Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7473 Lv.
GBP GBP 2.1232 Lv.
TRL TRL 0.3187 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Eylül 2019
HABERLER » Eğitim
Bakan Vılçev: Çocukları birinci sınıfa kayıt ettirmek için yakınlık ilkesi önemli

Bakan Vılçev: Çocukları birinci sınıfa kayıt ettirmek için yakınlık ilkesi önemli

31 Temmuz 2018

Eğitim ve Bilim Bakanlığında (MON) düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev,”Çocukları birinci sınıfa kayıt ettirmek için yakınlık ilkesi tartışılmaz ve önemlidir” diye kaydetti. Bakan’ın ifadelerine göre bu ilke neredeyse tüm ülkelerin eğitim sistemlerinde görülebilir. Bakan,” Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonu'nun, bu ilkenin ayrımcılık olmadığını belirten bir kararı da var” dedi ve ebeveynleri, çocuklarını başka bir okula kaydetme hakkından mahrum bırakmadıklarını, ancak en yakın okula kayıt yaptırmaya öncelik verdiklerini ekledi. Bakan,” Bu avantaj, rahatlık, hareket süresi, güvenlik açısından önemlidir” dedi.

Bakan,” İlkbaharda yapılan birinci sınıfa kayıt işlemleri, önceki yıllara göre daha normal geçti, “ilk kaydı yapılan, ilk kabul edilen” ilkesinden kaynaklanan hiçbir kuyruk yoktu. Varna, Filibe ve Burgaz'daki çocukların yüzde 90'ından fazlası, birinci tercih doğrultusunda birinci sınıfa kayıtlıdır” diye ifade etti.

Vılçev,” Çocuğun bir okulda 7. sınıfa kadar daha büyük bir erkek kardeşi veya kız kardeşi olduğunda da en yakın okul olarak kabul edilecek şekilde bir yasal düzenleme yapacağız” diye belirtti ve değişikliği, ebeveynler için çocuklarının aynı okulda okumalarının çok daha uygun olmakla gerekçelendirdi. Bakan,” Gerçek şu ki, bazı okullarda aşırı yoğunluk var ki bu istenmeyen bir durum” dedi ve bunun iki vardiya uygulanmasına yol açtığını ve eğitim sürecinin bütün gün örgütlenmesinin olanaksız olduğunu belirtti. Vılçev,”Belediyelerin bir koordinasyon mekanizması oluşturmasını düzenleyerek bu yoğunlaşmanın üstesinden gelmeye çalışacağız” dedi.

Bakan’ın ifadelerine göre belediyeler, eğitim sürecinin bütün gün örgütlenmesinin sağlanamadığı durumlarda belirli okullara daha az öğrenci kabul edilmesini önerebilecek. Vılçev,”Üzerinde çalıştığımız fiziki çevre standardı ile en büyük okulların kapasitesini düzenleyeceğiz. Halihazırda 74 ilçede bulunan okullarda iki vardiya uygulanmaktadır. Ayrıca pedagoji uzmanları için tamamen yeni bir düzenleme öngörülüyor. Pedagoji uzman talebi ve arzına ilişkin bilgi sistemi oluşturulacak. Böylece öğretmenlerin nerede eksik, nerede fazla olduğu netleşecektir. MON, idari yükün hafifletilmesi ile ilgili de değişiklikler öngörüyor” diye açıkladı. ”

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 531


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS