Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Hasan Azis, Turizm Bakanı ile üniversite şubesi turizm bölümünün kapatılmasını görüşmek istiyor

Hasan Azis, Turizm Bakanı ile üniversite şubesi turizm bölümünün kapatılmasını görüşmek istiyor

29 Haziran 2018

Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesi Kırcaali Lüben Karavelov Şubesi’nin Turizm Bölümü’nü kapatma kararıyla ilgili Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, dünkü Belediye Meclisi toplantısında Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ile görüşme yapılmasını önerdi. Kırcaali Şubesi Müdürü ile il merkezinde bulunan yüksek okulda Turizm Bölümü’ne öğrenci kabulü yapılmamasının nedenlerini öğrenmek için görüşme gerçekleştirmeyi üstlendi.

Öneri, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Meclis Üyesi ve Eğitim Komisyonu Başkanı Georgi Küçükov’un sunduğu teklifin oluşturduğu toplantı gündeminin ikinci maddesinin görüşüldüğü sırada yapıldı.

Kabul edilen karara göre Kırcaali Belediye Meclisi, Eğitim ve Bilim Bakanı ve Turizm Bakanı’na 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı için Filibe Üniversitesi’nin Kırcaali Şubesi’nde Turizm Bölümü Lisans Programı’na öğrenci kabulü yapılmasına devam edilmesini öneriyor.

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu öneriyi desteklemedi. GERB Meclis üyeleri, turizm eğitimine karşı olmadıklarını, ancak bu bölümü kapatma kararının nedenleri hakkında bir netlik olmadığını söylediler. Onlar, önerinin ilgili komisyonlar tarafından görüşülmediği ve Meclis tarafından görüşülmesini “vahşi popülizm” olduğunu ileri sürdüler.

Meclis Başkanı Raif Mustafa, teklifin mevcut yönetmelikler doğrultusunda Meclis Başkanlığına sunulduğunu ve görüşülmemesi için hiçbir neden olmadığını belirtti.

BSP Meclis üyeleri, üniversite şubesinde görevli öğretim üyelerinin kendilerine Turizm Bölümü’nün kapatıldığını ihbar etmesi üzerine Meclis üyelerinin dikkatini bu konu üzerine çektiklerini kaydettiler. Onlar, böyle bir adımın, turist akışının arttığı, eleman sıkıntısı çeken konaklama ve eğlence yerlerinin de arttığı bir zamanda turizmin gelişmesine zarar vereceğini düşünüyorlar.

Oylamadan önce konuşan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, meselenin çözümüne yönelik öneride bulundu. Müh. Azis, Meclis kürsüsünden şöyle konuştu: “Burada mesele belli bir sorunu mu çözmeye çalışıyoruz, yoksa sorumluluğunu başkasına mı yüklemeye çalışıyoruz, çünkü bu sorun öyle ortaya konuluyor. Hangisi daha önemli-sorunun esası ya da kimin veya neden bu şekilde onu ortaya attığı mı daha önemlidir.

Ben böyle bir ödev yüklenen ve Mecliste tanıttıkları bir görüş açıklayan BSP’li mesai arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Birilerinin böyle bir girişimi üstlenmesinden dolayı bir gram bile kıskançlık duymuyorum. GERB’li mesai arkadaşlarımıza konuyu kapatmayıp, son derece önemli olan bu konuya karşı sorumlu davranmaya çağırıyorum. Çünkü tartışmaya girmeden tek bir cümle söyleyeceğim-Kırcaalili bir Eğitim Bakanımız vardı, tiyatronun bir bölümünü kapattık, Kırcaalili Turizm Bakanımız var, turizm bölümünü kapatıyoruz. GERB partisinin politikası bu mu?

Ben size daha yapıcı bir görüş sahibi olmanızı öneriyorum. Hafta sonuna kadar şube müdürü ile görüşeceğim, pazartesi günü ise sizin de iştirakınızla /tüm Meclis gruplarının temsilcileri/ Turizm Bakanı ile görüşme talep edeceğim. Bakan’a Turizm Bölümü’nü kapatma nedenlerini soracağız.

Size önerim gelecek pazartesi ve salı, eğer ilgileniyorsanız, daha bugün Turizm Bakanı ile görüşme talep edelim ve ona Meclisin görüşünü sunalım. Öyle ki, Turizm Bakanı olarak yetkilerini kullanarak, bölümün kapatılmaması için gerekeni yapsın. Umarım, turizmin bir öncelik olduğunu vs. şeyleri kanıtlamak zorunda kalmayız”.

Sonuçta öneri, 32 oyla kabul edildi. Ret oyu kullanan Meclis Üyesi olmadı, altısı ise çekimser kaldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:147 524
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 155
-Toplam Vaka Sayısı:5 315
-Aktif Vaka Sayısı:2 281
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:161
-Toplam Vefat Sayısı:232
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:443
-Yoğun Bakımda Olanlar:31
-Toplam İyileşenler:2 802
-Son 24 Saat İyileşenler:80

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS