Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
NOİ, izin kullanma ve annelik parasına ilişkin yeni formlar uygulayacak

NOİ, izin kullanma ve annelik parasına ilişkin yeni formlar uygulayacak

03 Temmuz 2018

Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsünden (NOİ) verilen bilgiye göre 5 yaş altı çocukları evlatlık edinenlere izin ve tazminat ödemelerine ilişkin Emek Yasası, Sosyal Sigorta Yasası ve Kamu Sosyal Güvenlik Sisteminden Tazminat ve Destek Ödemeleri hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklikler bugün yürürlüğe giriyor.

1 Temmuz 2018'den itibaren 5 yaş altı çocukları evlatlık edinenlerin izin kullanma ve tazminat alma hakkı çocuğun evlat edinme tarihinden itibaren 365 gün olup, ancak çocuk 5 yaşını dolduruncaya kadardır. İzin günlerini kullanmayan veya izni kesen 5 yaş altı çocukları evlatlık edinenler, çocuğun evlatlık olarak kabul edildiği günden itibaren 90 gün sonra 365 gün veya 5 yaşına kadar tazminat tutarının yüzde 50'sini alacaklardır.

Yönetmelik eki olan tazminat ödemelerine ilişkin yeni başvuru ve beyan formları onaylandı. Yeni başvuru ve tazminat ve destek ödemelerine ilişkin beyan formları, NOİ’nin internet sitesinde “Tüketicinin Dikkatine” bölümünün “Formlar” ve “İzin Kullanma ve Annelik Parası Formları” alt bölümlerinde bulunabilecek.

15 Temmuz 2018 tarihine kadar NOİ, 1 Temmuz 2018'den önceki dönemlerle ilgili tazminat ödemelerine ilişkin eski beyan formlarını kabul edecek. 16 - 18 Temmuz 2018 tarihleri arasında tazminat ödemelerine ilişkin verilerin kabulü ve geçerliliğini sağlayan program ürünlerinin ve sistemlerin güncellenmesi nedeniyle beyan formlarının kabulü yapılmayacaktır. 18 Temmuz 2018'den sonra sadece yönetmelik eki olan 9, 10 ve 11 nolu yeni formlar kabul edilecektir. Yeni formlar kapsamında sunulan verilerin yapısı, formatı, isimlendirilmesi ve kontrolü için gerekli şartlar “E-Hizmetler” başlığı altındaki bölümün “Yazılım Geliştiricileri Hakkında” ve “Kamu Sosyal Güvenlik Sisteminden Tazminat Ödemelerine İlişkin Elektronik Veri Değişimi” alt bölümlerinde bulunabilir.

Başvuru süresinde olduğu gibi kamu sosyal güvenlik sisteminden tazminat ödeme işlemleri, tazminat tutarlarını hesaplama ve ödeme şeklinde bir değişiklik yoktur.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS