Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Bulgaristan
Start-up şirketlere 200 000 levaya kadar hibe verilecek

Start-up şirketlere 200 000 levaya kadar hibe verilecek

11 Temmuz 2018

Filibe kentinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Alexandır Manolev, ”İnovasyon ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı Girişimciliğin Teşvik Edilmesi Prosedürü kapsamında yaklaşık 350 proje finanse edilecek. Her biri için 200 000 levaya kadar hibe verilecek” diye bildirdi.

Manolev,” Bu, 67 milyon levalık önemli bir mali kaynak ile start-up (başlangıç) şirketleri için en çok beklenen prosedürlerden biridir ve 31 Aralık 2016'dan sonra kurulan çeşitli faaliyet alanlarında start-uplar, prosedür kapsamında proje başvurusu yapabilecek” diye izah etti. Bakan Yardımcısı’nın ifadelerine göre prosedüre ciddi ilgi var ve Bulgar start-up şirketleri için mümkün olduğu kadar yararlı olması için geçen yıl içinde tüm başvuru şartları iş dünyasıyla aktif olarak ele alındı.

Manolev,”Bu projelerin sürdürülebilir olacağını umuyoruz – bunun ekonomik büyümeyi artıracak rekabetçi Bulgar işletmeleri oluşturmak için gerçekten bir teşvik olmasını umuyoruz” diye vurguladı. Bakan Yardımcısı’nın ifadelerine göre uzmanların beklentileri, proje teklif çağrısı kapsamında 2 000’den fazla proje teklifi alınmasıdır.
Manolev,”Uzmanların tahminlerinin gerçek olmasını bekliyorum, çünkü projeler ne kadar fazlaysa, hibe almaya hak kazanan projelerin kalitesi de o kadar yüksek olacak” dedi.

Bakan Yardımcısı, Bulgaristan'da yeni kurulan start-up'lara ilişkin istatistiklere de değindi. İstatistiklere göre, son 5 yılda 2000'den fazla start-up oluşturuldu. Yatırım fonlarının yatırıldığı işletmelerin yaklaşık yarısı hala varlığını sürdürüyor, yüzde 40'ı ise bir sonraki aşamada da hibe aldı. Manolev,” Bu, Bulgar start-up'ların sürdürebilir olduğunu gösteriyor ve gerçekten de başlattığımız prosedürün onların gelişimine yeni bir ivme kazandıracağını umuyoruz” diye ekledi.

Bakan Yardımcısı, İnovasyon ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’nın uygulanmasına ilişkin güncel verileri de açıkladı. Program kapsamında bugüne kadar 700 milyon levadan fazla ödeme yapıldı ve toplam 1,7 milyar leva değerinde 1,850 sözleşme imzalandı. Filibe, AB projeleriyle çalışma konusunda çok iyi sonuçlar veren bölgelerden biridir ki Bulgaristan Ekonomisinin Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın önceki döneminde yapılan ödemelerin 200 milyon levayı aştığı 302 hibe sözleşmesi uygulandı. İnovasyon ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’nın mevcut dönemine de büyük ilgi var- şimdiye kadar bölgede 170 milyon levadan fazla değerde hibe sözleşmesi imzalandı ve bu hibe tutarının yarısından fazlası artık alındı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 869


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS