklif edileceğini belirten AB Komiseri, Afrika'nın Mağrip ülkelerinin AB’den sınır koruma yardımı alacağını kaydetti.

Avramopulos, şimdilik AB’nin Afrika İçin Acil Durum Güven Fonu’nun bir milyardan fazla avro açık verdiğini ve önümüzdeki hafta yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısında bir karara varılmasını istediğini kaydetti. Avramopulos, göçmenlerin yeniden yerleştirilmesine katılmak isteyen AB ülkelerinin de karşılığında para alacağını sözlerine ekledi.

AB Komiseri, AB'de koruma hakkına sahip olmadığı kararı verilen göçmenlerin geri dönüşü ile ilgili kararların hızlı ve eksiksiz bir şekilde uygulanması çağrısında bulundu. Türkiye ile anlaşmanın devamını destekleyen Avramopulos, bunun için daha üç milyar avro gerektiğini belirtti.

AB Komiseri, “Göç politikamız, Avrupa değerleri - empati, sorumluluk ve insan onuruna saygı üzerine inşa edilmiş olarak kalmalıdır. Birbirimizi suçlamamalı ve geri dönüşü olmayan sınırları geçmemeliyiz” diye çağrıda bulundu. Avramopulos, Schengen'deki iç sınır kontrollerinin sonsuza dek süremeyeceğini düşünüyor.

Avramopulos,”Göçün yeniden manşetlerde yer alması beni teşvik ediyor. Bu, çözüm bulmak için siyasi iradenin büyümesi anlamına geliyor. Göç, daha uzun yıllar sorun olmaya devam edecek” dedi.

AB Komiseri,” Avrupa'da birçok popülist, varlığını bu soruna borçludur. Tarihsel sorumluluğumuz var, Avrupa kazanımlarını korumazsak, gençler bizi suçlayacaklar. Hayatımda asla son üç yılda olduğu gibi bu kadar çok çalışmadım. AB'de tekrar sınırların kapatılması, bizi tarihin karanlık sayfalarına geri döndürüyor” diye yorum yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS