Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bakan Petkov, işveren ve sendikalarla asgari işçi ücretini ele aldı

Bakan Petkov, işveren ve sendikalarla asgari işçi ücretini ele aldı

28 Temmuz 2018

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, ulusal düzeyde işçileri ve görevlileri temsil eden örgütlerle bir toplantı yaptı. Toplantı sırasında asgari ücretin müzakere edilmesi ve belirlenmesi için bir Çerçeve Anlaşması hazırlanması ve işgücü maliyetini müzakere etmek için diğer mekanizmaların kullanılması için bir sonraki adımlar ele alındı.

Sosyal taraflar, farklı ekonomik faaliyetlerde asgari ücretlerin müzakere edilmesi için daha etkili araçlar bulmanın gerekli olduğu görüşünü ifade ettiler.

Sendikalar ve işveren örgütlerinin temsilcileri, şirketlerde ve sektör düzeyinde toplu ücret pazarlıkları teşvik ederek bunun kapsamının genişletilebileceği görüşü etrafında birleştiler.

Bu bağlamda sendikalar, kamu hizmetinde iş ilişkileri ve toplu iş pazarlıktaki ile ilgili Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 151 ve 154 nolu sözleşmelerinin Bulgaristan tarafından onaylanması konusunu gündeme getirdiler.

Biser Petkov, geçtiğimiz hafta Avusturya'nın Viyana kentinde AB İstihdam ve Sosyal Politikalar Bakanları'nın gayrı resmi toplantısında tartışılan konular hakkında bilgi verdi.

Forum sırasında yeni istihdam şekillerinin genel durumu, dijitalleşme ve robotizasyonun işgücü piyasası ve çalışma kalitesi üzerindeki etkisi değerlendirildi.

Bu bağlamda Petkov, Bulgaristan'daki bu yeni trendlerin etkilerini analiz etmek için sosyal tarafların temsilci seçmelerini önerdi.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal taraflarla bir sonraki toplantısı Eylül ayı başlarında gerçekleşecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS