Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Bulgaristan
Dini Liderler Meclisi: Savcı Popova’ya karşı tepkisiz kalmak tüm Bulgar toplumunun zararına

Dini Liderler Meclisi: Savcı Popova’ya karşı tepkisiz kalmak tüm Bulgar toplumunun zararına

02 Temmuz 2018

Demokrasiye geçiş döneminde Başmüftülerin ve Yüksek İslam Şura Başkanlarının üyesi olduğu Dini Liderler Meclisi, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şurası’nın çağrısı üzerine oturum gerçekleştirdi. Mevcut müftü tarafından yönetilen konsey, Başmüftülük kurumunun en yetkili organlarından biridir ve olağanüstü durumlarda toplanır. 28 Haziran'da Sofya'daki Başmüftülük Merkez Ofisi’nde gerçekleşen toplantıda Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, eski başmüftüler Fikri Sali ve Selim Mehmet, eski Yüksek İslam Şura başkanları Hüseyin Karamolla ve Ridvan Kadyov hazır bulundular. Dini Liderler Meclisi’ni toplamanın nedeni, Başmüftülüğün gündeminde yer alan son derece önemli konulardır. Bunlar, yetkili kurumların gereken tepkiyi vermediği 13 imamın yargılandığı davanın savcısı Nedyalka Popova’nın İslam karşıtı söylemleri ve Millet Meclisine sunulan Dinler Yasası’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin tasarılardır. Oturumda ayrıca geçen Ramazan ayında Başmüftülüğün çalışmaları da ele alındı.

Oturumun gündeminin ana maddelerini oluşturan konularla ilgili Dini Liderler Meclisi, Bulgaristan Müslümanlarının vatandaşı olduğu Bulgaristan devletinin çıkarlarını korumak için devlet gücüne sahip olan Savcı Nedyalka Popova'nın ifadelerinden dolayı endişe duyduğunu dile getirdi. Bu tür ve benzer ifadeler ülkemizde bütün Müslümanlar tarafından onaylanmamakta ve üzüntüyle karşılanmaktadır. Bununla ilgili Dini Liderler Meclisi, Yüksek İslam Şurası’nın görüşünü ve Başmüftülük tarafından başlatılan yasal girişimleri destekledi. Aynı zamanda Dini Liderler Meclisi, şu ana kadar şikayette bulunulan ve aslında şikayete gerek olmaması gereken yetkili kurumların, sadece Müslümanların değil, tüm Bulgar toplumunun zararına olan ve milli güvenliği ilgilendiren savcının söylemlerine karşı gerekeni yapmamasından dolayı endişesini dile getirdi.

Dinler Yasası’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin tasarılar konusunda Dini Liderler Meclisi, dini kuruluşların faaliyetlerinin normatif düzenlenmesinin kamusal yaşam için çok önemli olduğunu düşünüyor. Ülkemizin demokrasiye geçiş döneminde Başmüftülük, bugün sonuçlarına şahit olduğumuz bu konuda acı bir deneyim biriktirdi.

Son yaklaşık otuz yılın Bulgaristan Müslümanları liderleri, Dinler Yasası’nda değişiklikler yapılmasına ilişkin tasarıların Bulgaristan Ortodoks Kilisesi dışında tüm dinlere karşı ayrımcı özellikler taşıdığını düşünüyorlar.

Aynı zamanda son 15 yılda sosyal hayatta çok ciddi değişiklikler olmuştur. Bütün bunlar, yasada ciddi değişikliklere de ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Ancak değişiklikler, din özgürlüğünü garanti altına alan uluslararası düzeyde belirlenmiş normlara uygun olarak sorunları çözmeyi hedeflemelidir. Bu durum, cemaatlerin tam işleyişine imkanların sağlanmasına ve yasal normlara uygun olarak devletin dini kurumların işine karışmamasını gerektirir.

Gündemdeki ana konulardaki tartışmalardan sonra Dini Liderler Meclisi, geçen Ramazan ayında Başmüftülüğün çalışmalarını takdir ettiğini ifade etti. Camilerde dini görevlerin yerine getirilmesi için yapılan organizasyon ve iftarlar, Ramazan programları, bayram kutlamaları ve diğer benzer programlar gibi birçok etkinlik, Müslüman cemaatinin kaynaşmasına, manevi düzeyinin yükseltilmesine ve tüm Bulgar halkının, Bulgar toplumunun önemli bir parçası olan Müslümanların gelenekleri ve inançlarıyla tanışması için fırsat sunmaktadır.

Dini Liderler Meclisi, camilerde Yaz Kur'an Kursları düzenleyerek, çocukların yaz tatilini değerlendirmelerine yönelik Başmüftülük ve alt birimlerinin çabalarını sevinçle karşılamaktadır. Tam bir Müslüman kimliği oluşturulmasına katkıda bulunacak daha etkin bir organizasyona doğru bir eğilim vardır ve bu aşırı uçların önlenmesine ve dinsel hoşgörü ortamı yaratılmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 944


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS