Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
20 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov: Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığı sonuçları, siyasi piar değil

Başbakan Borisov: Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığı sonuçları, siyasi piar değil

13 Temmuz 2018

Başbakan Boyko Borisov, Mecliste Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığı sırasında Avrupa Birliği'ndeki karar alma sürecine katılımı ve Avusturya Başkanlığının başlıca öncelikleri hakkındaki raporu tanıttı. Meclis Genel Kurul oturumunda hükümette yer alan bakanlar ve bakan yardımcıları da hazır bulundular.

Borisov,”Tüm Avrupa ortaklarımız, komşu ülkeler ve yurttaşlarının Bulgaristan'a olan güvenini kanıtlamak ve inşa etmek için sahip olduğumuz tarihi şansı kaçırmayalım ve ileri devam edelim” diye çağrıda bulundu.

Borisov,” Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığı sona erdi. Elde ettiğimiz sonuçlar, sorumluluğumuzu, profesyonelliğimizi ve birleşmiş Avrupa fikri yönünde çalışma yeteneğimizi göstermektedir” dedi. Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığı’nın “Birlikten Güç Doğar” sloganının birleşmiş Avrupa fikrinin esasını oluşturduğunu kaydeden Borisov, “Bulgaristan Parlamentosu'nun sloganı, son altı ay boyunca tüm Avrupa Birliği'nin sloganı oldu” diye Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığı sloganını hatırlatarak, Bulgar siyasetinin temel prensibi olarak kalması çağrısında bulundu.

Borisov’un ifadelerine göre AB’ye katılımımızdan sonra bu ilk AB Konseyi Başkanlığı görevi Avrupa kimliğimizin bir testi olmuştur. Borisov,”Tüm bakanlara ve Sofya'daki kamu idarelerinde görevli uzmanların yanı sıra Brüksel'de çalışan tüm uzmanlara teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Borisov, “Başkanlık döneminde elde edilen sonuçlar siyasi bir piar değil, bölgenin ve Avrupa'nın gelişimi için politik bir gerçekliktir. İşimiz artık bitmedi - Avusturya Dönem Başkanlığı sırasında devam ediyor” diye belirtti.

Başbakan, ”Avusturya Başkanlığı'nın önceliklerini memnuniyetle karşılıyoruz, çünkü birlikte ilerleyebiliriz. İyi çalışma ve işbirliği için Parlamento’ya teşekkür ediyorum” diye ekledi.

Daha sonra Borisov, AB Konseyi Başkanlığının öncelikleri konusunda kaydedilen ilerleme hakkında bilgi verdi. Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması kararından (Brexit) dolayı ülkemizin erken AB Konseyi Başkanlığı görevini üstlendiğine dikkat çeken Borisov, başkanlığın başında 1 Ocak 2018 tarihinde 105 adet açık yasama dosyası bulunduğunu, daha sonra Avrupa Komisyonu’nun sunduğu daha 30 yeni yasama dosyası açıldığını, 58 AB Konseyi sonuç bildirgesi kabul edildiğini, 17 ilerleme raporu ve daha başka raporlar hazırlandığını hatırlattı. Ayrıca farklı sektörlere yönelik çalışmalara da değinen Borisov, “Uyum ve ortak tarım politikalarının korunmasının yanı sıra dijitalleştirme ve yeni iş pozisyonları için yeni bütçeler gibi başarılı politikaların korunmasını sağlayarak bir sonraki çok yıllı finansal çerçeve için düzgün bir müzakere süreci sağladık. Hedeflenen çabaların bir sonucu olarak AB ülkeleri arasındaki farklılıklar aşıldı ve onlar bankacılık paketine ortak bir yaklaşım sağladılar. Ekolojik yenilikler ve atmosferdeki hava kalitesi de ülkemizin odak noktasıydı, bunun için geçen hafta Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Başkanı tarafından tebrik edildik” diye belirtti.

Raporundan gençlere yönelik politikanın da odak noktası olduğu anlaşılan Başbakan, daha rekabetçi bir Avrupa ekonomisine yönelik de çaba gösterildiğini kaydetti. Bulgaristan’ın Batı’ya kıyasla Doğu ve Orta Avrupa’daki tüketicilere yönelik ayrımcı uygulamalarını sona erdirmek için bir çözüm bulma çabalarını vurgulayan Borisov,”AB Konseyi Başkanlığı sırasında üzerinde çalıştığımız sektörler arasında enerji ve Tuna stratejisi bulunmaktadır” dedi.

Boyko Borisov, Sofya'da kabul edilen Dijital Eylem Planı’nı da unutmadı. Başbakan, ”Sosyal konularla çok ilgilenen sol partilerden meslektaşlarımın dikkatini şuna çekmek isterim ki işgücü piyasasına eşit erişim, hizmetler alanında yurt dışına işçi gönderme direktifi gibi sosyal haklarla ilgili alanlarda ilerleme kaydedilmiştir” diye dikkat çekti.

Siber güvenlik, güvenlik ve AB sınırlarını koruma alanında başarıları kaydeden Borisov, ancak sınır korumasının zor olduğunu belirtti. Bu bağlamda göçmen baskısı konusunda Türkiye ile diyaloğun önemini vurgulayan Başbakan, “Türkiye ile diyaloğu devam ettirmek için Avrupalı ortakları bir araya getirmeyi başardık” dedi ve Varna'daki AB-Türkiye Zirvesi’nin rolüne dikkat çekti.

Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığının sembolü haline gelen başarı olarak Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifine odaklanılmasını kaydeden Borisov,”Hassas konteks dışında konuyu gündeme getirdik-ulaşım, dijital bağlantısı projeleri, gençlere yönelik ek kaynaklar sağlandı” diye izah etti. Balkanlar'daki çelişkilerin kesinlikle diyalog yoluyla aşılması gerektiğini söyleyen Borisov, buna örnek olarak Bulgaristan ile Makedonya arasındaki anlaşmayı gösterdi. “Haziran ayı sonunda Konsey, Arnavutluk ve Makedonya ile üyelik müzakerelerine ne zaman başlanacağına karar verdi” diye dikkat çeken Başbakan, Bulgaristan'ın Batı Balkan ülkeleriyle ortaklık kurmayı, onların Avrupa perspektiflerine yönelik bulunduğu öneriler üzerine karar verilmesini başardığını vurguladı.

Borisov, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: ”İşimiz, Bulgaristan Başkanlığını devam ettiren güvenlik ve yasadışı göçle mücadele, sayısallaştırma, Avrupa’nın komşu bölgelerinde istikrar, Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifine ilişkin üç önceliği olan Avusturya Dönem Başkanlığı sırasında da devam ediyor”.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS