Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7583 Lv.
GBP GBP 2.2627 Lv.
TRL TRL 0.2951 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Haziran 2019
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanlığı Spor Kamu Konseyi kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Spor Kamu Konseyi kuruldu

26 Haziran 2018

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı Beden Eğitimi ve Spor Kamu Konseyi kuruldu. Konsey, Bulgar spor sistemini geliştirmek ve Bulgar okullarında beden eğitimi ve sporu teşvik etmek için çalışacaktır.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in, Beden Eğitimi ve Spor Kamu Konseyinin, sporun teşvik edilmesine ve Bulgar okullarında saldırganlığın azaltılmasına katkıda bulunmasını beklediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı’nın Beden Eğitimi ve Spor Danışmanı Georgi Aleksandrov, Beden Eğitimi ve Spor Kamu Konseyi Başkanlığı görevini de yürütecek. Konsey Başkanı Prof. Dr. Daniela Daşeva, üyeler arasında ise Yordanka Blagoeva, Evgeniya Radanova, Teodor Salparov, Hristo Meranzov, Prof. Dr. Penço Geşev, Prof. Dr. Biser Tsolov, paralimpik atleti Denislav Kovabaşev ve Prof. Dr. Svetoslav İvanov bulunuyor.

En iyi Bulgar masa tenisi oyuncularından ve Paralimpik Oyunları yarışmacısı Denislav Kocabaşev, sporun gelişiminde anahtar faktörün engelli insanlar da dahil olmak üzere erişilebilirliği olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Radev,” Toplumumuzda birçok sektör olduğu gibi kitle sporu da kriz yaşıyor ve bu konseyin ana hedeflerinden biri de budur-uzmanlığınız, deneyiminiz, motivasyonunuz ve vizyonunuz ile Bulgar spor sistemini geliştirmek için gerekli koşulları yaratmayı, gençleri spora geri döndürmeyi ve sporun okullara geri dönmesini mümkün kılmaktır. Ancak o zaman sağlıklı bir milletimiz olacak ve yüksek spor performansına sahip olabiliriz” diye kaydetti.

Radev, “Bulgaristan devleti, Bulgar sporuna yönelik finansmanı büyük ölçüde azaltmaktan başka aynı zamanda bir dizi düzenleyici ve koordinasyon işlevinden de kendini geri çekmiştir. Olimpiyatlarda bir madalya kazandığımıza seviniyoruz. Kitle sporu okullardan, gençlerimizden uzaklaştı ve onun yerini hastalıklar, obezite, saldırganlık aldı” diye kaydetti. Rumen Radev, önde gelen sporcuları Bulgaristan'da kitle sporun teşvik edilmesi konusunda vizyonları ve uzmanlıkları ile yardımcı olmaya çağırdı.

Prof. Dr. Daniela Daşeva, sporla uğraşan gençler ve profesyonel sporcular arasındaki ilişkinin kesilmiş olmasından endişe duyuyor. Üniversitelerde sporun yeniden canlandırılması ve geliştirilmesinin gerekli olduğu görüşünü dile getirdi.
Atletizm Olimpiyatlarının efsane ismi Yordanka Blagoeva,”Spor, gençlerin gücünü evde veya okulda değil, spor sahasında kullanması için izlenen bir yoldur” diye kaydetti.

Ulusal Spor Akademisi Rektörü Prof. Dr. Penço Geşev, spor okulundaki öğretim görevlileri ve spor uzmanları tarafından analizler ve anketler yapılacağına dair güvence verdi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 863


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kardjalinews.media@gmail.com   Webdesign: SWS