Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Mediana Ajansı: İktidara güven azalıyor

Mediana Ajansı: İktidara güven azalıyor

10 Temmuz 2018

Mediana Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından ülkenin yetişkin nüfusunu temsil eden, 1 ile 6 Temmuz arasında 1008 kişinin katımıyla yapılan anket araştırmasının sonuçları, olası bir seçimde Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin oyların yüzde 24,8’ini, Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin(BSP) oyların yüzde 20,5’ini alacağını gösteriyor.

Araştırmaya göre, bugün seçim olsa, Birleşik Vatanseverler Koalisyonu yüzde 9,7, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) yüzde 8,3, İrade Partisi yüzde 2,1, Bulgaristan’ın Dirilişi İçin Alternatif (ABV) partisi yüzde 1,9 oranında oy alacak. Sosyologlara göre, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanlığı'nın sona ermesi, daha ziyade hayal kırıklığı ve şüphecilik yaratıyor.

Verilere göre, ankete katılanların yüzde 37'si AB'nin önümüzdeki 10 yıl içinde bu şekilde varlığını sürdüreceğine inanıyor. Sadece yüzde 16'sı aslında "Avrupa-Atlantik dayanışması" gibi bir şeyin var olduğunu düşünüyor.

Mediana Ajansı’ndan yapılan açıklamada, ”Doğal olarak tüm bunlar, son aylarda AB süreçlerine aktif bir katılımcı olarak kendini meşrulaştıran hükümetin imajına darbe vurmakta ki AB Konseyi Başkanlığı sırasında iyimserliğin ve iktidara güvenin arttığına tanık olurken, şimdi tersine bir süreç gözlemliyoruz” diye kaydedildi.

Sosyologlar, kötümserliğin, hükümetten hayal kırıklığının hafif arttığını, hükümeti onaylayanların oranının azaldığını, iktidarın erken değişimi arzusunun hafif arttığını söylüyorlar. Verilere göre, vatandaşların yüzde 43'ü, hükümetin dönemini tamamlamasını, yüzde 29'u istifa etmesini istiyor, yüzde 19'u ise konuya kayıtsız kalıyor.

Seçmenlerin, yüzde 55'inden fazlası, Slavi Trifonov ve Rumen Radev’in siyasi parti kurmaları halinde iki partiden birine oy kullanmalarının mümkün olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS