Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev’den engelli çocukların annelerine karşı duyarlılık çağrısı

Cumhurbaşkanı Radev’den engelli çocukların annelerine karşı duyarlılık çağrısı

10 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Temel İşgücü Piyasasında İşgücü Kaynağı Olarak Engelliler, Zorluklar ve Çözümler” konulu yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “Toplum olarak engelli çocukların annelerinin protestosuna karşı çok duyarlı olmalıyız” dedi.

Radev,” Bu yuvarlak masa, hızlı ve adil yasal kararlar ve mali taahhütler gerektiren, bir toplum olarak çok duyarlı olmamız gereken engelli çocukların annelerinin protesto dönemi ile örtüşmektedir. Bu yüzden engelli çocukların anneleriyle tam bir dayanışma içinde olduğumu belirterek, bu forumun amacının toplumumuzdaki tüm engelli bireylerin tam entegrasyonuna ilişkin küresel ölçekte bir sorunun ortaya konulması olduğunu söylemek istiyorum” diye kaydetti.

Radev’in ifadelerine göre böyle bir tam entegrasyon için bir dizi psikolojik engelin üstesinden geldiğimizde ve böyle bir sosyal ortam olduğunda konuşabiliriz ki engelli çocuklar anaokuluna diğerleriyle eşit olarak gitsinler, diğerleriyle eşit temelde yüksek öğrenim kurumlarında eğitim görsünler ve işgücü piyasasında diğerleriyle eşit bir şekilde kendilerini gerçekleştirsinler.

Radev,”Bana göre tam entegrasyon kriteri bu insanların istihdamıdır” dedi.

Ulusal Sosyal Güvenlik Enstitüsü'nün (NSSI) verilerine göre 2018 Haziran ayı itibariyle Bulgaristan'da kalıcı olarak engelli olan 445 000 vatandaş engelli maaşı almaktadır. Radev,” Küçük bir kısmı iş sözleşmeleri kapsamında çalışmaktadır. Sorun aynı zamanda özel işletmelerde çalışan engelli insanların kapsamıdır. Onların bir kısmını ziyaret ettim” diye kaydederek, bu tür işletmelerin zorlukla işlev gördüklerine işaret etti.

Radev,” Bu insanlar için bir toplum olarak borcumuz, bir tür kişisel emeklilik maaşı veya sosyal yardım sağlamaktan çok uzaktır, bu insanların toplumdan uzak tutulması için en kolay yoldur - elbette, bu bir zorunluluktur, ancak bu bir toplumsal görevin yerine getirilmesidir, bence gönül borcumuzun yerine getirilmesi değildir” diye altını çizdi.

Devlet Başkanı, ”Hepimizin gönül borcu bu insanların tam olarak istihdamda yer almaları ve kendilerini ülkemizin onurlu ve eksiksiz vatandaşları hissetmeleri için uygun bir sosyal ortam oluşturmaktır. İşte o zaman Bulgaristan’ın medeni bir devlet olduğunu söyleyebiliriz” diye belirtti.

Radev’in ifadelerine göre eğitim, sosyal girişimcilik ve temel iş piyasasında eşit istihdam için destek ve fırsatlar ile ilgili bir dizi eyleme ihtiyaç vardır.

Meclis binası önüne çadır kuran engelli çocukların annelerinin protestosu devam ediyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS