Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Hasan Azis: Belediyeler hala mali özerkliğe sahip değil

Hasan Azis: Belediyeler hala mali özerkliğe sahip değil

11 Temmuz 2018

Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi toplantısından sonra Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nun ( BNT) "Bugün Olup Bitenlerin Bazıları Hakkında" programına konuk olan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis,”Yerel makamlar, işsizlik, yaşam standartları, bölgeler arasındaki ulaşım bağlantıları, göç, güvenlik ve çevre ile ilgili sorunları çözen kurumlardır. Bu oturumda bir sonraki programlama dönemi için AB’nin Çok Yıllı Mali Çerçeve de dahil olmak üzere bir değerlendirme yapıldı. Birkaç önemli noktaya değinildi. Birincisi, işsizlik, yaşam standartları, bölgeler arasındaki ulaşım bağlantıları, tabii ki göç ve güvenlik ve çevre ile ilgili sorunları çözmesi gereken kurumların yerel otoriteler olmasıdır. Tüm bu konular, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Popov tarafından Bulgar yerel makamlarının görüşleri doğrultusunda gündeme getirildi. Müh. Azis, Avrupa'daki yerel bölgesel yetkilileri temsil eden bütün belediyelerin, uyum politikasını desteklemek ve güçlendirmek ve belediyelerin daha fazla para alma olasılığını artırmak için bir ittifak oluşturduğunu açıkladı.

Belediye Başkanı, şimdiye kadar Bulgaristan'daki yerel ve bölgesel yetkililerin, farklı projelerin gerçekleştirilmesi için 4 milyar avroluk bir kaynağa sahip olduğunu kaydetti.

Müh. Azis, “Bu 4 milyar avroya erişimimiz olup onları bölgelerimiz için harcama fırsatına sahibiz gibi gözükse de belediyeler hala bu özerkliğe sahip değil. Çünkü aslında bu fonlarla ne yapıyoruz? Altyapı - yer altı, yer üstü altyapısı ile ilgili problemleri çözüyoruz, parklar vb. şeyler yapıyoruz, aslında biz koşulları iyileştiriyoruz, ancak hala istihdam, rekabet gücü ve iş pozisyonları yaratamıyoruz” dedi.

Müh. Azis, bu sorunların yerel, bölgesel ve merkezi idare makamları arasındaki koordinasyon yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünüyor.

Belediye Başkanı, ”Örneğin Kırcaali’de işsizlik yok, şirketler var, fabrikalar kuruldu ve bu, yerel otoritelerin çabaları sayesinde devletin böyle bir şeyden haberi bile olmadan yapıldı” diye vurguladı. Müh. Azis, ayrıca yapılması gereken şeyin, ülkemizde çözülmesi gereken büyük sorun olduğu için insanların, özellikle de gençlerin mesleki niteliklerinin artırılması olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS