Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
AB Konseyi Dönem Başkanlığı, hükümetin reytingini artırdı

AB Konseyi Dönem Başkanlığı, hükümetin reytingini artırdı

26 Haziran 2018

Barometre Bulgaristan Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından yapılan araştırma sonuçları, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı’nın sonunda hükümete olan güvenin son derece sabit olduğunu gösteriyor.

Bulgarların yüzde 44'ü, kabine çalışmalarını onayladıklarını açıkladı. Şubat ayında ise bu oran yüzde 43’tü.

Başbakan Boyko Borisov’u onaylayanların oranı yüzde 37’dir. Bir karşılaştırma yapacak olursak, AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nın başında bu oran yüzde 35’ti.

Başbakan yardımcıları da Şubat ayına göre daha fazla onay aldı. Temmuz sonu itibariyle Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’ya duyulan güven oranı yüzde 23 seviyededir, Şubat ayında ise bu oran yüzde 22 seviyedeydi. Bu aynı zamanda AB Konsey Başkanlığı sırasında kabinenin dış politika faaliyetlerinin genel bir değerlendirmesidir.

Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un reytingi Şubat ayında yüzde 13 iken, Haziran ayında yüzde 15'e yükseldi.

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov’u onaylayanların sayısı da Şubat ayına göre yüzde 1 artarak yüzde 35'e yükseldi. Barometre Bulgaristan Sosyolojik Araştırma Ajansından yapılan açıklamada Krasimir Karakaçanov’un genelde yüksek reytinge sahip bir politikacı olduğu belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev de reytingini yüzde 2 oranında artırarak, reyting oranını yüzde 29'a çıkardı. Barometre Bulgaristan Sosyolojik Araştırma Ajansı, Donçev’in olumlu değerlendirmesinin, sosyal paylaşım ağlarında Romanlar karşıtı söylemlerinden dolayı olumsuz tepki aldığı sırada eşinin arkasında durmasından ileri geldiği belirtildi.

Bulgarlar, AB Konseyi Bulgaristan Başkanlığını da olumlu değerlendirdi. Vatandaşlar, Başkanlığın ülkemiz üzerinde olumlu bir etki yarattığını düşünüyorlar.

Ankete katılanların yüzde 62,5'i Bulgaristan’ın AB Konseyi Başkanlığını ülkemiz için olumlu olarak değerlendirmektedir. Yüzde 22,5’i ise olumsuz olarak değerlendiriyor. Yüzde 11,1'i bir değerlendirme yapamadı, yüzde 3, 9'u ise bu soruya cevap vermedi.

Önümüzdeki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hangi partiye oy verecekleri sorusu üzerine yüzde 35,2’si Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Yurttaşlar (GERB) partisine, yüzde 28,6’sı Bulgaristan Sosyalist Partisi’ne (BSP), yüzde 16,9’u “Birleşik Vatanseverler” koalisyonuna, yüzde 14,9’u ise Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisine oy vereceğini söylüyor. Yüzde 1,8’i başka siyasi oluşumlara oy vereceğini, yüzde 2,6’sı ise oy kullanmayacağını söylüyor.

Belirtilen tutumlar, dört partinin Avrupa Parlamentosu'nda temsilcisi olacağını gösteriyor. Ülkemiz 17 milletvekili seçiyor.

Belirtilen tutumlar sergilendiğinde Avrupa Parlamentosu seçimlerinde GERB partisinden 6-7, BSP’den 5-6, “Birleşik Vatanseverler” koalisyonundan 3 ve HÖH partisinden 2-3 milletvekili seçilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:156 351
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 775
-Toplam Vaka Sayısı:5 914
-Aktif Vaka Sayısı:2 664
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:250
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:470
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:3 000
-Son 24 Saat İyileşenler:85

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS