Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Bulgaristan
İlhan Küçük: Sayın Borisov, Avrupa'da ilk aşırı milliyetçiliği iktidara getirmenizden gurur duyamayız

İlhan Küçük: Sayın Borisov, Avrupa'da ilk aşırı milliyetçiliği iktidara getirmenizden gurur duyamayız

04 Temmuz 2018

Salı sabahı Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu'ndaki siyasi grupların liderleri, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in katılımıyla AB Konseyi'nin ilk Bulgaristan Başkanlığı’nın başarılarını değerlendirdiler. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük de tartışmaya katıldı ve Bulgaristan Başkanlığını Batı Balkanlar konusundaki ilerlemeden ötürü kutladı, fakat aynı zamanda milliyetçilerin iktidara getirilmelerinden dolayı Borisov'u eleştirmeyi unutmadı.

Küçük yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Şüphesiz Başkanlığımız son yıllarda AB'nin unutulmuş politikalarını yeniden canlandırıyor. Genişleme politikasının olumlu gelişimini ve özellikle Batı Balkanlar üzerindeki vurguyu kaydetmeden geçemeyiz. Bugün ülkelerin 4'ü için harita çizilmeye çalışılıyor, ancak diğer ikisini de unutmamalıyız - Kosova ve Bosna Hersek. Gelecek Başkanlıkların Batı Balkanların entegrasyonu için aktif olarak çalışmaya devam edeceğini umuyorum”.

AP Milletvekilinin ifadelerine göre Bulgaristan ve Avrupa’nın Bulgaristan Başkanlığının objektif analizini engellediği için uydurulmuş alkışlara ihtiyacı yoktur.

Küçük, “Bulgaristan, AB Konseyi Başkanlığı Etkinlik Takvimi’nde yer alan etkinliklerin iyi organize edilmiş olmasından dolayı tebrik alıyor. Ancak Avro Bölgesi için davet edilerek, ciddi bir ekonomi olduğu teyit edilmiyor. Bundan ötürü de Bulgaristan hükümeti, aday olma niyetini resmen açıklamış değil.
Ayrıca Schengen’e katılmaya davet edilerek, güvenebilir bir ülke olduğumuz da teyit edilmedi. Açık bir şekilde vaat edilmesine rağmen bu olmadı. Romanya ile birlikte, işbirliği ve doğrulama mekanizmasının bir parçası olmaya devam ediyoruz.
Ülkemiz Avrupa uygarlığına yaptığı katkıdan gurur duyabilir – Aziz Kiril ve Metodiy kardeşlerin yazdığı alfabe, ülkedeki Yahudilerinin kurtarılması, eşsiz olan çağdaş etnik modeli, burada örnekler çok olabilir. Fakat Avrupa'da ilk aşırı milliyetçiliği iktidara getirmenizden gurur duymuyoruz. Ve bununla birlikte AB değerleri açısından ikilik meydana getirdiniz. Tabii ki, bunu Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, Avrupa Halk Partisi’nin (AHP) rızasını alarak yaptı. Başka ülkelerde de böyle oluyor.
Kendi ülkenizde Avrupa değerleri açısından ikili davrandığınız halde Avrupa düzeyinde çifte standartlarla savaşamazsınız” diye sözlerini tamamladı.

Sonraki tartışmada Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, AB Konseyi Avusturya Başkanlığının önceliklerini sundu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1162


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Depeseli 2018-07-05 08:37:04
Hey KÜÇÇÜK adam sen önce o Bulgar Türklere anadil eğitimi okullarda seçmeli okutuyor , vakıf mallarını iade etmiyor yerel anadil radyolara izin vermiyor dahası da var. Önce bu konuları kürsüden konuş daha sonra o “milliyetçi” kanadı aşan yeeinize hükümet ortağı yaptılar diye şikayet et.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS