Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da hanehalkının üçte biri tek kişilik

Bulgaristan’da hanehalkının üçte biri tek kişilik

10 Temmuz 2018

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, Bulgaristan’da hane halklarının yaklaşık yüzde 33'ü ya da Bulgaristan'daki neredeyse her üçüncü hanehalkı, yalnız bir kişiden oluşuyor.

Verilerin analizine göre Avrupa Birliği'nde de benzer bir eğilim görülmektedir - hanehalklarının yaklaşık üçte biri, çocuksuz bir yaşlıdan oluşmaktadır.

Bulgaristan'daki en son Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSI) tarafından yapılan genel nüfus sayımı verilerine göre, tek kişilik hanelerin sayısının artmasına yönelik bir eğilim var. 2001 yılında tek kişilik hanehakları yaklaşık 660 bindi, 2011'de yaklaşık 900 bini ve şimdi Bulgaristan'da yaklaşık 3 milyon hanehalkından 1 milyonu aşmaktadır.

Tek kişilik hanehalkları içinde en büyük payı yüzde 38 oranla Veliko Tırnovo ili ve yaklaşık yüzde 36 oranla Sofya şehrindeki tek kişilik hane halkları aldı.

Yaklaşık yüzde 22 gibi en az oranda tek kişilik hanehalkları Kırcaali ilinde kaydedildi.
Bulgaristan'da yaşayan tek kişilik hanehalklarının yarısı, çalışmayan veya emekli olan kişilerden oluşmaktadır. Bir emekliden ibaret halkları şehirlerde yaklaşık yüzde 46, köylerde ise yüzde 72 civarındadır.

65 yaş ve üzeri bir kişiden oluşan çok sayıda tek kişilik hanehalkı, aynı zamanda bu hane halkına sosyal ve sağlık hizmetlerinin sunulmasına ilişkin kurumların açılmasıyla ilgili olarak toplumumuzda bir takım ciddi sorunları da gündeme getirmektedir.

NSİ verilerine göre, bundan başka ülkede her bir on ikinci tek kişilik hanehalkını oluşturan kişi çalışma gücünün bir kısmını kaybetmiştir ya da kalıcı engellidir.

AB'de her üçüncü hanehalkı bir kişiden oluşuyor

AB’de hanehalklarının büyüklüğüne ilişkin son istatistikler, 2017’de üye devletlerde hanehalklarının yaklaşık üçte birinin çocuksuz bir yaşlıdan veya AB’de her bir üçüncü hanehalkının yalnız bir Avrupalıdan oluştuğunu gösteriyor.

Tek kişilik hanehalkları içinde en büyük payı yüzde 50’den fazla oranla İsveç aldı.

Danimarka, Almanya, Litvanya, Finlandiya ve Estonya'da bir kişiden oluşan hanehalkları, bu ülkelerdeki hanelerin yüzde 40 ile 45'ini oluşturmaktadır.

Tek kişilik hanehalkları içinde en düşük payı yüzde 20'nin altında bir oranla Malta aldı.

Tek kişilik hanehalkı payının düşük olduğu ülkeler Portekiz, Hırvatistan ve Slovakya'dır - yüzde 23, Polonya - yüzde 24, Kıbrıs - yüzde 25 vb.

Avrupa istatistiklerine göre, 2017 yılında AB'de 220 milyondan fazla hanehalkı vardı.

Bunların yüzde 33'ü bir kişiden oluşuyordu ki bu da AB'de en yaygın hanehalkı tipidir.

AB'de bir sonraki hanehalkı tipi çocuksuz bir çifttir - AB'deki hanehalklarının yaklaşık yüzde 25'i bu tiptir.

Verilere göre AB'de en yaygın üçüncü hanehalkı tipi, 2017 yılında AB'de tüm hanehalklarının 44,3 milyonu veya yüzde 20'sini oluşturan çocuklu bir çifttir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 1449


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS