Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
19 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanununu veto etti

Cumhurbaşkanı Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanununu veto etti

24 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanunundaki yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdi.

Cumhurbaşkanı, daha önce imzalanmış özelleştirme sözleşmelerinin tekrar gözden geçirilmesine yol açacak maddeleri veto etti.

Söz konusu maddeler, şirket sahiplerinin özelleştirme anlaşması kapsamındaki özel yükümlülüklerini 10 yıl yerine 5 yıl süre içinde yerine getirmelerini zorunlu kılıyor.

Bir hafta önce onaylanan değişiklikler, hükümet ortağı olan “Birleşik Vatanseverler” koalisyonunu oluşturan partilerin bölünmesini tetikledi. Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) partisi, bu değişikliklerle işadamı olan Domuzçiev kardeşlerin lehine lobicilik yapıldığını ileri sürdü.

Veto gerekçelerinde bu hükümlerin kamu çıkarlarını korumamakla kalmayıp aynı zamanda önemli ölçüde zarar verdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı’nın ifadelerine göre bu değişiklikler, ödenmemiş cezaları olan dürüst olmayan alıcılara fayda sağlayacaktır. Radev, daha önce imzalanmış özelleştirme sözleşmelerin yeniden düzenlenmesine kamunun hiçbir ihtiyacı olmadığından emin olduğunu kaydetti.

Bu arada Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatanşlar (GERB) Meclis Grubuna lobicilik yapıldığına dair şüphelerin ortadan kaldırılması için kanun tasarısında değişikler yapılması talimatı verdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS