Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Euro’ya geçmeye hazırlanıyor

Bulgaristan Euro’ya geçmeye hazırlanıyor

18 Temmuz 2018

Avrupa Bölgesi Maliye Bakanları Bulgaristan’ın Avrupa Bölgesi ve banka birliğinin “bekleme alanına” girişine yeşil ışık yaktı ve bunun ne zaman ve nasıl olacağını belirledi. AB üyelik anlaşması gereğince zorunlu olarak da Sofya’nın Euro'ya geçmesi gerekiyor. Bu karar da, Bulgar yönetimin bu talebine karşılık olarak geldi. Bu zorunluluk AB’ye yeni üye olan bütün ülkeler için geçerli olsa da, çoğu ülke ulusal para birimini korumaya bakıyor ve Euro'ya geçiş için acele etmiyor.

Dolayısıyla Bulgaristan Euro'ya kabul etmek için somut adımlar atan tek yeni üye ülkedir. Bu da Sofya’nın neden bu kadar Euro'ya geçmekte ısrarlı olup, diğer ülkeler neden Euro'ya geçmek istemiyor sorularını doğuruyor. Diğer ülkelerin kendine göre haklı gerekçeleri olabilir. Bulgaristan’a baktığımızda, Bulgar vatandaşlarının çoğunun ortak Avrupa para birimine geçilmesine sıcak baktığını görüyoruz. Bu şekilde AB’nin kaderini belirleyen zengin ve gelişmiş ülkelere biraz daha yaklaşmış olacağımız fikri yaygınlaşıyor. Bu yeni adıma karşı koyan çevreler de var. Şu an Bulgaristan’da Euro'ya geçmeye karşıt seslerin imza kampanyası sürüyor. Ülkenin mali ve para bağımsızlığının korunmasını isteyenler 100 000 imza topladı.

Siyasi ve iş çevreleri ve ekonomi uzmanlarının çoğu oybirliği ile Euro'nun kabul edilmesinden yana görüş ifade ediyor. Mutlak Avrupa yanlısı siyaset izleyen Boyko Borisov hükümetine bu olumlu sesler de güç veriyor. Bulgaristan’ın AB Konseyi Dönem Başkanlığına sayılı günler kala bu hükümet ülkenin Avro Bölgesi ve banka birliğine üyelik başvurusunu sundu. Bu çok iyi bir zamanlama ve iyi oynanmış bir koz oldu. Uluslararası gözlemciler, uzmanlar, AB üst düzey yöneticilerinin muazzam çoğunluğuna göre bu dönem başkanlığı Bulgaristan’ın şimdiye kadar pek parlak olmayan Avrupa imajına olağanüstü büyük katkı sağlamıştır. Güvenin arttığı bu dönem, Sofya’ya Avro Bölgesine giriş için yeşil ışık yakılmasına da vesile oldu.

Sofya, Brüksel’in ve Frankfurt merkezli Avrupa Merkez Bankası’nın istemlerini yerine getirmekte zorluk çekmeyeceğinden emin. Ülkede para kurulunun bulunması, güçlü bir argüman olarak öne sürülüyor. Bulgar ulusal levası yabancı dövize göre sabit bir kura bağlı ve bir Euro 1.95583 leva değerinden sabit işlem görüyor. Dolayısıyla Bulgar levanın değer kazanması veya kaybetmesi gibi bir sürpriz beklenilemez. Hiçbir ciddi siyasetçi veya ekonomi uzmanı para kuruluna karşı söz söylemiyor. Pratikte Avro Bölgesine resmi üye olmadan bile Euro'yu uygulamaya geçirmiş sayılır. Bu anlamda levadan Euro'ya geçiş diğer ülkelere kıyasla çok daha kolay ve acısız olacak. Sarsıntı ve olumsuz etkiler beklenmiyor.

Tam tersine- zaten iyi çalışıyor olan Bulgar ekonomisi, kamu kaynaklarının istikrarı, devletin düşük borçları, bütçe açığının olmaması ve tamamen makul olan enflasyon oranı Bulgaristan’ın Euro'ya geçişinden ayrıca tetiklenmiş olabilirler.

Kaynak: bnr

Ziyaretci sayısı: 11965


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Arif 2018-07-18 16:19:55
Euro’ya geçiş Bulgaristan vatandaşlarına yapılabilecek en büyük kötülüktür.Şu anda Avrupa’da çalışan yaklaşık 2.200 000 Bulgaristan vatandaşı var.Avrupada çalışan Bu vatandaşların çoğu da maaşlarını Euro olarak alıyor.ve aldıkları bu maaşlar Bulgaristan’da iki katı değer görüyor.
Yunanistan’ın kendi para birini ( drahmi)’den Euro’ya geçtiğinde neler olduğunu tüm dünya gördü.ama maalesef bizim hükümet göremedi galiba.
Soru —> Euro’ya geçince Avrupadaki Bulgaristan vatandaşları ( artık Avrupa’da kazandığımız Euro bg’de değer görmüyor) diyip geri dönmeye kalkarsa 2.200 000 vatandaşa istihdam sağlaya bilecek mi ???
AKM 2018-07-20 09:27:28
ARIF kardeşim her ùlkenin kendine göre ekonomisleri vardır sana bana danışmaya gerek kalmaksızın adamlar bu konuda ciddi BULGARISTAN gibi kùçùk ùlkeler pek etkilenmez dışarıda iki Milyon vatandaşı varmış çokta tın bu iki milyonun en azında 4/3 geri çekebilecek iş var bakma sen avrupada suriyeli olduklarına sokak sokak kapı kapı dolaşıyorlar para için okullarını bile terk edenler var o nların hepsi belkide çoģu dùşùk rakamlara tahammul ediyor Bulgaristanda bin bin ikiyùz levayı beģenmeyipte gidenler
fes 2018-07-20 09:49:30
Arif, bu işleri önce iyice öğrenip sonra konuşsaydın olmaz mıydı? Arif, euroya geçildiğinde 400 leva maaş alan vatandaş 400 euro almayacak, 200 euro alacak; kazın ayağı öyle senin zannettiğin gibi değil. Bulgar levası uzun zamandır euroya çıpalıydı ( çipa bulgarca kotva demektir )zaten, değişen pek bir şey olmayacak.
TOSCALI 2018-07-20 11:29:11
Bence kesinlikle euro ya geçmeli. Türkiyeden euro getiriyoruz sonra Bg de birdaha levayala değiştirmeye uğraşıyoruz. BG de fiyatlar biraz artacak olacağı bu. Ha bu arada kimsenin euro ya geçtiği için bg ye geri döneceğini sanmıyorum.
Haldun 2018-07-22 00:27:39
Arif, AKM, TOSCALI hepiniz aciz birer zavallı kalıyorsunuz HERBOKOLOG Fes efendinin yanında. Aciz zavallılar sürüsü sizi, siz kiiiim avrodan anlamak kiiim. Kotvanın ne olduğundan haberi olmayan şmatkalara ni diyen ben.
Karanfil 2018-07-22 13:19:22
Geri dönüşler olacak iş kurup iyi bir geçim sağlayan arkasına bile bakmadan Bulgaristan a döner
fes 2018-07-23 12:34:11
Türkiye'den Bulgaristan'a kimse dönmez; adam niye dönsün? Ana vatana ekonomik olarak daha iyi yaşamak için gelmedik; türk olduğumuz için, türk olarak yaşamak için, tük dilinin ve türk kültürünün içinde olmak için geldik. Türklük değerlerinin parasal karşılığı yoktur. Ha bir gün 1918 senesinde ilan ettiğimiz misakı milli sınırlarımıza kavuşursak, o zaman mutlaka döneriz.
Şaban Ömer 2018-08-10 07:26:34
Dönmez diyorsun da dolar füze gibi yükseliyor, aç kalırsanız ne yapacaksınız. Aldığınız maaşlar üçte iki eridi.
Feys 2018-08-10 20:25:38
Şaban efendi,
Gayet tokkuz. İnek bu parayla oraya gidersek evet zor.
Ama burada geçiniyoruz.
fes 2018-08-10 23:17:54
Şaban efendi, Türkiye'den gelip buralarda hava hava atıyorlar, caka satıyorlar diye pek şikayetçi idiniz; bundan sonra gelemeyeceğiz, umarım rahat edersiniz. Ha bu arada siz gelip Türkiye'de istediğiniz kadar hava atabilirsiniz, bundan rahatsız olmayız. Bizim için dışarıdan gelenin hava atması, caka satması hiç önemli değildir; bizim için önemli olan dışarıdan gelenin Türkiye'de para harcamasıdır. Gelin ve bol bol hava atın, yeter ki gelin.
Karanfil 2018-08-12 22:07:48
Çocukları na yeni ufuklar çizmek isteyenler geri dönebilir eğitim den sonra ver elini kanada
Karanfil 2018-08-12 22:15:35
Fes rumuzlu yorumunda biz para için gelmedik diyor ama (tabiki para için gelmedik, Tr yerine AB ülkelerine giderdik)Bulgaristan dan gelenlere para harcatmaya teşvik ediyor
Paranızı çar çur etmeyin ihtiyaç kadar kolay kazanılıyor kolay harcamayın
güngör soydaş 2018-08-16 01:44:59
bulgaristana helal olsun

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS