Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
AB, yaz saati uygulaması için anket başlattı

AB, yaz saati uygulaması için anket başlattı

06 Temmuz 2018

Avrupa Komisyonu, vatandaşların yaz saati uygulamasının sürdürülmesini isteyip istemediğini veya saatlerin altı ay için bir saat ileri çekildiği sıkça sorgulanan bu uygulamayı kaldırmayı tercih edip etmediğini araştırmaya başladı.

Anket araştırması, 16 Ağustos 2018 tarihine kadar sürecek. O zamana kadar insanlar yas saati uygulanmasının sürdürülmesini isteyip istemediğini yanı sıra yaz saati mi, yoksa kış saati uygulamasını mı tercih ettiğini açıklayabilirler.

Avrupa Komisyonu, anketi Şubat ayında Avrupa Parlamentosu, vatandaşlar ve bazı AB üyesi devletlerden gelen talepler sonucunda başlattığını söyledi.

Avrupa Komisyonu, insanların yaz saatlerini nasıl geçirdiklerini, uygulamayı sürdürmek ya da kaldırmak isteyip istemediklerini ve bunun nedenlerini ve saatlerin bir saat ileriye ya da geriye alınmasını sürekli olarak uygulanmasını tercih edip etmediklerini belirtmeleri gerektiği beş soru soruyor.

Mart ayında yapılan bir anket, Almanların yüzde 73'ünün yaz saati uygulamasını kaldırılmasını tercih ettiğini gösterdi. Ancak az kişi uygulamanın önümüzdeki beş yıl içinde kaldırılmasını bekliyor.

Yaz saati uygulaması, Birinci Dünya Savaşı sırasında enerji tasarrufu sağlamak için birkaç Avrupa ülkesinde başladı. AB mevzuatına göre, AB ülkelerinde saatler Mart ayının son Pazar günü bir saat ileriye alınıyor ve Ekim ayının son Pazar günü tekrar geri alınıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR




All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS