Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
24 tür şifalı bitkinin toplanması yasaklandı

24 tür şifalı bitkinin toplanması yasaklandı

22 Haziran 2018

Bulgaristan Şifalı Bitki Yetiştiricileri Birliği Başkanı Emil Elmazov,”Satış amacıyla şifalı bitkilerin toplu ihracatı ülkemize zarar veriyor” diye belirtti.

Elmazov,”Kamyonlar dolusu şifalı bitki balyaları satmak istemiyoruz, paha biçilmez zenginliğimiz olan bu bitkileri üç kuruşa başka ülkelere satmak istemiyoruz, biz bu bitkilerin ülkede kalıp son derece sağlıklı ürünler elde edilmesi, takviye edici gıda yapımında, ilaç yapımında vb. ürünlerin elde edilmesinde kullanılmasını istiyoruz, yani ihraç edilmesini istemiyoruz. Şifalı bitkilerin ihraç edilmesi, bizim için kaba bir davranıştır” diye izah etti.

Elmazov, “Bulgar bitkilerinin kullanımıyla elde edilen nihai ürünlerin ihracatına karşı olmadığını belirtti. Otlar hakkında "bilgi ihracının" ardında olduğunu söyledi, ancak bu faaliyetlerde kar arayışı olmaması gerektiğini savundu. Onun ifadelerine göre dernek, diğer sivil toplum örgütleri ve hükümet örgütleri ile birlikte bu tür haksızlıklara karşı mücadele veriyor ve son yıllarda çabalar olumlu sonuçlar verdi.

Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov’un emriyle bu yıl kişisel kullanım dışında doğal olarak yetiştikleri yerlerde 24 tür şifalı bitkinin toplanmasına yasak getirildi.

Toplanması yasak olan bitkiler arasında kedi otu, tavşan kirazı, ayı üzümü, beyaz kekik, İzlanda yosunu, salep elde edilen her türlü bitki, andız otu, müge çiçeği, yavşan otu ve başkaları bulunuyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Pirin çayı olarak bilinen adaçayı (sideritis stricta) bitkisinin toplanmasının kişisel kullanım için bile olsa, doğadaki yaşam alanları tehlike altında olduğu için tüm ülkede toplanmasının yasak olduğu bildirildi.

Üç milli parkın dışında doğal olarak yetiştiği yerlerde kuru ağırlığı 1 kg olmak üzere toplanmasına izin verilen 11 tür bitki de belirlenmiştir. Onların arasında çuha çiçeği, kırmızı şakayık, kokulu yoğurtotu, güzel avrat otu, acı dam koruğu (sedum) bitkisi, kadın tuzluğu ve kestere otu bulunuyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR



 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 04 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:150 062
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 538
-Toplam Vaka Sayısı:5 497
-Aktif Vaka Sayısı:2 366
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:182
-Toplam Vefat Sayısı:239
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7
-Hastanelerde Yatanlar:450
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:2 892
-Son 24 Saat İyileşenler:90

Kaynak: www.koronavirus.bg



All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS