Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 62 polis ödüllendirildi

Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 62 polis ödüllendirildi

05 Temmuz 2018

Bulgaristan’da 5 Temmuz’un Polis Günü olarak kutlanması dolayısıyla dün (05.06.2018) Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü toplantısında Emniyet Müdürü Kıdemli Komiser Ventsislav Momçilov, ödüllendirilecek polislerin isimlerini açıkladı, silah atış ve futbol turnuvalarında derece elde edenlere takdir belgeleri sundu. Görevlerinde gösterdikleri profesyonellik için 57 polis, Kırcaali İl Emniyet Müdürünün yazılı övgüsüyle ödüllendirildi. Beş polis daha yüksek pozisyona atandı. Kırcaali İlçe Emniyet Müdürü Başmüfettiş Şteryo Milçev’in emriyle müdürlükte görevli 76 polis yazılı övgü ile ödüllendirildi.

Futbol turnuvasında birinciliği Momçilgrad (Mestanlı) İlçe Emniyet Müdürlüğü takımı, ikinciliği Kırcaali İlçe Emniyet Müdürlüğü Kamu Düzeni Koruma Dairesi takımı, üçüncülüğü ise Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü Cinai Suçlarla Mücadele Dairesi takımı elde etti. Silah atış turnuvasında Kırcaali İlçe Emniyet Müdürlüğü birinci, Kırcaali Bölge Jandarma Komutanlığı takımı ikinci, Momçilgrad İlçe Emniyet Müdürlüğü takımı ise üçüncü oldu.

İçişleri Bakanlığı Kırcaali Bölge Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü, bu yılın ilk yarısında performansını artırdı. İşlenen suçların yüzde 52'si açığa kavuşturuldu.

Bu yılın ilk yarısında Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğünün hizmet verdiği bölgede kayıt edilen 484 suçtan 252’si veya yüzde 52’sinin faili tespit edildi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla faili tespit edilen suçlar yüzde 11,6 puanla arttı. Bu dönemde ayrıca önceki yıllarda işlenen 87 suçun faili de tespit edildi.

Kişiye karşı işlenen suçların payı oldukça düşük-yüzde 4,3 oranındadır. Kayıtlı bu tür 19 fail önceki yıla göre 11 az olup, açığa kavuşturulanlar ise yüzde 32 oranındadır. Kasten işlenen suçlar 1 olup suç faili tespit edildi.

Yapısal olarak belirleyici olan malvarlığına karşı işlenen suçlardır. 2017 yılının ilk yarısında bu tür 144 suç, bu yılın aynı döneminde ise bu tür 138 suç kayıt edildi. Hırsızlık vakalarında artış var. 2017'nin ilk yarısında 100 vaka, bu yılın ilk yarısında ise 92 vaka tespit edildi. Açığa kavuşturulan hırsızlık olayları yüzde 9,7 artarak, yüzde 46,7’e yükseldi. Bu cezai suçların çoğu Kırcaali İlçe Emniyet Müdürlüğünün hizmet verdiği bölgede işlendi.

2017 yılında 18'e karşı 31 olan ev soygunlarında bir artış kaydedildi. Açığa kavuşturulan soygunlarda yüzde 45 oranında artış var. Geçen yıl bu oran yüzde 22 idi. Çalma suçlarında yüzde 14'lük bir düşüş kaydedildi. Bu tür cezai suçların sayısı 18’dir, 2017'nin ilk yarısında ise 21'di. Dükkan hırsızlığı, önemli ölçüde azaldı-bu yıl bu tür 6 suç kayıt edildi ve hepsi açığa kavuşturuldu. 2017 yılında ise dükkan hırsızlığı vakaları 19’du. Araba yedek parça ve tarımsal ürün hırsızlığı vakalarında düşüş var.

Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğünün hizmet verdiği bölgede 2 soygun vakası kayıt edildi, geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 3’tü. Olaylar açığa kavuşturuldu. Silahlı soygun yok.

Dolandırıcılık vakalarında 2017’de 11’den bu yıl 13’e hafif bir atış kaydedildi. Bütün dolandırıcılıklar, Kırcaali şehri içinde yapıldı. Suçların bir kısmına iştirak eden 4 kişi tespit edildi.

Araçlara yönelik iki saldırı yapıldı, geçen yıl ise birdi. Suçun failleri tespit edildi. Lüks otomobil hırsızlığı vakaları kayıt edilmedi.

Narkotik maddelerle ilgili bu yıl 47 suç kayıt edildi, onlar geçen yılın aynı döneminde 29’du. En sık kullanılan narkotik madde esrardır.

Kayıtlı ekonomik suçlar 14 azalarak, 48’e düştü. 23 olan sahte belge suçlarının payı en yüksek, onları çiftliklere karşı 15 suç ve mülkiyete karşı işlenen 5 suç izledi. Açığa kavuşturulanların oranı yüzde 21’dir. Bu dönemde ayrıca önceki yıllarda işlenen bu tür 14 suç açığa kavuşturuldu.

Kaçak mal ticareti ile mücadele sonuçları önemli ölçüde iyileştirildi. Dönem içerisinde 129 054 sigara (2017 yılında 51 502), 23, 200 kg tütün (2017'de 18,6 kg) ve 692 litre alkol (2017 yılında 167 litre) ele geçirildi.

Kayıtlı suçların analizi, tüm suçların yüzde 56'sının kayıtlı olduğu Kırcaali İlçe Emniyet Müdürlüğünün hizmet verdiği bölgede en fazla sayıda cezai suçun işlendiğini göstermektedir. Momçilgrad, Kirkovo (Kızılağaç), Krumovgrad (Koşukavak), Ardino (Eğridere) ve Cebel (Şeyhcuma) ilçelerinde durum daha iyidir. Daha yüksek düzeyde kayıtlı suçla kritik noktalar, belediye merkezlerinin merkezi kentsel alanlarıdır.

Küçük ve şehre uzak yerlerde aile içinde işlenen suçların azaltılmasına yönelik alınan tedbirler sonucunda bu tür fiiller katlanılabilir sınırlara indirgendi. Yaşlı vatandaşlara karşı işlenen ciddi suçlar yoktur.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 574


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS