Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Bulgaristan
Alpha Research Ajansı: Bugün seçim olsaydı GERB yine birinci parti olurdu

Alpha Research Ajansı: Bugün seçim olsaydı GERB yine birinci parti olurdu

03 Temmuz 2018

Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından yapılan araştırma sonuçları, iktidardaki Avrupa’nın Geleceği İçin Vatandaşlar Partisi (GERB) Mart ayına kıyasla yüzde 1,5 oranında artışla oyların yüzde 24,5 oranını alarak birinci parti olmaya devam ediyor. GERB partisini, oyların yüzde 20,1’ini alan Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) izliyor.

Birleşik Vatanseverler koalisyonu, yüzde 5’e kadar hafif bir düşüş kaydederek, neredeyse Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ile (yüzde 4,9) aynı oranda destek alıyor. İrade Partisi ve Demokratik Bulgaristan koalisyonu, yüzde 2,2’er oranında oyla Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajını aşamıyor. Seçmenlerin yüzde 6,1’i başka siyasi güçleri desteklediğini, ankete katılanların üçte biri ise seçimde oy kullanmayacaklarını söylüyorlar.

Alpha Research Sosyolojik Araştırma Ajansı’ndan yapılan açıklamada,”Mevcut parlamento partileri tarafından temsil edilmediğini düşünen insanların yüksek oranı, son yıllarda başarısız girişimlere rağmen, yeni siyasi oluşumlar için hala potansiyel olduğunu göstermektedir” denildi.

Cumhurbaşkanı, ülkedeki en yüksek reytinge sahip politikacı olmaya devam ediyor (yüzde 54), ancak Mart ayına kıyasla görev onayı oranında 5 puan düşüş var. Cumhurbaşkanı’nın çalışmalarını değerlendirmede tereddüt edenlerin oranı artmaktadır.

Boyko Borisov, en çok onay alan parti lideridir (yüzde 37,2), ardından Krasimir Karakaçanov (yüzde 25,2) ve Korneliya Ninova (yüzde 23,3) takip etmektedir, ancak her ikisi de popülerliğini kaybetmektedir. Diğer yandan Valeri Simeonov, popülerliğini artırıyor.

En yüksek reytinge sahip Başbakan yardımcıları ve bakanlar Tomislav Donçev, Lilyana Pavlova ve Ekaterina Zaharieva’dır. Haziran ayında Dışişleri Bakanı, Filibe yakınlarındaki trajik uçak kazasından sonra olumsuz görüşlerin artmasıyla beşinci sıraya gerileyen Savunma Bakanı’nın ilk üç isim arasındaki yerini alıyor. Genel olarak değerlendirmeye göre, hükümetin kilit sektörlerdeki reformlardan olumlu sonuçlar alamamasıdır.

Bulgarların çoğunluğu (yüzde 54), Rusya'dan ziyade AB'nin belirleyici etkisi olması durumunda bölgemizin daha istikrarlı ve güvende olacağına inanmaktadır. Sonuç olarak AB’nin onay oranı, geçen aylarda kaydedilen en yüksek rakamların (yüzde 60) altına düşmemektedir.

Her iki üst düzey devlet adamının hiçbiri Rusya'ya yaptıkları ziyaretin somut sonuçlarını gösterememiş olsa da, Bulgarların yüzde 43'ü Rumen Radev'in başarılı olduğunu ve olumlu sonuçlar elde ettiğine ikna olurken, Borisov hakkında ise sadece yüzde 26'sı böyle düşünüyor.

Belene Nükleer Enerji Santrali konusu Bulgar toplumunu bölmeye devam ediyor. Vatandaşların yüzde 30’u, nükleer santralinin inşa edilmesi gerektiği kanaatindeyken, çoğunluk için ekonomik faktör belirleyicidir-yüzde 59'una göre, proje sadece uygun maliyetli ise uygulanmasında fayda vardır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 893


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS