Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Çinli şirketler, Bulgaristan'da büyük karayolu altyapı projelerine yatırım yapmak istiyor

Çinli şirketler, Bulgaristan'da büyük karayolu altyapı projelerine yatırım yapmak istiyor

04 Temmuz 2018

Hükümet, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı ile Bulgaristan sınırları içerisinde karayolu altyapı projelerine yatırım yapmak isteyen potansiyel Çinli yatırımcılar arasında müzakerelerin yapılacağı bir çerçeve anlaşmasını onayladı.

Anlaşmanın imzalanması, Bulgaristan ile Çin arasındaki ekonomik bağların güçlendirilmesine ve karayolu altyapısının geliştirilmesi ve modernleştirilmesine yönelik yatırımların çekilmesine yardımcı olacak. Ulusal kaynak olmaksızın yol projelerini uygulamak için çalışma mekanizmalarının oluşturulması beklenmektedir.

Çin ile ilişkileri yoğunlaştırmanın bir ön koşulu, Çin hükümeti tarafından Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapmak için başlatılan girişimdir.

Çinli inşaat şirketlerinin, kamu-özel ortaklığı veya imtiyaz yoluyla katılmak için Bulgaristan'da büyük karayolu altyapı projelerinin inşaatına ilgilerinin arttığı gözlenmektedir. Öyle ki resmi niyet mektupları veya çerçeve anlaşma taslakları sunulmaktadır.

Çinli şirketler, Veliko Tırnovo-Rusçuk otoyolu, Şipka Tepesi altında tünel, Vidin-Botevgrad otoyolu, Karadeniz otoyolunun inşaatına büyük ilgi gösteriyor ve bu projelerle ilgili resmi niyet mektupları veya çerçeve anlaşma taslakları sunuldu.

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı, yasal çerçeve, uygulamaya sokulacak elektronik yol ücreti toplama (E- TOL) sistemi ve proje hazırlığı, gösterge niteliği, teknik özellikler, trafik, yük akışı ve hangi proje için yapılmışsa maliyet-fayda analizi, yatırım geri dönüş hesapları vb. bilgiler olmak üzere potansiyel yatırımcıya yönelik herhangi bir projeye ilişkin bilgi sağlayarak bu sürece gerekli yardımı sağlamaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS