Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Aile bütçesinde gıdaların payı en yüksek

Aile bütçesinde gıdaların payı en yüksek

01 Ağustos 2018

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) AB’de hane halklarının tüketiminin finansal karakteristiklerine ilişkin analiz raporuna göre Bulgaristan genelinde 2017’de tüketim harcamaları içinde en yüksek payı gıda harcamaları aldı.

Bu göstergeye göre ülkemiz, tüketim harcamaları içinde gıda harcamalarının en yüksek payı alan Romanya, Letonya ve Estonya ile aynı seviyededir.

Bulgaristan vatandaşlarının farklı ürünlere yönelik toplam tüketim harcaması toplam 100'ün yüzde 82'siydi. Bunlardan yaklaşık üçte biri ya da yüzde 30'u yiyecek ve alkolsüz içeceklere gitti.

Bulgarların harcamalarındaki ikinci en büyük kalem, ev masrafları için ayrılan mali kaynaklardır. Su, elektrik, gaz, buharla veya diğer katı yakıtlarla ısıtma için yapılan harcamalar yaklaşık yüzde 15’i bulunuyor.

Ulaşım ve sosyal güvenlik primleri için hane halkları, gelirlerinin yaklaşık yüzde 7'sini harcadılar. Giyim ve ayakkabı, evin donanımı ve bakımı, alkol ve sigara için yapılan harcamalar yüzde 4,2 oranındadır.

Sağlık hizmetleri için vatandaşlar yüzde 5,4, boş zaman, kültür, dinlenme ve çeşitli iletişim türleri için yüzde 4, 4’er oranında ve daha fazla harcama yaptı.

Mayıs ayında hane haklarının toplam geliri içinde en yüksek payı yüzde 54,5 oranla işçi maaşı aldı. Emekli maaşları, işsizlik ödeneği, çocuk için aile yardım ödeneği ve başka tür sosyal yardımlar ve tazminat ödemeleri olmak üzere diğer tüm sosyal transferlerden elde edilen gelir, Bulgaristan'da 2017 yılında toplam hane halkı gelirinin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturmaktadır.

Hane halkları, uzun süreli kullanılan eşyalar arasında en yoğun olarak televizyonu kullandı. Bulgaristan'daki hane halklarının yaklaşık 99'ı bir televizyona ve yüzde 30'u iki veya daha fazla televizyona sahipti.

Hane halklarının yarısı (yüzde 52’den fazlası) bir otomobile, yüzde 5’i ise iki veya daha fazla otomobile sahipti.

Vatandaşların yüzde 94’ü artık cep telefonuna sahiptir, sabit telefona sahip olanlar ise yüzde 32 oranındadır.

AB’de hane halklarının tüketiminin finansal karakteristikleri değişiyor ve büyük ölçüde ülkelerin gelir düzeyine, kültürel alışkanlıklara ve coğrafi konumlarına bağlıdır. Yine de AB’de çoğu hane halklarının tüketim harcamalarının büyük bölümü, yani dörtte biri ev masrafları için yapılmıştır: su, elektrik, gaz veya diğer yakıtlarla ısıtma (ev satın alımı hariç).

AB vatandaşlarının yaptığı harcamaların bir sonraki en büyük kalemi yüzde 13 oranla ulaşım içindi. Avrupalıların yaptığı harcamaların yaklaşık yüzde 12'si yemek içindi.

AB vatandaşlarının bir sonraki harcamaları içinde yaklaşık yüzde 9'luk pay, restoranlar ve oteller ve dinlenme ve kültür için yapılan harcamalar aldı.

Ev harcamalarında en yüksek payı yüzde 30 ile Finlandiya, yüzde 29 ile Danimarka, yüzde 27 ile İngiltere, yüzde 26 ile İsveç ve Fransa ve başka ülkeler aldı.

Restoran ve oteller için yapılan harcamalarda en yüksek pay yüzde 19 ile Malta, yüzde 17 ile Kıbrıs ve yüzde 16 ile İspanya aldı.

Komşumuz olan Yunanistan’da yapılan harcamalarda en yüksek pay yüzde 20 oranla ev masrafları için yapılan harcamalar, yaklaşık yüzde 17 oranla gıda harcamaları ve yüzde 16 oranla oteller ve restoranlar için yapılan harcamalar aldı.

Romanya’da en önemli miktarda harcamalar, yüzde 28 oranla Bulgaristan’da olduğu gibi gıda harcamalarıdır. Ev harcamaları, hane halklarının gelirlerinin yaklaşık 22’sini oluşturur. Üçüncü en büyük kalem ise ulaşım harcamalarıdır-yüzde 12.

2017 yılında Danimarka, AB ortalamasından yüzde 51 daha yüksek pay ile oteller ve restoranlar için yapılan harcama kalemi bakımından en pahalı AB üyesi ülkeydi. Danimarka ayrıca gıda harcamalarında da AB ortalamasından yüzde 51 daha yüksek pay, dinlenme ve kültür için yapılan harcamalarda da AB ortalamasından yüzde 48 daha yüksek pay aldı.

İrlanda ise AB ortalamasından yüzde 74 daha yüksek pay ile alkollü içecekler ve tütün ürünleri için yapılan harcama kalemi bakımından en pahalı AB üyesi ülkeydi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 638


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS