Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgar-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dinev: Çin’e gül öz yağı ihracatına devam edelim

Bulgar-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dinev: Çin’e gül öz yağı ihracatına devam edelim

04 Temmuz 2018

Bulgaristan Ulusal Radyosu’na konuşan Bulgar-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lıçezar Dinev,” Bulgaristan'ın Çin'e yaptığı ihracatta son derece büyük sorunları var” diye kaydetti.

Dinev, bunu 7 Temmuz'da Sofya'da “16+1” Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Çin arasındaki İş birliği girişimi kapsamında yapılacak zirve toplantısından önce söyledi. Zirve toplantısının konusu "Açık ve Pragmatik İşbirliğinin Derinleştirilmesi, Ortak Refah ve Kalkınmayı Ortak Teşviki”.

Ulusal Kültür Sarayı'nda düzenlenecek olan foruma katılmak üzere Çin Başbakanı Li Kıçiang ve 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin devlet başkanları ülkemize gelecek.

Dinev, Bulgaristan’ın Çin ile olan ticari ilişkilerinde karşılaştığı spesifik sorunlara dikkat çekti: “Geçen yıl gül yağı içeren tüm ürünler ve gül öz yağı esansı Çin'e ithal edilmesi yasaklandı ve bu hala geçerli. 300 süpermarketten dışarı atılan bir meslektaşımız vardı, çünkü sattığı bisküvilerin içeriğinde gül öz yağı esansı bulunuyor. Sadece Çin'de üretilen gülün satılmasına izin veriliyor, bu da hiç adil değil, çünkü şu anda Bulgaristan ile Çin arasındaki ticaret açığının Bulgaristan aleyhine negatif dengesi 1,3 milyar levayı aşacak”.

Dinev’in ifadelerine göre, bu dengeyi değiştirmek için çıkarları koruyarak ve karşılıklı olarak faydalı olacak şekilde pazardaki boşluğu bulmamıza ihtiyaç var.

Dinev,”Çinli üniversite öğrencilerinin Bulgaristan'da eğitimi, ya da dış kaynak kullanımı ve Bulgar yazılım mühendisleri için iş fırsatları değerlendirilebilir” dedi.

Bulgar-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı,” Eğitim sisteminde 70 000'in üzerinde boş pozisyonumuz var ve sadece İngiltere'deki Çinli öğrenciler, İngiltere'nin gayri safi yurtiçi hasıla değerine eklenen 4 milyar lira katma değer üretiyorlar. En önemli şey turizmdir. Şu anda Çin'den yaklaşık 7000 turistimiz var, yani tartışılacak olan Bulgaristan ile Çin arasındaki ticaret dengesini değiştirmek için bu kolay olanlara odaklanmalıyız” diye kaydetti.

Bulgaristan’ın, güzergahların çoğunda yaklaşık 200 km / s hızla demiryolu altyapısına yaklaşık 5 milyar Leva yatırım yaptığını belirten Dinev,” Önümüzdeki 10 yıl daha 13 milyar dolar yatırım yapacak ve bu, deniz kıyısına yaklaşan cruiz gemilerinden inen büyük turist kitlesinin Stara Zagora (Eski Zağra) ve Plovdiv'e (Filibe) doğru hareket etmesine izin verecek” diye dikkat çekti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS