Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
130 saatten fazla devamsızlık yapan öğrenciler, sosyal yardım kurumlarına ihbar edilecek

130 saatten fazla devamsızlık yapan öğrenciler, sosyal yardım kurumlarına ihbar edilecek

26 Haziran 2018

Eğitim ve Bilim Bakanlığından verilen bilgiye göre öğrencilerin, geçerli bir mazereti nedeniyle veya geçerli bir mazereti olmaksızın 130 saatten fazla devamsızlık yapmaları halinde sosyal yardım kurumlarına bildirilecek.

Bir okul müdürü, bir öğrencinin 130 saatten fazla devamsızlık yaptığını öğrendiğinde Bölge Eğitim Müdürüne öğrencinin üç adı ve kaç saat devamsızlık yaptığı hakkında bilgi vermelidir. Bölge Eğitim Müdürü ise bu bilgiyi sosyal yardım kurumlarına aktarmalıdır. Böyle bir durumda sosyal yardım kurumları, başından beri çocukla ilgilenecek ve bir yıl kaybetmeden eğitimine devam etmesi için neden okula gitmediğini araştıracak, risk altında olup olmadığını kontrol edecek ve böyle bir şey tespit edildiğinde ona yardım edilecektir.

Bir öğrenci, geçerli bir mazereti olmaksızın 40 saatten fazla devamsızlık yaptığında aynı prosedür takip edilecek. Geçerli bir mazereti olmaksızın 15 saatten fazla devamsızlık yapan bir öğrenci, aynı okulda başka bir sınıfa değiştirilecek. Fakat devamsızlık yapmaya devam ettiği halde okul müdürü tekrar Bölge Eğitim Müdürünü ve sosyal yardım kurumlarını bundan haberdar etmek zorunda kalacak.

Bu tedbirler, okul öncesi gruplardaki çocukları da kapsayacak. Çocukların, geçerli bir mazereti olmaksızın 24 günden fazla anaokuluna gitmediğinde müdürler bunu yetkili organlara bildirmelidirler. Sosyal yardım kurumları, devamsızlığın nedenlerini araştırıp çocuğun okuldan erken ayrılma riski altında olup olmamasını tespit etmelilerdir.

Bu kontrollerin amacı, çocukların ebeveynlerinden alınması değil, tekrar eğitim sistemine dahil edilmeleridir.

Sosyal Yardım Ajansından verilen bilgiye göre, geçerli bir mazereti olmaksızın çok fazla saat devamsızlık yapan bir öğrenci, Çocuk Koruma Dairesi Başkanlığı tarafından risk altında olarak ele alınmaya başlanıyor ve aile ve sosyal ortamları araştırılmaya başlanıyor. Çocuk ve ebeveynleri, uzmanlarla çalışma gibi uygun sosyal hizmetlere yönlendirilebilir. Ebeveyn veya vasi işbirliği yapmayı reddederse, çocuğa eğitim hakkını sağlamak için bir emir çıkartılacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 08 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:159 818
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 467
-Toplam Vaka Sayısı:6 102
-Aktif Vaka Sayısı:2 811
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:188
-Toplam Vefat Sayısı:254
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:483
-Yoğun Bakımda Olanlar:32
-Toplam İyileşenler:3 037
-Son 24 Saat İyileşenler:37

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS