Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Eylül 2019
HABERLER » Bulgaristan
Gallup International: Bulgaristan’da gençler, boş zamanlarını dinlenmek için kullanıyor

Gallup International: Bulgaristan’da gençler, boş zamanlarını dinlenmek için kullanıyor

11 Temmuz 2018

Friedrich Ebert Vakfı tarafından verilen sipariş üzerine Gallup International tarafından yapılan sosyolojik bir araştırma sonuçlarına göre Bulgaristan’da gençler, boş zamanlarını dinlenmek için kullanmada Balkanlar'da birinci ve kendini geliştirmek için kullanmada sonuncu sıradadır. Bulgaristan'da anket araştırması 14 ile 29 yaşları arasındaki 1016 gencin katımıyla gerçekleştirilmiştir.

14 ile 29 yaş arasındaki Bulgarların yüzde 83'ü, boş zamanlarını çoğunlukla dinlenmek, yüzde 44'ü sosyalleşmek, gençlerin yüzde 36'sı spor yapmak ve ancak yüzde 5’i kişisel gelişime yönelik faaliyetler için kullandıklarını söylüyor. Cevap verenler birden fazla cevap verdiler, bu yüzden yüzde oranları yüzü aştı.

Bir karşılaştırma yapacak olursak Makedonya’da da serbest zamanlarını dinlenmek için kullananların oranı yüzde 83, ancak kişisel gelişim için kullananların yüzde 17’lik oranı bakımından birinci sırada yer aldı. Bu türden cevapların payı, Kosova dışındaki (yüzde 7) eski Yugoslavya’yı oluşturan tüm ülkelerde çift haneli bir rakamdır (yüzde12 ile yüzde 17 arasında) (% 7). Romanya'da bu pay yüzde 15'tir. Arnavutluk ise Bulgaristan'ınki kadar yüzde 5'lik paya sahiptir. Böylece Kosova, Bulgaristan ve Arnavutluk en düşük seviyeleri göstermektedir.

Spor yapmak için en çok zaman Slovenya'da (cevapların yüzde 57'si spor aktiviteleri de içerir), Karadağ (yüzde 49), Sırbistan (yüzde 47) vb. ülkelerde ayrılıyor. Diğer uçta Kosova bulunuyor – oradaki gençlerin sadece yüzde 28'i spor için boş zamanlarını kullandıklarını söylüyor. Bulgaristan’da bu oran yüzde 36’dır.

Boş zamanlarını sosyalleşmenin çeşitli biçimleri için kullananların payı, spor için kullananların payına benzeri seviyede kendini gösterir. Bu konuda Makedonya ilk sırada yer alıyor – cevapların yüzde 54'ünde sosyal iletişim, boş zaman aktivitelerinde favori gibi görünüyor. Diğer uçta yüzde 29 oran ile Hırvatistan bulunuyor. Bulgaristan için bu oran yüzde 44’tür.

Sosyologlar, gençlerin boş zamanlarını ne derecede verimli kullandığı konusunda bireysel aile ortamının büyük bir etkiye sahip olduğunu belirtmektedirler.

Balkanlar’daki gençlerin boş zamanlarının büyük bir kısmı internet için ayrılmıştır. Balkanlar’daki gençlerin yüzde 86'sı interneti sosyal ağlarda kalmak için sık sık kullandıklarını ve yüzde 84'ü de bunu arkadaş ve aile iletişim programları için kullandıklarını söylüyor.

Bölgemizdeki gençlerin yarısından fazlası (yüzde 56) çoğu zaman interneti okul, iş veya eğitim için kullanıyor. Genlerin, internet ortamındaki diğer önemli faaliyetleri, müzik indirme, müzik dinleme, fotoğraf ve video paylaşma ve film izlemedir. İnternette en az zaman (yüzde 10) görüş bildirmek için harcanmaktadır. İnterneti, çevrimiçi alışveriş yapmak veya bankacılık işlemleri için kullanan gençlerin payı da, başlıca yaşlarından dolayı aynı düşük seviyededir.

Bulgaristan'daki gençler arasında tablo, Balkanlar için genel tabloya benzer durumdadır, ancak okul, iş veya eğitim için interneti kullananların payı, bölge ortalamasından daha düşük seviyededir. Ülkedeki gençlerin yüzde 46'sı, genellikle bu tür faaliyetler için interneti kullanıyor, bölge ortalaması ise yüzde 56’dır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 873


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS