Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Dünya
Borisov Brüksel’de: Yolsuzlukla mücadelenin gündemimizden düşeceğini umuyorum

Borisov Brüksel’de: Yolsuzlukla mücadelenin gündemimizden düşeceğini umuyorum

03 Temmuz 2018

Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Parlamentosu’nda Bulgaristan AB Konseyi Başkanlığı sonuçlarının sunumunu yaptı. Borisov, sunumunu şu sözlerle tamamladı:” Hiçbir zaman mükemmel ve kusursuz olduğumuzu iddia etmedim. Yeni fırsatlar sunan yeni bir yolsuzlukla mücadele yasası kabul ettik ve bu konunun gündemimizden düşeceğini umuyorum”.

Ülkemizin yolsuzlukla mücadelede göstereceği daha çok şey olduğunu söyleyen Yeşiller Grubu milletvekillerinin eleştirilerine böyle cevap verdi. Yeşiller Grubu Başkan Yardımcısı Ska Keller, ”Son 6 ayda çözülmeyen sorunlar olduğunu düşünüyorum, ama siz suçlu değilsiniz. Diğer alanlarda, özellikle Batı Balkanlar açısından başarı sağlanmıştır” dedi ve tekrar “Yolsuzlukla mücadele konusunda daha çok şey yapabilirsiniz” diye konuştu.


Borisov,”Dört ana önceliği belirledik ve her birinde başarıya ulaştık” dedi. Altı ay önce ülkemizin yapıcı ve diyalojik bir şekilde çalışacağını söylediğini hatırlatan Başbakan, ”Devralmış olduğumuz 105 sözleşmeden Avrupa Parlamentosu ile 41 anlaşmaya vardık” diye belirtti.

Bulgaristan’ın Avrupa Konseyi Başkanlığı'nın en büyük başarısının, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifi konusunun AB gündemine taşınması olduğuna işaret eden Borisov, şunları kaydetti: “Buna bel bağladık, çünkü AB'ye katılımımızı Avrupa çapında daha iyi bir kalkınma ve güvenlik şartı olarak görüyoruz. Tüm Avrupa ülkeleri birleşene kadar kıtada barış ve refah olamaz”.

Borisov,”17 Mayıs'ta Sofya'da yapılan zirve Atina ve Üsküp'ün isim anlaşmazlığını çözmesine yardımcı oldu. Bu hepimizin gurur duyması gereken tarihi bir an ve başarıdır. Bir sonraki büyük adım, geçen hafta Konseyin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk'un katılımı için ne zaman ve nasıl müzakerelere başlayacağına karar vermesi oldu. Tabii ki, bu süreci başlatan ve konuyu açan Bulgaristan ile Makedonya Arasındaki Dostluk ve İyi Komşuluk Anlaşması oldu” dedi.

Türkiye ile diyaloğun yeniden canlandırılmasıyla da övünen Borisov,” Sınırlarımızda göç baskısı sıfır düzeyde. Aldığımız destek için çok teşekkür ederim” diye ifade etti.

Başbakan, „Sofya’da yapılan toplantıda bağlantı, Balkan Dijital Programı için 11 ulaşım projesi, enerji bağlana bilirliği, Erasmus + Programı aracılığıyla gençlere yönelik projeler için ek finansman sağlanması konusunda anlaştık” dedi.

Ülkemizin düşük dış borcuna, önemli banka rezervine ve sıfır düzeyde mali açığa sahip olduğunu kaydeden Borisov,” Avro Bölgesi üyeliği yolunda sadık bir partner ve sabırlı olduğumuzu gösterdik” dedi.

Başbakan, Avrupa Başkanlığı'nın başarılı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olan tüm teknik ekiplere ve çevirmenlere teşekkür etti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker,” Her bir saniye ve dakika Bulgarlarla çalışmak bir zevkti” diye kaydetti. Juncker, Başbakan’a bakarak, “Çok iyi, harika iş çıkardınız. Bunun için teşekkür ederim” dedi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda konuşmadan önce Başbakan Borisov, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile görüştü. Tajani, “Bulgaristan, Avrupa Konseyi Başkanlığı önceliklerini başarılı bir şekilde yerine getirdi” dedi. Başkanlık sırasında iyi bir işbirliği için teşekkür eden Avrupa Parlamentosu Başkanı, “Bizzat seninle, ekibinle ve bakanlarınla çok başarılı bir şekilde çalıştık” diye vurguladı.

Başbakan Borisov,” Başkanlığımızın başlangıcında söz verdik ve bunu da yaptık- büyük çelişkiler olsa bile devletler ve kurumlar arasında konsensüs sağlamaya çalıştık” dedi.

Batı Balkan ülkelerinin kalkınması temasının AP'nin öncelikli politikaları arasında kalacağına dair güvence veren Borisov,” Başarılarımız, sizin de başarılarınızdır, çünkü birlikte çalışmazsak, bu asla olmazdı” diye altını çizdi. Altyapı, ulaşım ve dijital bağlantı projelerinin önemini vurgulayarak, bunun göç de dahil olmak üzere bölgede güvenlik ve barışın güvencesi olacağını belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 962


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS