Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7275 Lv.
GBP GBP 2.2004 Lv.
TRL TRL 0.3235 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
10 Aralık 2018
HABERLER » Bulgaristan
Kapalı alanlarda nargile içilmesine yasak geliyor

Kapalı alanlarda nargile içilmesine yasak geliyor

07 Ağustos 2018

Kamuoyunda tartışılması üzere Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan Sağlık Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı, kapalı alanlarda nargile içilmesi, 18 yaşından küçüklere sunulmasının yasaklanması ve iki kereden fazla nargile içenlerin yakalanması halinde bir aylığına mekanın kapatılmasını öngörüyor.

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, tasarının “Gerekçe” bölümünde, “Değişikliklerin amacı, sağlık kültürünü yükseltmek ve nargile içilmesine karşı halkın tutumunu değiştirmek, çünkü birçok kişi nargilenin zararsız olduğunu düşünüyor” diye belirtti.

Nargileden başka elektronik sigaralar, yeniden kullanılabilir konteynerler, nikotin içeren sıvılar ve tütün dışındaki diğer sigara ürünlerinin arzı ve satışı yasaklanacaktır.

Kuralları ihlal eden mekan sahiplerine yönelik yaptırımlar da sıkılaştırılacaktır. Kendi mekanında kanunun çiğnenmesine izin verdikleri için halka açık kapalı alanlarda sigara ve nargile içilmesinden sorumlu mekan sahiplerinin kendileri olacaklar. Ayrıca yasak tekrar göz ardı edildiğinde müfettişler bir ay süreliğine mekanı kapatabilecekler. Para cezalarında değişiklik yoktur. Yasağı ilk kez ihlal edenlere kesilen cezalar, 300-5000 leva arasında ve birden fazla ihlal edenlere 500- 10 000 leva arasında olmaya devam edecektir.

Bu yasaklar, gerekli olan caydırıcı ve eğitici etkiyi sağlayacak ve işlettikleri mekanlarda sigara ve nargile içilmesini önlemek için mekan sahiplerini motive edecektir.

Kurallara uyulmasını ve para cezalarının uygulanmasını takip edecek denetim organlarının çemberi genişliyor. Bölge sağlık müfettişlerinden başka denetim organlarına iş müfettişliği denetim organları, bölge gıda güvenliği müdürlükleri, polis yetkilileri ve belediye başkanları tarafından vekil kılınan 1’den 3’e kadar kişi de dahil edilecektir.

Yeni tasarı, ayrıca hastanın sağlığı ile ilgili belgelerine, tıbbi ve diğer sağlık bilgilerine (örn. X-ışınları, tıbbi müdahalelere ilişkin bilgi içeren CD'ler vb. gibi tıbbi olmayan bilgi taşıyıcıları üzerine kayıtlı bilgiler) tam ve zamanında erişim hakkını düzenler.

Hastane faaliyetlerinin denetlenmesi ve hasta haklarına saygı gösterilmesi konusunda Tıbbi Denetim Kurumunun yetkileri güçlendiriliyor. Hasta haklarını sürekli olarak ihlal eden her kişi veya tedavi kurumu için ceza miktarı üç kat artırılıyor.

Sağlık Bakanlığının kanun tasarısı ayrıca devlet sağlık kontrolünün etkinliğini arttırmak, sağlık aracılarının faaliyetlerini düzenlemek ve başka şeyler öngörüyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Ziyaretci sayısı: 753


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS