Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Ardino, temel sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik proje çalıştayına ev sahipliği yaptı

Ardino, temel sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik proje çalıştayına ev sahipliği yaptı

27 Haziran 2018

Bugün Ardino (Eğridere) Belediye Meclisi toplantı salonunda 2014 – 2020 Yunanistan-Bulgaristan İNTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında finanse edilen Sınır Ötesi Bölgelerde Dışlanmış ve Mahrum Bırakılmış Topluluklar İçin Temel Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesi (Smile) Projesi’nin ortakları arasında ikinci bir çalışma toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı, Bulgaristan ve Yunanistan'dan beş proje ortağı arasında yer alan Ardino Hastanesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Etkinlik, hastanenin 60. kuruluş yıldönümünü kutlama programının bir parçasıydı. Toplantının açılış konuşmasını, programın sunuculuğunu da yapan hastane yöneticisi Dr. Güner Osman yaptı.

Forumun resmi konukları arasında Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Meclisi Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Şaban, hastanenin eski başhekimleri Dr. Kadir Kabakçıoğlu, Dr. İvan Çepişev ve Dr. Adam Persenski yer aldılar. Geçmişte Ardino hastanesinde çalışmış doktorlar, hemşireler, jinekologlar, laboratuvar teknisyenleri de buradaydı. Onların arasında eski çocuk hekimi ve 1990 yılına kadar Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Başkanı Dr. Donka Damakova, 1981-1991 döneminde Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Stoyka Rusinova, 1963-1985 döneminde eski Başhemşire Elena Kisimova, başlaborant Elena Georgieva-Zgurova bulunuyor.

Hastanenin 60. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi ve Bulgaristan Hekimler Birliği Kırcaali Şubesi tarafından tebrik mesajları geldi.

Projenin ana ortağı olan Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti’nde 4.Sağlık Merkezi tarafından proje yöneticisi Emilia Macrialea, projenin amacını, aşamalarını ve proje faaliyetlerini tanıttı. Macrialea, Ardino Hastanesi’nde 24 ay içinde hastalara gelişmiş temel bakım hizmetlerinin sağlanmasına imkan verecek hasta odalarının onarımı yapılacağını bildirdi. Bundan başka modern tıbbi ve bilgisayar ekipmanlarının yanı sıra muayenehaneler için yeni mobilyalar satın alınacak ve teslim edilecek.

Selamlama konuşması yapan Belediye Başkanı Resmi Murat, bu anlamlı projenin sağlık bakım hizmetlerini iyileştirmeyi amaçladığı için sağlık kurumu için çok önemli olduğunu vurguladı. Son 10 yıldaki hastanenin faaliyetlerini analiz eden Resmi Murat,”Ne yazık ki, sağlık kurumunun 60. yıldönümünü memnuniyetle kutlayamıyoruz, çünkü sağlık alanındaki sorunlar az değil. Onlar son 10 yılda derinleşti ve temel olarak sağlık personelinin eksikliği ve sağlık sektöründeki artan gerekliliklerden kaynaklanıyor” diye kaydetti. Belediye yönetiminin bu tür projelerin (dördüncü) uygulanması ve Belediye Meclisi tarafından sübvansiyonlar onaylanmasıyla gösterdiği çabalara rağmen tüm acil sorunları çözmeyi başaramadığını belirten Resmi Murat,” Hastane sağlık personelinin maaşlarını ödemekte güçlük çekiyor. Bu sorunlar, belediye hastaneleri için tıbbi standartların yumuşatılmasına yol açacak yasal değişiklikler yoluyla çözülebilir. Projenin başarıyla tamamlanması dileğinde bulunan Belediye Başkanı,” Bu projenin hayata geçirilmesi ve uygulanmasıyla insanların daha kaliteli sağlık hizmeti alabilmeleri için hastanemizde medikal faaliyetlerin yürütüldüğü koşulları iyileştireceğimizi umuyorum” diye vurguladı.

Selanik Aristotales Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elexios Benos, Belediye hastanesinin 60. kuruluş yıldönümünü kutlama programına ve ortak sınır ötesi projenin sunumuna katılmaktan memnun olduğunu söyledi. Projenin, savunmasız gruplardan insanlara yönelik sağlık hizmetlerini iyileştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Smile projesinin ortakları, Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti’nde 4.Sağlık Merkezi, Selanik Aristotales Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ardino Hastanesi, Harmanli Belediyesi ve Yunanistan’ın Drama şehrinden Ulusal Acil Sağlık Hizmetleri Merkezi’dir.

Projenin süresi, 12 Ekim 2017 tarihi itibariyle 24 aydır. Projenin toplam bütçesi 1 327 661,62 Avro’dur. Ardino Hastanesi için ayrılan tutar 327 157,34 Avro’dur. Bu tutarın yüzde 85’i Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu’ndan, kalan yüzde 15’i ise ulusal bütçeden finanse edilmektedir.

Kaynak: Güner Şükrü


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 08 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:159 818
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 467
-Toplam Vaka Sayısı:6 102
-Aktif Vaka Sayısı:2 811
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:188
-Toplam Vefat Sayısı:254
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:483
-Yoğun Bakımda Olanlar:32
-Toplam İyileşenler:3 037
-Son 24 Saat İyileşenler:37

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS