Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Kırcaali
Hasan Azis: Belediyeler hala mali özerkliğe sahip değil

Hasan Azis: Belediyeler hala mali özerkliğe sahip değil

11 Temmuz 2018

Avrupa Birliği (AB) Bölgeler Komitesi toplantısından sonra Bulgaristan Ulusal Televizyonu’nun ( BNT) "Bugün Olup Bitenlerin Bazıları Hakkında" programına konuk olan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis,”Yerel makamlar, işsizlik, yaşam standartları, bölgeler arasındaki ulaşım bağlantıları, göç, güvenlik ve çevre ile ilgili sorunları çözen kurumlardır. Bu oturumda bir sonraki programlama dönemi için AB’nin Çok Yıllı Mali Çerçeve de dahil olmak üzere bir değerlendirme yapıldı. Birkaç önemli noktaya değinildi. Birincisi, işsizlik, yaşam standartları, bölgeler arasındaki ulaşım bağlantıları, tabii ki göç ve güvenlik ve çevre ile ilgili sorunları çözmesi gereken kurumların yerel otoriteler olmasıdır. Tüm bu konular, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Popov tarafından Bulgar yerel makamlarının görüşleri doğrultusunda gündeme getirildi. Müh. Azis, Avrupa'daki yerel bölgesel yetkilileri temsil eden bütün belediyelerin, uyum politikasını desteklemek ve güçlendirmek ve belediyelerin daha fazla para alma olasılığını artırmak için bir ittifak oluşturduğunu açıkladı.

Belediye Başkanı, şimdiye kadar Bulgaristan'daki yerel ve bölgesel yetkililerin, farklı projelerin gerçekleştirilmesi için 4 milyar avroluk bir kaynağa sahip olduğunu kaydetti.

Müh. Azis, “Bu 4 milyar avroya erişimimiz olup onları bölgelerimiz için harcama fırsatına sahibiz gibi gözükse de belediyeler hala bu özerkliğe sahip değil. Çünkü aslında bu fonlarla ne yapıyoruz? Altyapı - yer altı, yer üstü altyapısı ile ilgili problemleri çözüyoruz, parklar vb. şeyler yapıyoruz, aslında biz koşulları iyileştiriyoruz, ancak hala istihdam, rekabet gücü ve iş pozisyonları yaratamıyoruz” dedi.

Müh. Azis, bu sorunların yerel, bölgesel ve merkezi idare makamları arasındaki koordinasyon yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünüyor.

Belediye Başkanı, ”Örneğin Kırcaali’de işsizlik yok, şirketler var, fabrikalar kuruldu ve bu, yerel otoritelerin çabaları sayesinde devletin böyle bir şeyden haberi bile olmadan yapıldı” diye vurguladı. Müh. Azis, ayrıca yapılması gereken şeyin, ülkemizde çözülmesi gereken büyük sorun olduğu için insanların, özellikle de gençlerin mesleki niteliklerinin artırılması olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 865


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS