Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Borisov: Balkan ülkeleri arasında bağlantılar için birlik olalım

Borisov: Balkan ülkeleri arasında bağlantılar için birlik olalım

10 Temmuz 2018

Başbakanlık basın merkezinden verilen bilgiye göre Başbakan Boyko Borisov, Londra’da düzenlenen Büyük Britanya, Avusturya, Almanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Hırvatistan, Polonya, Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan, Makedonya ve Karadağ’ın devlet ve hükümet başkanlarının çalışma yemeğine katılmadan önce basına yaptığı açıklamada, “Balkan ülkeleri arasında bağlantılar kurulmasına ilişkin görevler konusunda birlik içerisinde hareket etmeliyiz” diye kaydetti.

Başbakan Borisov, bugün gerçekleşen Berlin Süreci Beşinci Zirvesi’ne katılmak için Londra'da bulunuyor. Toplantının amacı, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifine olan desteği teyit etmektir.

Borisov, görüşmede yalnızca Batı Balkanlar'daki gençler hakkında değil, savaşların sonucu olarak hiçbir iz bırakmadan kaybolan 14 000 kişi hakkında da konuşulmasını beklediğini söyledi.

Başbakan’ın ifadelerine göre Bulgaristan'ın ısrarı üzerine bu yılki zirveye Yunanistan da katılıyor. Balkanlar’ın ayrı ülkeler olarak değil, genel olarak ele alınması gerektiğini belirten Borisov, ülkemizin Berlin Süreci Beşinci Zirvesi’ne katılımının, son altı ay içinde yapılan çalışmaların ve özellikle de Sofya'daki AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nde elde edilen sonuçların büyük bir takdiri olduğunu söyledi.

Bulgar medyasına yaptığı açıklamada Borisov, İngiliz hükümetinde istifaların bir iç politika meselesi olduğunu ve artık her şeyin istikrara kavuştuğunu söyledi.

Borisov,”Berlin Süreci’nin geleceği, Batı Balkanlar ve başka konularda Sofya'da yaptıklarımızın geleceği bizim için daha önemlidir. Bugün çalışmalarımızın bir takdiri olarak buraya davet edildik. Balkanlarda hepimiz bir bütünüz-tüm bu bağlantı projelerini, altyapıyı, önümüze koyduğumuz hedefleri düşünecek olursak, birlik ve beraberlik içinde olmalıyız” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS