Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
AB’nde standart asgari KDV oranı yüzde 15 oluyor

AB’nde standart asgari KDV oranı yüzde 15 oluyor

22 Haziran 2018

Avrupa Birliği (AB) Konseyi basın merkezinden verilen bilgiye göre, AB Konseyi bugün yüzde 15 asgari standart oranını yeni bir katma değer vergisi (KDV) sisteminin kalıcı bir unsuru haline getirecek bir direktif kabul etti. Asgari standart oran, çeşitli AB üye ülkelerinde KDV oranları arasında büyük farklar olmasını önceleyecektir.

Bu direktif, sınır ötesi alışveriş ve ticareti etkileyecek olan düşük KDV oranları yoluyla rekabetin bozulma riskini ortadan kaldıracaktır. AB Tek Pazarı için KDV kuralları ilk olarak 1993'te uygulandığından beri asgari yüzde 15'lik oran geçici olarak sürdürülmektedir. En son, 31 Aralık 2017 tarihinde sona eren 2 yıllık bir süre için Mayıs 2016'da uzatıldı.

Bugün son olarak Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi (ECOFIN) Başkanlığı görevinde bulunan Maliye Bakanı Vladislav Goranov, “Bu direktif, AB'de iş pozisyonların korunmasına ve büyümenin artmasına yardımcı olacaktır. Mevkidaşlarımın bu tedbiri desteklemesinden mutluyum ve AB'deki nihai KDV sistemini tartışmaya başladığımızda başarılar diliyorum” dedi.

Aynı zamanda mevcut geçici KDV sözleşmelerini bir nihai KDV sistemi ile değiştirmek ve oranları düzeltmek için teklifler devam etmektedir. Komisyon, teklifleri Ocak ve Mart 2018'de sundu.

Direktif, tartışılmadan ECOFIN toplantısında kabul edildi.

Konsey, bugünkü toplantıda KDV sahtekarlığıyla mücadeleyi iyileştirmek için idari işbirliğini güçlendirecek tedbirler de kabul etti.

ECOFIN toplantısından sonra yapılan basın toplantısında Goranov,” Üye devletleri, KDV sahtekarlığıyla mücadele için uyumlu önlemler konusunda tebrik etmek isterim. Bu sadece AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığı'nın bir önceliği olmasından dolayı önemli değildir. Tedbirler uygulandığında dolandırıcılığa karşı mücadele daha etkili olacaktır. AB genelinde vergi sistemleri, kötüye kullanım da dahil olmak üzere sistemdeki yetersiz önlemler nedeniyle yılda 150 ile 160 milyar Euro arasında kayba uğramaktadır” diye yorumda bulundu.

Önerilen düzenlemeler, sınır ötesi sahtekârlığın en yaygın biçimlerine yöneliktir. Düzenlemelerin amacı, vergi idareleri ve üye devletlerin kanun uygulayıcı kurumları arasında paylaşılan bilgi alışverişini ve analizini iyileştirmek ve aynı zamanda KDV dolandırıcılığı hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için ulusal vergi idaresi yetkilileri ağı olan Eurofisc'i güçlendirmektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 04 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:150 062
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 538
-Toplam Vaka Sayısı:5 497
-Aktif Vaka Sayısı:2 366
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:182
-Toplam Vefat Sayısı:239
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7
-Hastanelerde Yatanlar:450
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:2 892
-Son 24 Saat İyileşenler:90

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS